زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۳/۲۸
» اجتماعی » الگوبرداری این‌بار از لمینت دندان سلبریتی‌ها!
تاریخ انتشار : 2019/10/25 - 10:41
 کد خبر: 79482
 171 بازدید

الگوبرداری این‌بار از لمینت دندان سلبریتی‌ها!

لزوم مراجعه هر شش ماه یک بار به دندانپزشک برای معاینات دوره‌ای دندان‌ها، اهمیت مصرف همزمان مسواک و نخ دندان و البته توجه افراطی برخی‌ها به زیبایی ظاهری دندان‌ها با الگوبرداری از برخی سلبریتی‌ها و مشکلات احتمالی که این اقدامات می‌تواند به دنبال داشته باشد؛ از جمله محورهای گفتگوی تفصیلی ایسنا با رییس کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی است.

الگوبرداری این‌بار از لمینت دندان سلبریتی‌ها!

کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی از سال ۱۳۶۲ تا کنون در حال فعالیت است و دارای کادری مجرب و حرفه‌ای متشکل از دندانپزشکان باسابقه و اغلب هیئت‌علمی دانشگاه‌ها تهران است. در شرایطی که درمان‌های دندانی شامل عصب کشی، ترمیم، ایمپلنت، ارتودنسی و… در بسیاری از مراکز پر هزینه است، کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی با ارایه خدمات با قیمت‌هایی مناسب و همچنین پذیرفتن بسیاری از بیمه‌های تکمیلی برای بیماران این امکان را فراهم کرده که با هزینه‌هایی مناسب‌تر به درمان دندان‌های خود بپردازند.

خانم دکتر کریمی – رییس کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی ضمن تشریح خدمات ارایه شده به بیماران در این مرکز، به نکاتی در مورد بهداشت دهان و دندان و همچنین سوق یافتن بسیاری از مردم به سمت توجه به زیبایی‌های ظاهری دندان‌ها نیز اشاره و تاکید می‌کند: «توجه به زیبایی ظاهری دندان‌ها در حال حاضر در جامعه افراطی شده و به نظر می‌آید گاهی بیمار به این نوع از درمان نیازی ندارد؛ اما به دلیل موجی که در جامعه ایجاد شده متأسفانه افراد بسیار به این سمت می‌روند و حتی ممکن است که چند دندان پوسیده داشته باشند و به جای اینکه این دندان‌ها را ترمیم کنند، ترجیح می‌دهند ظاهر دندان‌ها زیبا باشد…»

خانم دکتر کریمی در گفت‌وگو با ایسنا درباره خدمات ارایه شده از سوی کلینیک دندانپزشکی جهاددانشگاهی و همچنین مراجعات به این مرکز می‌گوید: کلینیک جهاد دانشگاهی از سال 1362 تأسیس شده و در حال حاضر به بیماران کلیه خدمات تخصصی از جمله خدمات جراحی فک و صورت، ایمپلنت، اطفال، ترمیم زیبایی، پروتز و ارتودنسی را ارایه می‌دهد. این مرکز در همه رشته ها از متخصصان مجرب و با تجربه برخوردار است؛ برخی از این متخصصان عضو هیأت علمی هستند لذا کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی تمام خدمات درمانی مربوط به دهان و دندان را زیر نظر متخصصان مجرب ارایه می‌دهد. گاهی برخی از درمان‌ها به اتاق عمل نیاز دارد مانند برخی از جراحی‌های فک و صورت که بیمار باید در بیمارستان و اتاق عمل مجهز تحت درمان قرار گیرد، لذا تنها این دست از بیماران را به بیمارستان‌های مربوطه معرفی می‌کنیم. همچنین به صورت میانگین ماهانه بیش از هزار بیمار به این کلینیک مراجعه می‌کنند و انواع خدمات تخصصی به آنان ارایه می شود. هرچند از همه اقشار مراجعه کننده داریم اما بیش از نیمی از بیماران ما از مجموعه جهادهای مختلف و زیرمجموعه آنها هستند.

بیمه‌های تکمیلی طرف قرارداد با کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی

وی همچنین درباره ارایه خدمات بیمه‌ای در کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی می‌گوید: با بیشتر بیمه‌های تکمیلی و یکسری از بانک‌ها و مراکز جهاد قرارداد داریم. بیمه‌های تکمیلی از جمله پارسیان، آسیا، البرز، دانا، رازی، ملت، معلم، سامان، سینا، ایران، بانک تجارت، دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه تهران، تمام مراکز جهاددانشگاهی، هدایت میزان، انجمن ام اس ایران را شامل می‌شود.

