زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۲/۵
» اقتصاد کلان » شیر ارزان شد، با خیال راحت بنوشید!
تاریخ انتشار : 2018/12/10 - 13:53
 کد خبر: 30974
 489 بازدید

شیر ارزان شد، با خیال راحت بنوشید!

دبیر انجمن صنایع لبنی ایران اعلام کرد: با ابلاغ مصوبه ستاد تنظیم بازار مبنی بر قیمت 2 هزار تومانی شیرخام از امروز (یکشنبه) بهای شیر و فرآورده های لبنی 9 درصد کاهش می یابد.

شیر ارزان شد، با خیال راحت بنوشید!

دبیر انجمن صنایع لبنی ایران اعلام کرد: با ابلاغ مصوبه ستاد تنظیم بازار مبنی بر قیمت 2 هزار تومانی شیرخام از امروز (یکشنبه) بهای شیر و فرآورده های لبنی 9 درصد کاهش می یابد.

«رضا باکری» افزود: براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار،­ قیمت خرید شیرخام­ درب دامداری ها هر کیلوگرم 2000 تومان تعیین شد، که با ابلاغ آن به تمامی واحدهای دامداری و کارخانجات لبنی توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و همچنین انجمن صنایع لبنی ایران، همه ملزم به اجرا و رعایت آن هستند.

وی اظهار داشت: با توجه به قیمت هایی که انجمن صنایع لبنی پیشنهاد داده بود به طور تقریبی کالاهای اساسی گروه یک با کاهش 6، 7، 9 و 11 درصدی مواجه می شوند.

وی تصریح کرد: طبق این مصوبه از امروز قیمت هر بطری شیر کم چرب 4100 تومان، شیر نیم چرب 4200 تومان، شیر پرچرب 4450 تومان، شیرکامل 4500 تومان، هر بسته شیر نایلونی 2600 تومان، ماست دبه ای کم چرب 10 هزار و 900 تومان، ماست دبه ای پرچرب 11 هزار و 700 تومان، ماست 900 گرمی کرم چرب 4350 تومان، ماست 900 گرمی پرچرب 4750 تومان و پنیر یواف 400 گرمی 6900 تومان است.

دبیر انجمن صنایع لبنی ایران گفت: تمامی واحدهای دامداری و کارخانجات لبنی سراسر کشور از امروز ملزم به رعایت مصوبه ستاد تنظیم بازار هستند تا شیر و فرآورده های لبنی با قیمت های مناسب به دست مصرف کنندگان برسد.

وی اضافه کرد: با ابلاغ این مصوبه از امروز – یکشنبه – قیمت های جدید روی محصولات تولیدی جدید درج و به بازار­ عرضه می شود اما برای محصولاتی که پیش از این مصوبه درج قیمت و به بازار عرضه شده، فرصتی داده شده تا با قیمت های پیشین فروخته شود.

باکری اظهار داشت: دولت برای حمایت از دامداران همچنان قرار است نهاده های دامی مورد نیاز را با قیمت ارز 4200 تومانی در اختیارشان قرار دهد بنابراین از واحدهای دامی انتظار می رود هر کیلوگرم شیر خام را طبق قیمت مصوب 2000 تومان در اختیار کارخانجات لبنی قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه تغییر قیمت های جدید شامل تمامی فراورده های لبنی بجز کره حیوانی می شود، افزود: قیمت کره به دلیل حضور در گروه کالایی یک و تخصیص ارز 4200 تومانی ثابت بوده و در این مدت تغییر قیمتی نداشته است.

در پی درخواست های مکرر دامداران برای افزایش قیمت شیر خام پس از گذشت بیش از چهار سال و با توجه به افزایش نرخ تورم و هزینه های تمام شده تولید، در مرداد ماه امسال کارگروه تنظیم بازار قیمت پایه هر کیلوگرم از این محصول را 1570 تومان مصوب کرد که این رقم کمتر از پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و اتحادیه دامداران مرکزی ایران بود.

