زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۱/۲۵
» اقتصادی » «به روزرسانی سبد معیشت» کارگران در جلسه امروز کمیته دستمزد
تاریخ انتشار : 2019/02/04 - 12:54
 کد خبر: 39364
 194 بازدید

«به روزرسانی سبد معیشت» کارگران در جلسه امروز کمیته دستمزد

عضو شورای عالی کار درباره پیشنهاد مجلس برای تعیین حقوق ۴میلیونی کارگران گفت:مطمئناً هم جامعه کارگری و هم نمایندگان کارگری نیاز به هیچ تاثیری از بیرون ندارند و ما وضعیت معیشتی را از سفره خودمان رصد می‌کنیم نه از آمارهایی که دیگران اعلام می‌کنند.

«به روزرسانی سبد معیشت» کارگران در جلسه امروز کمیته دستمزد
روز گذشته جلسه فراکسیون کارگری مجلس با حضورنمایندگان کارگران و مسئولان وزارت کار و مرکز پژوهش های مجلس برگزار شد،در این نشست موضوعات مختلفی مانند تورم،افزایش نرخ ها و نوسانات بازارمورد بررسی قرار گرفت.نمایندگان مجلس عضو این فراکسیون معتقد بودند با توجه به هزینه های زندگی حداقل دستمزد کارگران باید4 میلیون تومان باشد.
مسئول تعیین دستمزد کارگران شورای عالی کار است نه مجلس
زهراساعی، نماینده مردم تبریز،آذرشهر واسکو در مجلس معتقد است: پیشنهاد مجلس برای افزایش حقوق کارگران باید4 میلیون تومان باشد. این رقم در پی محاسباتی که از طریق فرمول‌های موجود در حوزه اقتصادی برای پرداختی به کارگران در سال 98 پیشنهاد شده است تعیین شده است و امیدواریم که با کمک دولت بتوانیم با افزایش حقوق این قشر شاهد ارتقای توان خرید قشر کم درآمد جامعه باشیم.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هم‌اکنون قشر زحمتکش کارگر با مشکلات متعدد اقتصادی مواجه هستند و دستمزدهای آنها به دلیل بالا بودن مخارج زندگی پاسخگوی نیازهایشان نیست افزود:خط فقر از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی برای زندگی در شهر تهران سه میلیون و دویست هزار تومان اعلام شد.
به روز رسانی سبدمعیشت دستورکار جلسه امروز کمیته دستمزد
علی خدایی،عضو شورای عالی کار درباره پیشنهاد مجلس برای تعیین حقوق 4میلیونی کارگران اظهار داشت:ما برای بیان هر گونه عدد و رقم تمایل نداریم.هیچ کدام از اعداد و ارقام مد نظر گروه کارگری نیست. نه عدد و رقم 20 درصد را تأیید می کنیم نه عدد و رقم 4میلیون را تأیید می کنیم.
وی ادامه داد: امروز در جلسه کمیته دستمزد سبد معیشت را به روز رسانی می کنیم و بعد از آن مشخص می شود فاصله ایجاد شده چقدر است و سپس درباره این فاصله ایجاد شده صحبت خواهیم کرد. به نظر می رسد گروه های مختلف، در اعلام عدد و ارقام دستمزد از یکدیگر پیشی می گیرند که این درست نیست. فارغ از اینکه درگیر هیجانات کاذب شویم کار خود را دنبال می کنیم. اما آن چیزی که برای فراکسیون کارگری مجلس به طور خاص گفته می شود این است که فراکسیون کارگری برای تعیین عدد و رقم تمام ملاحظات در زمینه حفظ مشاغل موجود را در نظر دارند و مطابق سبد معیشت این عدد و رقم را تعیین می کنند.
عضو شورای عالی کار با اشاره به افزایش19.5 درصدی حداقل دستمزد برای سال 97 در جلسات پایانی سال گذشته گفت: اتفاقاتی که در سال 96 در اقتصاد کشور رخ داد به هیچ وجه قابل مقایسه با شرایط اقتصادی در سال جاری نیست و نمی‌توان این نکته را نادیده گرفت که حداقل دستمزد کارگران در حال حاضر، حداکثر می‌تواند 25 درصد از هزینه‌های زندگی را تامین کند.
خدایی افزود: مطمئناً هم جامعه کارگری و هم نمایندگان کارگری در شورای عالی کار نیاز به هیچ تاثیری از بیرون ندارند و ما وضعیت معیشتی را از سفره خودمان رصد می‌کنیم نه از آمارهایی که دیگران اعلام می‌کنند.

برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : اقتصادی , خبر داغ
ارسال دیدگاه