کریمی در پاسخ به سوال ایسنا درباره هزینه‌های بالای درمان‌های دندانپزشکی و عدم مراجعه برخی‌ بیماران به این دلیل، می‌گوید: دندانپزشکی وابسته به مواد است و متأسفانه در یک تا دو سال اخیر به دلیل تغییرات نرخ ارز و همچنین تحریم‌ها، قیمت این مواد بسیار افزایش یافته است. بیشتر مواد مورد استفاده در داندانپزشکی مطابق با مواد روز دنیاست که باید با دلار تهیه شود، لذا نوسان قیمت دلار و تحریم‌های اقتصادی، بر هزینه‌های بسیاری از بخش‌ها از جمله مواد دندانپزشکی تأثیر منفی گذاشته است و در نتیجه نسبت به سال‌های گذشته قیمت برخی از مواد چهار تا پنج برابر شده و مراکز دندانپزشکی مجبور شدند تا حدودی تعرفه‌ها را افزایش دهند تا خدمات دندانپزشکی از نظر اقتصادی برای آنان به صرفه باشد.

وی ادامه می‌دهد: برای ما که در کلینیک جهاد دانشگاهی مشغول هستیم نیز افزایش بسیار قیمت مواد مورد نیاز کاملاً ملموس است. برخی از موارد با نرخ دولتی تهیه می‌شوند، اما گاهی هم مجبور هستیم برخی از مواد را با نرخ آزاد تهیه کنیم که این مسایل تأثیر بسیاری بر قیمت‌ها داشته است. البته لازم است اشاره کنم که کلینیک جهاد دانشگاهی چون یک مرکز دولتی است، تعرفه‌ها و قیمت‌ها کاملاً کنترل شده هستند. از سوی دیگر چون اکثریت مراجعه کنندگان به این مرکز قشر متوسط جامعه هستند، هزینه‌ها نسبت به بسیاری از مراکز بسیار مناسب و معقول هستند تا بتوانیم به افراد بسیاری خدمات ارایه دهیم.

کریمی همچنین درباره نرخ‌های متفاوت خدمات دندانپزشکی از سوی مطب‌ها به ایسنا می‌گوید: قیمت‌ها در مراکز و مطب‌های خصوصی ممکن است توسط کادر پزشکی مربوطه تعیین شود. اما در مراکز دولتی و نیمه دولتی این چنین نیست و قیمت‌ها کنترل شده است. به عنوان مثال علاوه بر اینکه قیمت‌ها در کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی کنترل شده است، این مرکز با بیمه‌های تکمیلی نیز قرارداد دارد و بیمه‌های تکمیلی تعرفه‌هایی ارایه می‌دهند و ما هم تعرفه خود را بر اساس بیمه‌های تکمیلی معین می‌کنیم و حتی برخی از مواقع قیمت‌ها در این کلینیک از بیمه‌های تکمیلی کمتر است.

وی می‌افزاید: البته طیف قیمت مواد داندانپزشکی نیز متفاوت است؛ به عنوان مثال از مواد متوسط تا موادی که در موارد تخصصی استفاده می‌شود، قیمت‌ها متفاوت است و می‌تواند در هزینه‌ها و تعرفه کاری که دندانپزشک انجام می‌دهد، تأثیرگذار باشد. می‌توانم این اطمینان را بدهم که در کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی بسیار روی این موارد دقت داریم و همیشه سعی کردیم تعرفه‌ها بر طبق بیمه‌های تکمیلی و دولتی باشد تا بیمار هزینه‌های شخصی کمتری را متقبل شود.

کریمی درباره چگونگی کنترل قیمت‌ها و نظارت‌ها در کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی می‌گوید: هیأت مدیره‌ای در کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی تشکیل شده که در جلسات متعدد درباره مسایل مربوط به کلینیک به بحث و بررسی می‌پردازند و قیمت‌ها توسط این هیأت مدیره کنترل و بر طبق عرف و براساس بیمه های تکمیلی مشخص و اعلام می‌شود. از سوی دیگر سعی شده در این کلینیک همه خدمات تخصصی به بیماران ارایه شود؛ چرا که از جمله ویژگی‌های جهاد است که تمام خدمات تخصصی با کیفیت بالا ارایه شود، ولی سعی می‌کنیم که قیمت‌ها به صورتی باشد که قشر متوسط هم بتوانند از این خدمات استفاده کنند.

