زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۳/۲۸
» اسلایدر اصلی » منطقه ما باید توسط کشورهای منطقه اداره شود/فلسطین و قدس شریف مساله اول جهان اسلام است
تاریخ انتشار : 2019/11/14 - 10:53
 کد خبر: 82316
 233 بازدید

رئیس‌جمهور در آئین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی:

منطقه ما باید توسط کشورهای منطقه اداره شود/فلسطین و قدس شریف مساله اول جهان اسلام است

رئیس جمهور، فلسطین و قدس شریف را مهمترین موضوع جهان اسلام دانست و با اشاره به سیاست‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی برای به فراموشی سپرده شدن این اولویت نخست جهان اسلام، گفت: افکار عمومی جهان اسلام به دشمنان اجازه نخواهد داد که موضوع فلسطین و قدس شریف به عنوان مساله اول جهان اسلام، به فراموشی سپرده شود.

منطقه ما باید توسط کشورهای منطقه اداره شود/فلسطین و قدس شریف مساله اول جهان اسلام است

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور صبح پنجشنبه در مراسم افتتاحیه سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که در سالن اجلاس سران برگزار شد با گرامیداشت ایام ولادت پیامبر اسلام (ص) و امام صادق (ع) و همچنین هفته وحدت با اشاره به قرار گرفتن موضوع فلسطین در دستور کار این دوره‌ای کنفرانس وحدت اسلامی اظهار کرد: موضوعی که در این دوره در دستور کار کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی قرار گرفته است، یکی از مهمترین موضوعات جهان اسلام است.

وی افزود: گرچه دشمنان ما در طول سال‌های اخیر تلاش کردن موضوع فلسطین و قدس شریف از عنوان مسئله نخست دنیای اسلام خارج کند و یا به فراموشی بسپارند؛ افکار عمومی دنیای اسلام و همچنین عالمان و فرهیختگان مسلمان این اجازه را به آنها نداده و نخواهد داد.

وی با بیان این‌که «ایجاد تردید نسبت به قدرت دشمنان جهان اسلام، مهمترین طراحی است که طی دهه‌های اخیر علیه مسلمانان انجام شده است» خاطرنشان کرد: مسلمانان دشمن دیرینه‌ای دارند و همه تلاش‌ها در دهه‌های اخیر در این مسیر بوده که فراموش کنیم غرب و در راس آن آمریکایی‌ها در طول سال‌های دراز چه جنایاتی به دنیای اسلام روا داشته‌اند و سرزمین مقدس فلسطین چگونه توسط گروهی اشغالگر به تصرف درآمده است. دشمنان جهان اسلام تلاش کردند تا از یاد ببریم که میلیون‌ها مسلمان فلسطینی در منطقه و جهان آواره هستند و از اهمیت این که اراده مسلمانان بازگشت مردم فلسطین به سرزمین وطنی و مادری خود است کاسته شود.

روحانی با اشاره به نتایج تلاش‌های دشمنان جهان اسلام گفت: گرچه دشمنان جهان اسلام در این زمینه توفیقاتی را به دست آوردند اما خوشبختانه به اهداف شوم خود نرسیده‌اند؛ آنها می‌خواستند اسرائیل به عنوان کشوری عادی و معمولی در منطقه مورد پذیرش همه حتی فلسطینیان قرار گیرد در این راستا رژیم جدید آمریکا نیز تلاش کرد تا موضوع فلسطین را با پول معامله کند و این تلاش را معامله قرن نام گذاری کرد. آمریکایی‌ها حتی تلاش کردند تا قدس شریف را پایتخت اشغالگران قرار دهند اما در این راستا توفیق چندانی کسب نکردند.

وی عدم موفقیت آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی را در سایه بیداری و هشیاری دنیای اسلام عنوان و تصریح کرد: اگر آنان بتوانند نسل جوان ما را از آرمان‌های به حق خود دور کند و دشمن را دوست و دوست را دشمن معرفی نمایند در توطئه‌های خود موفق شده‌اند.

رئیس جمهور گفت: امروز در منطقه و جهان اسلام کسی در این که طول دهه‌های گذشته هیچ اثر نیکی از استکبار جهانی و آمریکا ندیده‌اند تردیدی ندارد؛ لااقل در سه دهه اخیر هرچه جنگ، کشتار، خونریزی و اختلاف و تشتت در منطقه ما بوده، منشا آن آمریکا و رژیم صهیونیستی بوده است؛ از کشتار مردم افغانستان تا کشتار مردم عراق و یمن و همچنین ایجاد اختلاف در کشورهای مختلف اسلامی همه از آثار توطئه‌های شوم آمریکا در منطقه بوده است.

