زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۳/۳۱
» بین الملل » “روسیه درصدد ایجاد یک پایگاه نظامی جدید در قامشلی سوریه”
تاریخ انتشار : 2019/11/12 - 16:44
 کد خبر: 82105
 152 بازدید

“روسیه درصدد ایجاد یک پایگاه نظامی جدید در قامشلی سوریه”

رسانه‌های روس از گفت‌وگو میان مقامات مسکو و سوریه برای ایجاد یک پایگاه نظامی جدید توسط روسیه در شهر قامشلی خبر دادند.

“روسیه درصدد ایجاد یک پایگاه نظامی جدید در قامشلی سوریه”

روزنامه روسی “نیزاویسیمایا گازتا” به نقل از چند منبع غربی و کارشناسان نظامی روس نوشت که گفت‌وگوها میان مسکو و دمشق درباره اجاره فرودگاه قامشلی به مدت ۴۹ سال توسط روسیه است.

این روزنامه هدف از این اقدام را استقرار سیستم‌های پدافند هوایی روسیه در فرودگاه قامشلی برای رصد تحرکات آمریکا در عراق عنوان کرد.

طبق این گزارش، در محافل کارشناسان و برخی رسانه‌ها گفته می‌شود که روسیه برای تحقق منافع خود در منطقه ممکن است یک پایگاه نظامی دیگر در شمال سوریه اجاره کند.

منابع مذکور همچنین بعید نمی‌دانند که روسیه در آنجا مرکز هدایت موشک‌ها برای مقابله با حملات احتمالی آمریکا ایجاد کند.

این رسانه روسی در ادامه به نقل از یک منبع نظامی غربی آورده است: رادار “اس ـ ۴۰۰” در فرودگاه قامشلی مناطق دور دست به سمت شرق را تحت پوشش قرار می‌دهد و می‌تواند فعالیت هوایی آمریکا در عراق را زیر نظر بگیرد. حضور نظامی دائم روسیه در قامشلی و تسلط بر فرودگاه آن در آینده به نظام سوریه کمک می‌کند که تسلط این منطقه را به دست بگیرد و مسأله میان رهبری کردها و دمشق را حل و فصل کند. علاوه بر این مسکو با تقویت حضور خود در قامشلی به آمریکایی‌ها و ترکیه اجازه نخواهد داد که وارد این شهر شوند.

در همین راستا، یک منبع در پدافند موشکی روسیه که نخواست نامش فاش شود، گفت: آمریکا با ترک مرزهای شمالی سوریه از مناطق راهبردی که اکنون توسط روسیه کنترل می‌شود، چشم‌پوشی می‌کند.

این منبع در ادامه استقرار سیستم‌های هشدار دهنده رادار زمینی برای مقابله با حمله موشکی احتمالی در نزدیکی مرزهای ترکیه در قامشلی را بعید دانست و تأکید کرد: انجام این اقدام بعید است و مسکو نیازی به استقرار سیستم‌های موشکی جدید در سوریه ندارد، چراکه فناوری‌های مستقر شده کنونی کافی است.

در همین راستا، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه بار دیگر بر موضع کشورش مبنی بر رد تحرکات آمریکا در منطقه شرق فرات تأکید کرد و گفت: روسیه بر تسلط دوباره دولت سوریه بر تمامی اراضی این کشور از جمله میادین نفتی تحت کنترل آمریکا اصرار دارد.


برچسب ها : ,
دسته بندی : بین الملل , خبر داغ
ارسال دیدگاه