زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۳/۳۱
» بین الملل » مخالفت ترکیه با تحریم ایران
تاریخ انتشار : 2019/10/31 - 11:38
 کد خبر: 80319
 291 بازدید

مخالفت ترکیه با تحریم ایران

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه با حضور در برنامه‌ «لقاء الیوم» (دیدار امروز) در شبکه تلویزیونی الجزیره درباره مسائلی مختلفی از جمله ایران صحبت کرد.

مخالفت ترکیه با تحریم ایران

وی در گفت‌وگوی اختصاصی با این شبکه تلویزیونی در پاسخ به این سوال که آیا ترکیه، نقشی در عملیات کشتن ابوبکر البغدادی سرکرده داعش داشته است، خاطر نشان کرد: پیش از هر چیزی باید بگویم ترکیه با تروریسم و تروریست‌ها به هر نوعی که باشند مخالف است و مصمم هستیم با هر گونه سازمان تروریستی مبارزه کنیم. ما می‌کوشیم در این زمینه با همگان همکاری داشته باشیم. نهاد‌های ذی‌ربط ما با نهاد‌های ذی‌ربط آمریکا در این زمینه تماس دارند. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به علت همکاری ترکیه در این زمینه (قتل البغدادی) از ما تشکر کرد. در مرحله آتی نیز همکاری ما در زمینه مبارزه با گروه‌های تروریستی مثل داعش، حزب کارگران کردستان و ی پ گ ادامه پیدا خواهد کرد، زیرا اگر ما با همه گروه‌های تروریستی مبارزه نکنیم همه ما در امنیت به سر نخواهیم برد و از این رو باید در این زمینه با آمریکا همکاری کنیم.
چاووش اوغلو در پاسخ به سوالی در خصوص ایران افزود: ما تلاش می‌کنیم که ترکیه سیاستی چند جانبه داشته باشد و از این مسئله حمایت می‌کنیم. تا زمانی که منافع ما با آمریکا مطابقت داشته باشد ما می‌توانیم با یکدیگر همراهی کنیم، اما اگر گام‌های ما با یکدیگر همخوانی نداشته باشد و اگر تصمیم‌های آمریکا و سیاست‌های این کشور با ما مطابقت نداشته باشد ما به آن‌ها نه می‌گوییم. ما در مساله فلسطین، قدس و مسائل مختلف گفته ایم که سیاست‌های آمریکا اشتباه است. همچنین در زمینه مساله اعمال تحریم علیه ایران نیز سیاست آمریکا را اشتباه می‌دانیم و من می‌توانم شمار بیشتری از سیاست‌های اشتباه آمریکا را برای شما بر شمرم. اما خیلی وقت شما را زیاد نمی‌گیرم. ما در صورت مواجهه با سیاست‌های اشتباه آمریکا به آن‌ها نه می‌گوییم، ما نه گفتن را بلدیم، زیرا کشوری مستقل هستیم و تصمیم‌هایمان را خودمان می‌گیریم.
وی درباره سوریه نیز اعلام کرد: ما می‌کوشیم که منطقه‌ای امن در شرق فرات ایجاد کنیم منطقه‌ای که تا مرز عراق امتداد بیابد. ما در این زمینه با شرکای آمریکایی‌مان همکاری کرده‌ایم، اما متاسفانه این مساله به شکست انجامید، زیرا آمریکا تعلل ورزید و به وعده‌های خود وفا نکرد. از این رو تدابیری را که ما تا پیش از آن اتخاذ کرده بودیم کناری گذاشتیم و عملیات چشمه صلح را آغاز کردیم. پس از آغاز این عملیات آمریکایی‌ها آمدند و خواهان انعقاد توافقنامه‌ای با ما شدند. ما همیشه به دنبال راه حل دیپلماتیک بوده‌ایم و این تمایل خود را نشان می‌دهیم. ما با همگان بر سر میز مذاکره نشسته‌ایم و پس از گفت‌وگو به یک توافق رسیدیم، بر اساس این توافق آمریکا متعهد شد که تمامی عناصر تروریستی را از مناطق تل ابیض و رأس العین خارج کند. اما پس از آن آمریکا به صورت مکتوب به ما خبر داد که آن‌ها از این منطقه عقب نشسته‌اند، اما این مطلب درست نبود و عده‌ای عقب نشینی نکرده بودند و در آن منطقه مانده بودند. بر اساس توافقی که ما با آمریکا داشتیم اگر برخی از تروریستی از این منطقه عقب نشینی نکردند ما دست به مداخله لازم می‌زنیم تا این افراد را از این منطقه برانیم. ما این مساله را برای آن‌ها شرح دادیم.
در روز ۶ اکتبر ۲۰۱۹، دونالد ترامپ دستور داد تا نیرو‌های نظامی آمریکایی که در شمال شرقی سوریه و برای حمایت از کُرد‌ها حضور داشتند، از این کشور خارج شوند. چند روز بعد، آنکارا عملیات موسوم به «چشمه صلح» را در شمال سوریه با هدف آنچه «ایمن کردن مرز‌های کشور بوسیله پاکسازی عناصر تروریستی، تضمین بازگشت امن پناهجویان و حفظ تمامیت ارضی سوریه» می‌خواند، آغاز کرد. اقدام ترامپ برای خروج نیرو‌های آمریکایی از شمال شرق سوریه چراغ سبزی به آنکارا برای آغاز عملیات نظامی بود. شبه‌نظامیان کُرد که جزء ائتلاف آمریکا بودند، چنین اقدامی را «خنجر از پشت» توصیف و همکاری نظامی خود با آمریکا را متوقف کردند.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : بین الملل , تله تایپ , خبر داغ
ارسال دیدگاه