زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۳/۳۱
» تله تایپ » شگردهای جدید کلاهبرداری از کارت‌های بانکی
تاریخ انتشار : 2019/10/27 - 18:07
 کد خبر: 79906
 262 بازدید

شگردهای جدید کلاهبرداری از کارت‌های بانکی

این روزها شاید شما هم پیامک‌هایی دریافت کرده باشید مبنی بر اینکه اگر یارانه شما قطع شده برای ثبت نام دوباره وارد لینک زیر شوید؛ یا پیام‌هایی برای ثبت نام دوباره کارت سوخت و از این قبیل.

شگردهای جدید کلاهبرداری از کارت‌های بانکی

در داخل این پیامک‌ها لینکی وجود دارد که از شما می‌خواهند که وارد آن‌ها شوید و در سایت‌های دولتی ثبت نام کنید. اما همانطور که بارها هشدار داده شده، باید مراقب باشید، زیرا این پیامک‌ها جعلی بوده و برای فریب و دزدی از مردم فرستاده می‌شوند؛ شما وقتی وارد این سایت‌ها می‌شوید، باید مشخصات فردی‌ و از همه مهمتر اطلاعات حساب بانکی خودتان را وارد کنید تا مثلا مبلغ ناچیز ۲۰۰ هزار ریال برای ثبت نام یارانه‌ها پرداخت کنید. اما در حقیقت این لینک‌ها و سایت‌ها جعلی و فیشینگ هستند و به این صورت عمل می‌کنند که بعد از این‌که اطلاعات حساب بانکی‌تان را وارد کردید، این اطلاعات سرقت شده و کل حسابتان خالی می‌شود.

در این باره علی اصغر زارعی – مدرس دانشگاه – در گفت‌وگو با ایسنا، به کاربران توصیه کرد وقتی می‌خواهید وارد این سایت‌ها شوید، یک نکته مهم را همیشه بررسی کنید. یادتان باشد آدرس سایت‌های دولتی همیشه به ir. منتهی می‌شود ولی شما می‌بینید آدرس این سایت ها برای مثال به com. یا موارد دیگری ختم می شود؛ یعنی وقتی که برای ثبت نام، اطلاعات خودتان را وارد می‌کنید، حتما باید دقت کنید که آدرس سایت با ir. تمام شود.
در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم

او ادامه داد: مورد دیگر این‌که وقتی می‌خواهید از فروشگاه‌ها یا از مغازه‌ها خرید کنید، حتما رمز کارتتان را خودتان وارد کنید. نکته خیلی مهم دیگر این‌که کارت بانکی‌تان را هم خودتان در دستگاه کارتخوان قرار دهید؛ زیرا متاسفانه بعضی از فروشنده‌ها، دستگاهی به اسم اسکیمر دارند که وقتی مشتری حواسش نیست، کارت بانکی مشتری را روی دستگاه اسکیمر هم می‌کشند و در نتیجه اطلاعات کارت بانکی مشتری روی دستگاه اسکیمر کپی می‌شود و زمانی که به رمز کارت مشتری دسترسی داشته باشند، می توانند به سادگی از آن حساب پول برداشت کنند.

این کارشناس تاکید کرد: برای دسترسی به رمز کارت مشتری، شاید از شما درخواست کنند که رمز کارت بانکی‌تان را بدهید تا عملیات برداشت پول را انجام دهند، یا وقتی شما رمز را در دستگاه وارد می‌کنید، این رمز را به خاطرشان می‌سپارند و بعد از رفتن شما، از حساب‌تان پول برداشت می‌کنند.

به گفته زارعی، اسکیمر یک دستگاه کوچکی است که وقتی کارت بانکی را روی آن می‌کشید، تمام اطلاعات آن کارت را در خودش ذخیره می‌کند. بعد از این، کافی است به رمز عبور شما دسترسی داشته باشند تا بتوانند از حساب‌تان پول برداشت کنند.

او توصیه کرد که خریداران هرگز رمز کارت بانکی را به فروشنده یا افراد دیگر ندهند و همینطور کارت بانکی را خودشان در دستگاه بکشند تا گرفتار اینگونه کلاهبرداری نشوند.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : تله تایپ , خبر داغ , فناوری
ارسال دیدگاه