وی درباره تفاوت قیمت در ایمپلنت‌ها نیز به ایسنا می‌گوید: تا حدودی تفاوت قیمت‌ها به دلیل برندهای ایمپلنت است؛ چرا که ایمپلنت‌ها محصول کشورهای مختلف هستند. از جمله ایمپلنت‌ها که با قیمت بسیار پایین نسبت به سایر ایمپلنت‌ها در بازار موجود است، کره‌ای، سوئیسی و آمریکایی هستند. به هر حال توصیه می‌کنم که برای ایمپلنت به مراکز درمانی مطمئن مراجعه شود و افراد توضیحی از دندانپزشک بخواهند در مورد اینکه ایمپلنت محصول چه کشوری است.

رییس کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی همچنین می‌گوید: سایت کلینیک جهاد علوم پزشکی تهران فعال است و به مناسبت‌های خاصی تخفیف‌های ویژه‌ای به مراجعین ارایه می دهیم که در سایت اعلام می کنیم. افراد مختلف می توانند به سایت مربوطه مراجعه کنند و علاوه بر مطالعه و مشاهده مقالات و مطالب متفاوت در مورد بهداشت دهان و دندان و سلامت بیماران، از تخفیف هایی که اعلام می شود اطلاع یافته و از آن استفاده کنند.

افراط در درمان‌های زیبایی دندانپزشکی

وی درباره تب درمان‌های زیبایی دندانپزشکی نیز به ایسنا می‌گوید: از یک منظر خوب است که مردم بخواهند به سلامتی، ظاهر و زیبایی دندان‌ها اهمیت دهند، ولی متأسفانه گاهی توجه به زیبایی مسیر بسیار بی‌رویه‌ای را به خود اختصاص می‌دهد. در مورد توجه به زیبایی ظاهری دندان‌ها نیز در حال حاضر در جامعه افراط ایجاد شده که به نظر می آید گاهی بیمار به این نوع از درمان نیازی ندارد، ولی به دلیل موجی که در جامعه ایجاد شده متأسفانه بیماران بسیار به این سمت می‌روند و حتی ممکن است که چند دندان پوسیده داشته باشند و به جای اینکه این دندان‌ها را ترمیم کنند، ترجیح می‌دهند ظاهر دندان‌ها زیبا باشد که این رویه ممکن است در برخی از موارد آسیب‌زا باشد؛ از جمله حساسیت‌ها و مشکلاتی که بعدها ممکن است برای دندان‌های افراد ایجاد شود؛ لذا توجه افراطی به درمان زیبایی را توصیه نمی‌کنم.

وی در پاسخ به این سوال که سلبریتی‌ها در میزان توجه و گرایش مردم به زیبایی دندان از طریق مختلف چقدر تأثیرگذار بوده‌اند، می‌افزاید: سلبریتی‌ها در سوق و جذب بسیاری به درمان‌های زیبایی دندان موثر بودند. بسیاری از مراجعه کنندگان تصاویر سلبریتی‌ها را با خود می‌آورند و درخواست دارند که دندان‌هایی شبیه به آنان داشته باشند. به عنوان یک دندانپزشک این رویکردها را توصیه نمی‌کنم و معتقدم که باید سلامت دندان‌ها برای افراد و پزشکی بسیار مهم‌تر از زیبایی دندان‌ها باشد. به شخصه بسیار سعی می‌کنم که برای بیماران توضیح دهم تا بلکه به این سمت و سو نروند؛ چرا که برای ما بیشتر سلامت دهان و دندان مهم است تا ظاهر زیبا و حتی گاهی این اقدامات به سلامتی دندان آسیب می‌رساند.

کریمی در پاسخ به این سوال که آیا توجه به زیبایی دندان بر بهداشت دهان و دندان سایه انداخته است، می‌گوید: بله متأسفانه در بسیاری از موارد این چنین است.