روحانی ادامه داد: آنهایی که می‌گویند آمریکا می‌تواند به عنوان راه حل باشد، موردی را به ما نشان دهند که آمریکا در طول سال‌های قبل به مردم کدام کشور و منطقه خدمت کرده است و کدام کودتا، جنگ و اختلاف در منطقه خاورمیانه بوده که منشا آن آمریکا و رژیم صهیونیستی نبوده است.

وی خاطر نشان کرد: اولین مسئله مهم در دنیای اسلام آن است که این تردید را از ذهن جوانان خود بزداییم که آمریکا دوست ملت‌های منطقه و مسلمانان نبوده و نخواهد بود. آمریکایی‌ها کسانی هستند که اخیرا با زبانی روشن‌تر سخن می‌گویند؛ آنها قبل می‌گفتند که برای نجات مردم کویت و ایجاد امنیت آبراه‌ها به منطقه آمده‌ایم برای مبارزه با تروریسم هواپیماهای نظامی خود به منطقه آورده‌ایم اما امروز خیلی صریح و روشن می‌گویند که هدف ما چاه‌های نفت سوریه است؛ ما از این بیان صریح‌تر از رژیم حاکم بر کاخ سفید نشنیده بودیم.

رئیس جمهور با بیان این که «می‌دانستیم هدف آمریکایی‌ها در منطقه نفت و تاراج منابع مسلمانان است» ادامه داد: هیچ وقت این تعبیر را نشنیده بودیم که برخی کشورها گاو شیرده هستند و باید از شیر این گاوها به نفع خود استفاده کنیم.

روحانی اظهار کرد: امروز رژیم حاکم بر واشنگتن و کاخ سفید اهداف خود را روشن‌تر از قبل بیان می‌کنند. این که آمریکا دشمن دنیای عرب و اسلام است و با مردم فلسطین و نجات و آینده این کشور میانه‌ای ندارد برای ما روشن بود اما وقتی اعلام کردند که ما قدس شریف را پایتخت رژیم اشغالگر می‌دانیم برای همه ما موضوع روشن‌تر شد؛ آن زمان که به وضوح درباره منطقه سخن گفتند و اعلام کردند که ما آتش منطقه را شعله‌ور نگه می‌داریم و افتخار کردند که انواع سلاح‌های مدرن را به منطقه سرازیر کردند، برای ما آشکارتر و روشن تر شد که می‌خواهند پول نفت دنیای اسلام به جیب و خزانه آن‌ها سرازیر شود. و سلاح‌های مخرب آن‌ها برای کشتار مسلمانان به منطقه بیاید؛ آن‌ها می‌خواستند هواپیماها، بمب‌ها، هلیکوپترها، موشک‌ها و پهپادها به منطقه ما بیاید تا یمن ویران تر شود و مردم مسلمان این کشور سرکوب شوند. این در حالی است که خواست مردم یمن استقلال و آزادی خانه و کاشانه خود است و آنها چیزی دیگری را طلب نمی‌کنند.

برای چه سال‌هاست در منطقه ما حضور پیدا کرده‌اید و به چه مناسبت ناوگان شما در این منطقه است؟

رئیس جمهور خطاب به آمریکایی‌ها با طرح این پرسش که «برای چه سال‌هاست در منطقه ما حضور پیدا کرده‌اید و به چه مناسبت ناوگان شما در این منطقه است؟» تاکید کرد: اولین تردیدی که باید از ذهن نسل امروز ما زوده شود این است که آمریکا دوست مردم، منطقه و دنیای اسلام نیست؛ دومین تردیدی که باید از ذهن نسل امروز زوده شود این است که حل مسائل منطقه باید توسط مردم منطقه و کشورهای منطقه انجام شود و دیگران نمی‌تواند مشکلی را حل کند. بلکه آن‌ها همواره مشکل آفرین بوده‌اند و برای منطقه ما زجر ، اختلاف ، کشتار و خونریزی آورده‌اند.

وی تصریح کرد: منطقه ما باید توسط کشورهای منطقه اداره شود و اگر بناست که فلسطین آزاد شود و باید این اتفاق بیفتد، باید به دست مسلمانان قهرمان منطقه و مردم عزیز فلسطین اتفاق بیفتد و هیچ قدرت خارجی و ابرقدرتی هیچگاه برای استقلال و آزادی هیچ کشور اسلامی تلاش نکرده است.

