زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۳/۳۱
» اسلایدر اصلی » تله جدید خزانه‌داری آمریکا برای ایران
تاریخ انتشار : 2019/10/27 - 18:07
 کد خبر: 79905
 200 بازدید

تله جدید خزانه‌داری آمریکا برای ایران

المانیتور به نقل از کارشناسان مالی نوشت که مکانیزم جدید معرفی شده توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا برای کار با ایران بیشتر به دنبال شناسایی طرف‌های خارجی همکار ایران است.

تله جدید خزانه‌داری آمریکا برای ایران

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز گذشته، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که مکانیزم جدیدی برای تسهیل صادرات مواد غذایی و دارو به ایران ایجاد کرده است. این وزارتخانه با تکرار ادعای تلاش‌های دولت این کشور برای منزوی کردن جمهوری اسلامی اعلام کرد که از این طریق، راهی برای تضمین تداوم ارسال کمک‌های بشردوستانه به ایران ایجاد کرده است.

به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا، این مکانیزم به جامعه بین‌المللی کمک می‌کند تا به دادوستد برای حمایت از مردم ایران ادامه دهد؛ بدون آنکه سرمایه‌های مربوط به آن به دست دولت ایران بیفتد.

با این حال بسیاری از کارشناسانی که سابقه همکاری با دولت‌های مختلف آمریکا در زمینه تحریم ایران را داشته‌اند، می‌گویند که مکانیزم جدید موسوم به “شفاف سازی” که از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا برای ایران اعلام شد، بیش از آنکه در راستای تسهیل مبادلات بشردوستانه صادرات غذا و دارو به ایران باشد، به عنوان مکانیزمی برای جمع آوری اطلاعات برای دولت عمل خواهد کرد تا از این طریق بتواند زمینه را برای اعمال تحریم‌های جدیدتر فراهم کند.

رایان اوتول، یکی از مقامات سابق دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا در توئیتر خود نوشت: این مکانیزم کمکی به ایران نخواهد کرد و در واقع احتمالا شرایط را بدتر می‌کند. به نظر می رسد آمریکایی ها می‌خواهند از طریق این مکانیزم، اروپا را وادار به همراهی با خود کنند.

به گفته اوتول، احتمالا بیانیه جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا روی طرف‌هایی که همچنان در حال صادرات کالاهایی نظیر غذا و دارو به ایران هستند، تاثیر منفی می‌گذارد و این تاثیر روی اروپایی‌ها محسوس‌تر خواهد بود.

وی افزود: اقدام اخیر آمریکا آن هم در زمانی که بانک مرکزی ایران به بهانه تامین مالی تروریسم توسط خزانه داری آمریکا تحریم می‌شود، موضوع صادرات کالاهای بشردوستانه نظیر غذا و دارو به ایران را بیش از پیش پیچیده خواهد کرد.

تایلر کولیس، کارشناس امور تحریم در موسسه “فراری اند اسوشیتس” هم گفت: هدف اصلی از اعلام این بیانیه، اجرای بند ۳۱۱ قانون پاتریوت آمریکا ( بر ضد ایران) است. بند ۳۱۱ قانون مذکور در واقع حکم قضایی لازم الاجرا بر مؤسسات مالی و بانک‌های آمریکایی است که از آنها می خواهد در زمان تعامل با بانک‌های خارجی که با ایران همکاری می‌کنند دقت خاصی داشته باشند.

از نظر کولیس، بانک‌های آمریکایی از این پس به مؤسسات مالی خارجی دیگر، پرسشنامه هایی را ارسال کرده و از آنها می‌خواهند در صورتی که با ایران تعامل دارند آن را ابراز کنند و در صورتی که جواب این مؤسسات مثبت باشد بانک‌های آمریکایی حساب خود را در آنها متوقف کرده یا به طور کلی می‌بندند.

به گفته وی، حتی بانک‌های سوئیس نیز به وزارت خزانه‌داری آمریکا اطلاع داده‌اند که در صورت اصرار آمریکا به اجرای بند ۳۱۱ قانون پاتریوت آمریکا در تجارت با ایران، آنها حساب‌های خود نزد بانک‌های ایرانی که برای مبادلات بشردوستانه دارند را خواهند بست.

همچنین ریچارد نفیو، کارشناس حوزه تحریم‌ها در دولت اوباما و مذاکره کننده سابق هسته‌ای با ایران در این باره گفت: اعلام مکانیزم شفاف سازی مبادلات بشردوستانه توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا از یک سو تاکید همزمان بر نگرانی خزانه‌داری آمریکا از ریسک های پولشویی، در واقع این شک را تقویت می کند که مکانیزم جدید یک تله تحریمی است. فکر می‌کنم این مکانیزم بیش از آن که برای امور بشردوستانه باشد بیشتر با هدف جمع آوری اطلاعات لازم برای اعمال تحریم‌های جدید باشد.


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : اسلایدر اصلی , بین الملل , تله تایپ , خبر داغ , سیاسی
ارسال دیدگاه