وی همچنین درباره چگونگی ارایه خدمات زیبایی دندان‌ها در کلینیک جهاد دانشگاهی می‌گوید: خدمات زیبایی دندان مشتری خاص خود را دارد؛ در این مرکز متخصص ترمیم زیبایی داریم و اگر بیماران بسیار مشتاق باشند این خدمات توسط متخصص با موادی بسیار خوب انجام می شود و مطمئناً اطلاعات قبلی توسط متخصص به بیمار داده می‌شود و اگر باز تمایل به انجام داشته باشند، خدمات زیبایی ارایه می شود. همچنین بیشتر خدمات زیبایی لمینت و بلچینگ و ونیر مورد توجه مراجعه کنندگان است.

توصیه به مصرف سبزیجات و میوه‌جات

رییس کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی همچنین درباره میزان سالم بودن دندان ایرانی‌ها در مقایسه با سایر کشورها و ارتباط نوع تغذیه با سلامت دندان‌ها، می‌افزاید: به نظر نمی‌آید که وضعیت دندان ایرانی‌ها نسبت به مردم سایر کشورها در وضعیت نامناسبی‌تری باشد؛ ولی ما بیشتر توصیه به رعایت بهداشت می‌کنیم و همیشه گفتیم و می‌گوییم که روش و دقت در مسواک زدن از برند مسواک و خمیردندان مهم‌تر است. هر بار که بیماران به ما مراجعه می‌کنند روش‌های پیشگیرانه را توصیه می‌کنیم که بهترین آن همان رعایت بهداشت و خوب مسواک زدن و مراقبت‌های دوره‌ای است. مراقبت‌های دوره‌ای بدین معنا که هر شش ماه یک بار یا حداقل سالی یک بار به دندانپزشک مراجعه شود که اگر دندان‌ها پوسیده هست زودتر به آنها رسیدگی شود. رژیم‌های غذایی هم بسیار تأثیرگذار هستند. البته مواد غذایی بسیار ترش و بسیار شیرین می‌توانند بر روی پوسیدگی‌های زود هنگام دندان تأثیر بگذارند. پس از اینکه بیمار به ما مراجعه کرد اگر ببینیم بیمار بسیار با این موارد درگیر است، او را در مورد رژیم غذایی راهنمایی می‌کنیم و بیشتر مصرف مواد غذایی پر ویتامین مانند سبزیجات و میوه را به همه اقشار مردم توصیه می‌کنیم.

نخ دندان واجب‌تر از مسواک

این دندانپزشک درباره چگونگی محافظت از سلامت دندان‌ها می‌گوید: به منظور بهداشت دندان حتما باید از مسواک و نخ دندان استفاده شود. بسیاری از افراد گمان می‌کنند که تنها مسواک زدن کافی است، اما به آنها توصیه می‌کنیم حتی در بسیاری از مواقع نخ دندان از مسواک واجب‌تر است؛ یعنی باید حتماً مسواک و نخ دندان همزمان مورد استفاده قرار گیرد؛ چون مطمئناً فضای بین دندان تنها با مسواک تمیز نمی‌شود و باید از نخ دندان استفاده شود. دهان شویه نیز بیشتر برای درمان‌های تکمیلی است، اگر فردی بیماری لثه‌ای داشته باشد یا پوسیدگی‌های پیشرفته داشته باشد استفاده از دهان شویه را به آنان توصیه می‌کنیم.

وی درباره تاثیر مخرب سیگار، نوشیدنی‌های شیرین و گازدار و …بر سلامت دهان و دندان می‌افزاید: هرکدام از این موارد به نوبه خود می‌توانند سلامتی دندان را به خطر اندازند و بر پوسیدگی دندان تأثیر دارند.

کریمی همچنین درباره علل ابتلای زودهنگام کودکان به پوسیدگی‌های دندانی می‌گوید: این مورد از تنبلی کودکان در رعایت بهداشت و مسواک زدن نشأت می‌گیرد. اما بیشتر از تنبلی در رعایت بهداشت، ناشی از نوع رژیم غذایی کودکان است. در زمانی که ما کودک بودیم بیشتر تنقلات میوه، آجیل و مواد سالم بودند، ولی امروز کودکان بیشتر به سمت شیرینی، شکلات و انواع چیپس رفته‌اند. نوشابه‌های گازدار بسیاری وجود دارد که علاوه بر ضررهای دیگر از جمله عدم جذب کلسیم در کودکان، به خاطر حالت اسیدی بودن بسیار برای دندان‌ها آسیب‌زاست و متأسفانه کودکان امروز به سمت استفاده از این نوع مواد سوق پیدا کردند؛ این دو مساله بر پوسیدگی سریع‌تر دندان‌ها بسیار تأثیرگذارند.