اما این مصوبه توسط دامداران و کارخانجات لبنی رعایت نشد و هر کیلوگرم شیرخام توسط دامداران با بیش از 2200 تومان فروخته شد که افزایش افسار گسیخته بهای فراورده های لبنی را به دنبال داشت و در نهایت ستاد تنظیم بازار بار دیگر با بررسی مجدد قیمت شیرخام و فراورده های لبنی، بهای هر کیلوگرم شیر خام را 2 هزار تومان تعیین کرد.

سازمان حمایت، قیمت لبنیات را اعلام کند

معاون سازمان تعزیرات حکومتی گفت: هنوز سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، قیمت نهایی لبنیات را اعلام نکرده است و به محض اینکه اعلام کند مبنای تعزیرات برای نظارت بر بازار و برخورد با متخلفان قرار می گیرد.

محمدعلی اسفنانی افزود: قیمت شیرخام پیش از این 1570 تومان تعیین شده بود و اکنون تولیدکنندگان مواد لبنی مدعی هستند که هر کیلو شیر خام را 2100 تومان خریداری می کنند و گاهی بسته به کیفیت شیر بیش از این مقدار هم می پردازند.

مدیرکل تعزیرات استان تهران ادامه داد: اگر تولید کنندگان لبنیات بتوانند قیمت شیر خام را دو هزار تومان در نظر بگیرند، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان می تواند قیمت تمام شده محصولات لبنی را هم محاسبه کند.

اسفنانی اظهار داشت: سازمان تعزیرات تنها سازمانی است که برای مبارزه با گرانفروشی در میدان مانده است و به شعب تعزیرات بخشنامه شده است که در حین رسیدگی به پرونده تخلف، دستور توقف تخلف را هم صادر کنند چون شاهد تخلف مستمر هستیم؛ بنابراین قرار است قضات شعب تعزیرات، هنگام صدور رأی، تداوم تخلف را هم در جریمه ها لحاظ کنند.

معاون سازمان تعزیرات حکومتی یادآور شد: جلسات متعددی با تولیدکنندگان مواد لبنی در تعزیرات، ستاد تنظیم بازار داشتیم همچنین جلسه ای با حضور دادستان کل در دادستانی در این زمینه برگزار شد.

اسفنانی اضافه کرد: توجیه تولیدکنندگان مواد لبنی برای افزایش قیمت ها این است که قیمت شیرخام و مواد اولیه گران شده و لاجرم قیمت تمام شده محصولات هم افزایش یافته است اما در جلسه با دادستان کل کشور مشخص شد که برخی مواد اولیه مانند ظروف پلاستیک ارزان شده است بنابراین قیمت محصولات هم باید کاهش یابد.

مدیرکل تعزیرات استان تهران خاطرنشان کرد: شب گذشته رئیس انجمن تولیدکنندگان مواد لبنی اعلام کرد که کاهش قیمت مواد لبنی شروع شده است و قیمت های جدید اعمال می شود. اگر چنین نشود، تعزیرات بر اساس اعلام تخلفی که از سوی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام شود، در چارچوب قانون برخورد می کند.

وی گفت: نمی توانیم بگوییم سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در اعلام نرخ های جدید تعلل دارد زیرا حجم کار بالا است و تعیین قیمت تمام کالاهایی که در بازار وجود دارد توسط این سازمان انجام می شود همچنین اخیرا به لطف مصوبه نه چندان مطلوب مجلس شورای اسلامی مبنی بر منع بکارگیری بازنشستگان، تحولات مدیریتی در این سازمان وجود داشته است و تا ساز و کار قانونی توسط مجموعه مدیریتی جدید اجرایی شود ممکن است زمان بر باشد.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اقتصاد کلان , اقتصادی , تله تایپ , خبر داغ
ارسال دیدگاه