زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۳/۳۱
» اسلایدر اصلی » «پیروی کامل ایران» شرط پایبندی اروپا به برجام
تاریخ انتشار : 2019/11/04 - 21:11
 کد خبر: 80841
 202 بازدید

«پیروی کامل ایران» شرط پایبندی اروپا به برجام

اتحادیه اروپا روز دوشنبه اعلام کرد به شرط «پیروی کامل ایران» همچنان به برجام پایبند است.

«پیروی کامل ایران» شرط پایبندی اروپا به برجام

 

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، «مایا کاسیانچیچ» سخنگوی کمیسیون اروپا گفت که توافق هسته ای، «موضوع مربوط به امنیت ما، نه صرفا در سطح منطقه یا اروپا بلکه در سطح جهانی، است. »

وی در عین حال تاکید کرد که پایبندی اتحادیه اروپا به برجام به «پیروی کامل ایران بستگی دارد. »

علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران روز دوشنبه در حاشیه بازدید از مجتمع غنی‌سازی شهید مصطفی احمدی روشن نطنز گفت که جمهوری اسلامی هر گونه سانتریفیوژ با هر میزان سویی می‌تواند تولید کند و دیگر از آستانه‌ها گذشته است.

وی با اشاره به بازدید خبرنگاران از سالن تحقیق و توسعه سایت شهید احمدی روشن افزود: پیش از برجام پنج ماشین سانتریفیوژ داشتیم که امروز سالن ما پر از ۱۶ نوع سانتریفیوژ نسل جدید است و تنها در ۲ ماه گذشته در سالن مذکور نصب شد و برخی از آنها از جمله ir۹ با ظرفیت ۵۰ سو یا irs یا ir۷ ساخته و در کنار سایر نسل های موجود کارگزاری شده است. به گفته وی پیش برجام ظرفیت عملیاتی نزدیک به ۱۱ هزار سو بوده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: قرار نبود زنجیره ۳۰ تایی را اکنون راه اندازی کنیم، قرار بود بعد از این که کارها را در زنجیره ۲۰ تایی به سرانجام می‌رسانیم سه چهار سال بعد این کار انجام شود، اما در یک چالش سیاسی قرار گرفتیم و دستور مقامات ارشد کشور این بود که این چالش را حتما به نمایش بگذاریم، که توان و اراده جمهوری اسلامی ایران آن چنان است که اراده کنند به فوریت آن‌ها را عملیاتی می‌کنند و این کاری که همکاران ما انجام دادند، بزرگان این فناوری و نخبگان می‌دانند که چه کار بزرگی انجام شده است.

صالحی با اشاره به سه گام برداشته شده در دوران پسابرجام افزود: محدویت‌های مربوط به ذخایر اورانیوم و آب سنگین و سطح غنی سازی و تحقیق و توسعه به تدریج کنار رفت و برخی سانتریفیوژها که برچیده شده بود با کمترین میزان تخریب دوباره نصب شد در حالی که آنها تصور داشتند دستکم ۱۰ درصد ماشین‌ها در فرآیند آسیب ببینند.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اسلایدر اصلی , تله تایپ , خبر داغ , سیاسی
ارسال دیدگاه