روحانی گفت: هر گاه ملت‌ها برای سرنگونی طاغوت یا استقلال و رفاه خود به صحنه آمده‌اند، قدرت‌های بزرگ به نفع متجاوزین برابر ملت‌ها ایستاده‌اند.

رئیس جمهور با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی در ایران خاطر نشان کرد: تردید نداریم که در پیروزی انقلاب اسلامی ایران زمانی که مردم با دست خالی شعار به حق و راهبری امام خمینی (ره) به خیابان‌ها آمدند و فریاد استقلال و آزادی سر دادند، کشوری که بیش از همه از رژیم قدار حمایت کرد آمریکا بود.

وی با اشاره به اعتراضات مردم عراق نسبت به شرایط اقتصادی خود اظهار کرد: در دنیا و شرایط امروز تردیدی وجود ندارد که اگر مردم عراق برای رفاه و رفع مشکلات و هشدار به حاکمان خود و کمک به یکدیگر و آبادانی عراق به خیابان‌ها می‌آیند، آمریکایی‌ها می‌خواهند موج سواری کند و این حرکت مردمی را به شورش،‌کشتار و اختلاف تبدیل کنند.

رئیس جمهور با اشاره به اعتراضات مردمی در لبنان نیز خاطرنشان کرد: آن روز که مردم لبنان برای مشکلات اقتصادی خود به خیابان‌ها می‌آیند و از حاکمان خود می‌خواهند که مشکلات را برطرف کند، کشوری که می‌خواهد موج سواری کند و این اعتراضات را به یک جنگ داخلی در لبنان تبدیل کند، آمریکا است.

آیا باز هم نسبت به دشمنی آمریکایی‌ها درباره منطقه حساس خاورمیانه و خلیج فارس و دنیای اسلام تردیدی داریم؟

روحانی با طرح این پرسش که «آیا باز هم نسبت به دشمنی آمریکایی‌ها درباره منطقه حساس خاورمیانه و خلیج فارس و دنیای اسلام تردیدی داریم؟» گفت: تردید دشمن نبودن آمریکا باید از ذهن‌ها زوده شود؛ معنای این حرف آن نیست که ما می‌خواهیم با آمریکا یک جنگ نظامی راه اندازیم بلکه ایستادگی و مقابله با دشمن در هر مقطعی شرایط خاص خود را دارد؛ یک جا با بیان و یک جا با جنگ و جای دیگر با مقاومت.

وی با بیان این‌که «دشمن را دوست دانستن یک خطای استراتژیکی است» اظهار کرد: خطای استراتژیک در دنیای اسلام زمانی رخ می‌دهد که بعضی اسرائیل را دوست خود قلمداد کنند؛ جای بسیار تاسف است که برخی کشورهای اسلامی که باید به نفع دنیای اسلام و ملت خود ایستادگی کنند، در برابر دشمنان خود؛ دست دوستی به سمت اسرائیل دراز کردند و حتی از امکانات اطلاعاتی اسرائیل علیه ملت‌های مسلمان و جریان مقاومت استفاده می‌کند. مشکل درون جهان اسلام است و ما باید درون خود را اصلاح کنیم و معضلاتی که برای ما در درون جهان اسلام ایجاد کرده‌اند را حل و فصل نمایم.

وی ادامه داد: مهم نیست که یک فرد یا حاکم با رژیم صهیونیستی در ارتباط است، مهم بی تفاوتی دنیای اسلام است؛ اگر حاکمی خود فروخته باشد یا خطا کند، جای تعجب نیست اما سکوت و نظاره گر بودن در برابر این خطای استراتژیک به عنوان یک معضل بسیار بزرگ برای دنیای اسلام خواهد بود.

رئیس جمهور با اشاره به نقش جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی گفت: بدون اغراق و مبالغه وبدون آن که بخواهم ملتی را به ملت دیگر ترجیح دهم می گویم که نباید تردید کنیم که جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران در صف مقدم مبارزه با استکبار و رژیم صهیونیستی قرار دارد؛ این به آن معنا نیست که ملت‌های فلسطین، سوریه، عراق و یمن در این خط مقدم نیستند اما نظامی که بهای بزرگ در طول 40 سال برای ایستادگی خود و دشمنی با آمریکا و صهیونیست پرداخته است، ایران اسلامی است.

