زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۳/۲۸
» اقتصادی » تکلیف کارت‌های سوخت چه شد؟
تاریخ انتشار : 2019/11/13 - 19:24
 کد خبر: 82292
 184 بازدید

تکلیف کارت‌های سوخت چه شد؟

کارت سوخت با هدف سامان دادن به وضعیت مصرف و کنترل قاچاق مطرح شد و اقدامات متعددی نیز برای استفاده فراگیر آن انجام شد اما نقد وارده به آن این بود که کارت سوخت در اختیار همه صاحبان وسایل نقلیه نیست البته آن‌طور که مسوولان نفتی اعلام کرده‌اند اکنون مشکل چندانی در این بخش وجود ندارد.

تکلیف کارت‌های سوخت چه شد؟

زمستان سال گذشته، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد بازگشت کارت سوخت جدی است و از مالکان خودرو و موتورسیکلتی که فاقد کارت سوخت بودند خواست تا برای دریافت کارت سوخت المثنی اقدام کنند.

سرانجام استفاده از کارت سوخت اجباری شد و عرضه بنزین در جایگاه‌های سراسر ایران از ٢٢ مردادماه امسال صرفاً با ارائه کارت هوشمند سوخت خودرو امکانپذیر شد. با این وجود تا اول شهریورماه، شاهد تغییرات چندانی در این حوزه نبودیم؛ چراکه کارت سوخت جایگاه‌داران در اختیار تمام متقاضیان قرار داشت و هر فردی تا هر میزانی که تقاضا داشت می‌توانست سوخت‌گیری کند.

اما از اول شهریورماه به بعد میزان سوخت‌گیری با کارت آزاد جایگاه‌ها در کل کشور در هر بار سوخت‌گیری، از ۶۰ لیتر به ۳۰ لیتر کاهش یافت همچنین در تاریخ ۱۶ مهرماه، بار دیگر سهمیه کارت سوخت جایگاه‌داران کاهش پیدا کرد و این در حالی بود که هنوز افرادی موفق به دریافت کارت سوخت خود نشده بودند.

در این‌باره امیر وکیل‌زاده – مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی – اظهار کرد: ۲۴ میلیون خودرو و موتورسیکلت در حال تردد در کشور داریم که تاکنون ۴۸ میلیون کارت سوخت صادر شده است یعنی این آمار نشان می‌دهد که برای هر شخص حداقل یکبار کارت سوخت صادر شده است.

طبق اعلام وزارت نفت، وی ادامه داد: به طور متوسط برای هر خودرو یا موتورسیکلت با تقاضاهای المثنی که وجود داشت، حداقل دو بار کارت سوخت صادر کرده‌ایم و وزارت نفت به همه افراد کارت سوخت داده است.

او با بیان این‌که افرادی که به هر دلیل کارت سوخت در دسترس آن‌ها نیست، تقاضای المثنی داده‌اند که طی یک ماه و نیم اخیر ۴۰۰ هزار ثبت نام تقاضای المثنی داشته‌ایم که و این در حالی است که تقریبا همه تقاضاهای قبلی پاسخ داده شده است.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، ۶۰۰ هزار عدد از کارت‌هایی که اخیرا صادر شده، در باجه معطله قرار دارد و اقدامی که در این راستا انجام داده‌ایم، این است که افراد به راحتی می‌توانند با ورود به سایت www.sokht.epolice.ir و وارد کردن پلاک و کد پستی باجه پستی را که کارت سوخت در آنجا وجود دارد، پیدا کنند.

وکیل‌زاده افزود: این در حالی است که افراد در گذشته باید مراحل متعددی را طی می‌کردند تا بتوانند کارت سوخت خود را پیدا کنند، اما اکنون به راحتی با ورود به سایت مذکور و در دست داشتن مدارک مثبته کارت خود را تحویل بگیرند.


برچسب ها :
دسته بندی : اقتصادی , انرژی , تله تایپ , خبر داغ
ارسال دیدگاه