وی درباره آموزش‌های ارایه شده در کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی در زمینه رعایت بهداشت دهان و دندان و چگونگی مراقبت از دندان ترمیم شده، می‌گوید: اگر بیمار کودک باشد به والدین توضیحات و آموزش‌هایی داده می‌شود. بیمارانی هم که برای اولین بار به کلینیک مراجعه می‌کنند، بررسی می‌شوند و اگر نیاز به جرم‌گیری دندان‌ها بود، حتماً همزمان با خدمات درمانی، جرم‌گیری نیز انجام می شود. بسیاری از مردم مسواک می‌زنند، ولی چون اصول درست مسواک زدن را نمی‌دانند یا از نخ دندان استفاده نمی‌کنند، بسیاری از دندان‌های آنان دچار پوسیدگی می‌شود. به همه این دلایل سعی می‌کنیم که در جلسات ابتدایی به آنها توصیه‌های بهداشتی داشته باشیم و روش درست مسواک زدن را آموزش دهیم و حتی اگر دهان شویه نیاز داشته باشند، تجویز کنیم؛ چون همواره معتقدیم پیشگیری بهتر از درمان است و باید سعی کنیم از دندان‌های سالم نگهداری کنیم و از دندان‌هایی که درمان شدند به خوبی مراقبت کنیم.

رییس کلینیک دندانپزشکی جهاددانشگاهی درباره بیشترین بیماری‌های دهان و دندان می‌گوید: بیشترین ابتلا، پوسیدگی دندان‌هاست. برخی هم دچار بیماری‌های لثه هستند که آنها هم باید حتما در مراجعه‌های اولیه به پزشک تشخیص داده شوند تا با جرم‌گیری، دهان شویه و مراقبت‌های بعدی درمان شوند. به برخی از پوسیدگی‌های دندان اگر رسیدگی نشود، ترمیم، عصب کشی و روکش ضرورت می‌یابد. از سوی دیگر بیماری لثه اگر کنترل نشود می‌تواند پیشرفت کند و باعث بیماری‌های پیشرفته لثه شود و روی سلامت دهان و دندان تأثیر می‌گذارد.

دندانپزشکی تلفیقی از علم و هنر

وی همچنین می‌افزاید: معتقدم که دندانپزشکی تلفیقی از علم و هنر است؛ فرد از یک سو علم دندانپزشکی را یاد می‌گیرد و از سوی دیگر در هنگام ارایه خدمت، با دستان خود هنر می‌آفریند؛ مطمئناً این دو در کنار هم می‌توانند دندانپزشکی را تکمیل کنند.

وی درباره اخلاق پزشکی در دندانپزشکی نیز می‌گوید: به هر حال دندانپزشک پزشکی است که با سلامت بیمار در ارتباط است؛ توصیه‌های بهداشتی و پیشگیرانه که به بیمار ارایه می‌دهد و همچنین راهنمایی و برخورد خوب با بیماران، بسیار مهم و تأثیرگذار است و باعث جذب افراد می‌شود. برخورد مناسب پزشک با بیمار موجب می‌شود که بیمار به توصیه‌های پزشک عمل کند و این امر در درمان‌های بعدی راهگشا و موثر خواهد بود.

توصیه‌ای به دندانپزشکان جوان

کریمی همچنین در توصیه به علاقه‌مندان و دانشجویان دندانپزشکی می‌گوید: توصیه‌ام به فارغ‌التحصیلان و دندانپزشکان جوان این است که در وهله اول سلامتی بیمار را مهم بدانند. بیشتر سعی کنند به درمان‌های پیشگیرانه اهمیت دهند؛ چراکه بسیاری از مردم ما متأسفانه اطلاعات کمی دارند و اگر در رابطه با خدمات دندانپزشکی سوالی دارند سعی کنند تا جایی که می‌توانند راهنمایی کنند و به درمان‌ها و توصیه‌های پیشگیرانه اهمیت ویژه دهند.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اجتماعی , تله تایپ , خبر داغ , سلامت
ارسال دیدگاه