روحانی تصریح کرد: همه رهبران و عالمان در دنیای اسلام تلاش می‌کنند اما نمی‌توانیم فراموش کنیم که در راس حرکت قرن اخیر، امام خمینی (ره) بود؛ او به عنوان فرمانده بزرگ در ویران منطقه در برابر آمریکا و رژیم صهیونیستی ایستاد. نباید فراموش کنیم که ایران تنها کشور اسلامی است که خانه اسرائیلی‌ها و مرکز آنها را در تهران به سفارت فلسطین تبدیل کرد.

وی افزود: همچنین نباید از یادمان برود که تمام دنیای اسلام، جنبش‌های آزادی‌خواه و گروه‌های مقاومت مورد حمایت دنیای اسلام و جمهوری اسلامی ایران هستند. جمهوری اسلامی ایران در منطقه پیشتاز بوده اما می‌دانند که بدون حضور و برادری و ایستادگی سایر ملت‌های اسلامی، این نبرد حق با باطل به پیروزی نمی‌رسد؛ همه باید در کنار هم قرار بگیریم و نباید تردیدی داشته باشیم که همواره پیروزی ملت‌های بزرگ در طول تاریخ در سایه صبر و مقاومت بوده و هر گاه که ملتی خسته شده یا تفرقه‌ای میان آن‌ها ایجاد شده، شکست آغاز شده است.

روحانی با بیان حدیثی از امیر المومنین (ع) افزود: در بیانی امیر المومنین می‌فرمایند که هر جا که ملتی در برابر دشمنان مقاومت و ایستادگی کرد و صبر خود را از دست نداد ، خداوند راه نجات آن‌ها را گشوده است؛ ایشان همچنین فرموده‌اند اگر در راه حق باشید و مقاومت کنید به نقطه‌ای می‌رسید که در خیال و آرزوی شما نبوده است. این، واقعیت انقلاب اسلامی ما در ایران بود؛ ما به نقطه‌ای رسیدیم که در خیال و آرزوی ما هم نبود.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: ملت ایران در برابر یک رژیم تا دندان مسلح ایستاد و مقاومت کرد اما فکر نمی‌کرد خداوند آن همه پیروزی‌ها، کرامت‌ها و عزت را نصیب او کند. امام علی (ع) همچنین فرموده‌اند که اگر یک ملت پیروز و مقاوم و امتی که توانسته به آرزوهای خود برسد، روزی در میان‌شان اختلاف و تفرقه آغاز شود همه کرامت‌های خود را از دست خواهند داد.

چرا ما در دنیای اسلام نمی توانیم با قدرت کافی در برابر توطئه‌ها بایستیم؟

به گزارش ایسنا، روحانی در ادامه صحبت‌های خود با طرح این پرسش که «چرا ما در دنیای اسلام نمی توانیم با قدرت کافی در برابر توطئه‌ها بایستیم؟» تصریح کرد: امروز راه نجات ما صبر، استقامت و مقاومت است و ما این را تجربه کرده‌ایم.

وی با اشاره به اعمال تحریم‌های شدید اقتصادی و سیاسی از سوی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: آمریکا شدیدترین فشار اقتصادی و سیاسی در طول یک سال گذشته را بر کشور ما تحمیل کرد؛ فشار همه جانبه‌ای که آنها می‌گویند تاکنون نسبت به هیچ کشوری چنین فشاری را اعمال نکرده‌اند.

وی با بیان این‌که «ملت ایران از 13 آبان سال گذشته تا 13 آبان امسال در برابر فشارهای آمریکا صبر و مقاومت کرد» ادامه داد: 13 آبان سال گذشته آخرین فشارها از لحاظ اقتصادی و سیاسی بر مردم ما وارد شد و یک سال بعد از آن در 13 آبان امسال تمام شاخص‌ها به ما می‌گویند که وضع اقتصادی و سیاسی ملت بزرگ ایران در سال جاری نسبت به سال قبل به طور فوق العاده‌ای رشد یافته است. در ماه‌های اخیر رشد هر ماه نسبت به ماه قبل بیشتر بوده است ؛ در ماه شهریور مجموع تجارت خارجی ما 6.6 میلیارد دلار بوده و در ماه مهر مجموع تجارت خارجی کشور به 7.4 میلیارد دلار رسیده است.

