زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۳/۲۸
» اقتصاد کلان » واکنش طلا به یک اتفاق قطعی
تاریخ انتشار : 2019/10/27 - 11:59
 کد خبر: 79869
 270 بازدید

واکنش طلا به یک اتفاق قطعی

در شرایطی که تصویب کاهش نرخ‌های بهره در نشست سیاستگذاری هفته جاری بانک مرکزی آمریکا یک اتفاق قطعی به شمار می رود، پس از این رویداد که سومین دور کاهش نرخ‌های بهره در سال ۲۰۱۹ خواهد بود، طلا چه واکنشی نشان خواهد داد؟

واکنش طلا به یک اتفاق قطعی

پس از تغییرات فنی حرکت قیمت طلا که در معاملات روز جمعه مشاهده شد و طی آن طلا در مقطعی به طور موقت تا سطح ۱۵۲۰ دلار صعود کرد، تحلیلگران نسبت به روند افزایشی قیمت طلا خوش‌بینی پیدا کرده‌اند. اگرچه طلا نتوانست در این سطح قیمت بماند اما مرز روانی مهم ۱۵۰۰ دلار را حفظ کرد.

هر اونس طلا روز جمعه در بازار معاملات آتی آمریکا ۶۰ سنت معادل ۰.۰۴ درصد افزایش پیدا کرد و در ۱۵۰۵ دلار و ۳۰ سنت بسته شد و برای کل هفته حدود ۰.۸ درصد افزایش ثبت کرد که دومین افزایش هفتگی متوالی طلا بود.

به گفته جیم ویکاف، تحلیلگر فنی ارشد شرکت کیتکو، تقاضای خریدی که پس از افزایش قیمت طلا ایجاد شد، از این فلز ارزشمند پشتیبانی کرد.

همچنین عامل دیگر، انتشار آمار اقتصادی ضعیف‌تر بود که کمک کرد طلا به بالای ۱۵۰۰ دلار صعود کند زیرا معامله‌گران به دلیل نگرانی از کندی رشد اقتصادی، روی کاهش بیشتر نرخ‌های بهره حساب کردند.

به گفته فیلیپ استرایبل، استراتژیست ارشد بازار در شرکت “آر جی او فیوچرز”، آمار اقتصادی جدید نامطلوب واقعا انتظارات برای کاهش نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا را بالا برده است. اکنون بسیاری منتظرند طلا تا سطح ۱۵۲۵ دلار پیشروی کند و اگر این قیمت شکسته شود، قیمت طلا افزایش قابل توجهی پیدا خواهد کرد.

تحلیلگران تصمیم سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا که بعدازظهر روز چهارشنبه هفته جاری اعلام خواهد شد را مهمترین رویدادی می‌دانند که باید زیرنظر داشت و هشدار می‌دهند که بازار ممکن است انتظارات غیرواقعی درباره موضع سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا داشته باشد. اگر جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا لحن مثبتی درباره سیاست تسهیلی نداشته باشد، بازارها مایوس شده و قیمت طلا تحت فشارهای کاهشی قرار خواهد گرفت. همچنین بازارها روی احتمال کاهش نرخ‌های بهره آمریکا در هفته جاری کاملا حساب کرده‌اند و هر گونه اشاره خلاف این احتمال، قیمت طلا را پایین خواهد برد.

طبق ابزار دیده‌بان فدرال شرکت CME، بازارها احتمال کاهش ۲۵ واحدی نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا را ۹۳.۵ درصد ارزیابی کرده‌اند. جنگ تجاری آمریکا و چین به بازارهای مالی ضربه زده و اکثر بانک‌های مرکزی بزرگ جهان را وادار کرده است امسال به کاهش نرخ‌های بهره مبادرت کنند. این دو کشور در مناقشه ۱۵ ماهه، روی میلیاردها دلار صادرات یکدیگر تعرفه سنگین وضع کرده‌اند که نگرانی‌ها نسبت به رکود جهانی را برانگیخته و باعث رشد بیش از ۱۶ درصدی قیمت طلا از ابتدای امسال تاکنون شده است.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، آمار اقتصادی که در هفته جاری ممکن است قیمت طلا را تحت تاثیر قرار دهند، گزارش اشتغال آمریکا در اکتبر، آمار مقدماتی تولید ناخالص داخلی در سه ماهه سوم و گزارش اعتماد مصرفی و فروش خانه آمریکا و شاخص مدیران خرید بخش تولید ISM خواهند بود.


برچسب ها : ,
دسته بندی : اقتصاد کلان , اقتصادی , انتخاب سردبیر , تله تایپ , خبر داغ
ارسال دیدگاه