رئیس جمهور همچنین با بیان این که «در هر ماه شاهد یک پیروزی و موفقیت در کشور هستیم»، به سفرهای استانی اخیر خود به استان‌های یزد و کرمان اشاره و خاطر نشان کرد: طی سفرهای اخیری که به دو استان داشتم، شاهد افتتاح طرح‌ها و پروژه‌های به ارزش 19 هزار میلیارد تومان بودم؛ این به معنای آن است که با صبر و ایستادگی در برابر بزرگترین قدرت اقتصادی دنیا می‌توانیم توطئه‌های آن‌ها را در هم بشکنیم؛ این نمونه را باید برای دنیای اسلام گسترش و تعمیم دهیم.

وی تاکید کرد: اگر صبر، مقاومت و ایستادگی ملت ایران در تمامی کشورهای اسلامی مشاهده کنیم وهمه در کنار هم قرار بگیریم، آمریکا قدرتی نیست که شکست ناپذیر باشد؛ امروز قدرت آمریکا از دیروز بیشتر نیست و قدرت جهان اسلام نیز کمتر از دیروز نیست. همچنین امروز قدرت رژیم صهیونیستی بیشتر از دیروز نیست. گرچه جنایت‌هایش هر روز بیشتر از روزهای قبل است. ما دیدیم که این رژیم سفاک با مردم مظلوم غزه چه کرد و چگونه با بمباران مردم بیگناه را به خاک و خون کشید. امروز اسرائیل قوی‌تر از دیروز نیست اما فلسطین و لبنان و همچنین عراق و یمن و ایران و دنیای اسلام قوی‌تر از دیروز هستند.

روحانی خاطرنشان کرد: اگر نگذاریم ریب شیاطین در قلوب ما نفوذ کند و اجازه ندهیم در دشمن بودن آمریکا و رژیم صهیونیستی تردیدی در دل مسلمانان ایجاد شود و نگذاریم در دل مردم تردیدی ایجاد شود که راه حل دست ماست و ما باید خود مشکلات منطقه را حل کنیم، امروز قدرت جهان اسلام بیشتر از دیروز خواهد بود.

رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به طرح صلح هرمز از سوی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: در همین راستا در هفته‌های اخیر برای رهبران همه کشورهای منطقه نامه‌ای نوشتم و از آن‌ها دعوت کردم تا از دشمنی‌ها و اختلافات دست برداریم؛ اسرائیل و آمریکا دوست کسی نیستند اما ما دوست مردم عربستان، کویت، امارات ، بحرین و کشورهای منطقه و عاشق ملت فلسطین و گروه‌های مبارز و آزادی خواه هستیم. نباید در این مسئله تردید کنیم و اگر بتوانیم در دنیای امروز و منطقه باور به قدرت خود و این که اگر متحد شویم، پیروز می‌شویم و همچنین باور به این که دشمنان ما همچنان دشمن هستند و دوست مان نشدند را بازگردانیم، خداوند وعده داده است که نصرت قطعی است.

روحانی گفت: ما در منطقه با وحدت ، اتحاد و برادری قادریم مشکلات خود و منطقه و دریای عمان و خلیج فارس وهمچنین تنگنه هرمز و اختلافات میان کشورهای منطقه و همچنین موضوع فلسطین و نجات قدس را حل کنیم. اگر در کنار هم و با هم برادر باشیم و دست به دست هم بدهیم خداوند پیروزی را ازآن ما خواهد کرد.

وی همچنین خطاب به علما، فرهیختگان و بزرگان دنیای اسلام گفت: امروز بیش از دیگران بار سنگینی روی دوش ما است و هر کس که عالم تر باشد بارش سنگین تر و هر کس آگاه‌تر باشد مسئولیتش بیشتر و هر کس که فهیم‌تر باشد در برابر نسل جوان پاسخگوتر است ؛ همه باید برای آگاهی نسل جوان و حضور آنها در میدان مبارزه و وحدت دنیای اسلام تلاش کنیم.

رئیس جمهور در پایان تصریح کرد: امروز زمان شیعه هراسی، ایران هراسی، سنی هراسی یا فلان کشور هراسی نیست بلکه روزی است که هراس ما باید از استکبار و صهیونیست باشد و ما امروز برای آینده و نسل آینده خود با آگاهی، بیداری و علم و دانش می‌توانیم قدرت بیافرینم و با وحدت خود می توانیم عزت را به وجود بیاوریم.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اسلایدر اصلی , تله تایپ , خبر داغ , سیاسی
ارسال دیدگاه