زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۵/۲
» اسلایدر اصلی » دولت جمهوری اسلامی ایران دولتی پولدار است
تاریخ انتشار : 2018/11/03 - 20:35
 کد خبر: 24715
 315 بازدید

معاون اول رئیس‌جمهور:

دولت جمهوری اسلامی ایران دولتی پولدار است

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به میزان بدهی خارجی دولت جمهوری اسلامی ایران گفت: ما دولتی هستیم که در شرایط فعلی بدهی خارجی‌مان بسیار اندک است، همچنین دارایی‌های دولت بسیار زیاد است و به نوعی دولتی پولدار هستیم.

دولت جمهوری اسلامی ایران دولتی پولدار است

به گزارش تدبیر تازه نیوز، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور عصر شنبه در مراسم معارفه وزیر اقتصاد و امور دارایی با اشاره به در پیش بودن سالروز استکبار ستیزی اظهار کرد: 13 آبان به جهت تاریخی روز مهمی برای مردم ایران است. در تاریخ نهضت انقلاب اسلامی درسال‌های مختلفی در این روز اتفاقات مهمی رخ داده است که نهایتا در سال 58 این روز با تسخیر لانه جاسوسی و روز مبارزه با استکبار نام گرفت.

وی همچنین به اعلام زمان اعمال تحریم‌های جدید از سوی آمریکایی‌ها اشاره کرد و گفت: آمریکایی‌ها و ترامپ به دلایلی تصمیم به بازگشت تحریم‌ها در این روز گرفته‌اند. آن‌ها در ارتباط با ملت ایران کارنامه بسیار سیاهی دارند به ویژه در حرکت مردمی که از انقلاب اسلامی آغاز شد مشاهده می‌کنیم که هر کجا که دست بگذاریم آمریکایی‌ها با دشمنی خاصی حضور داشته‌اند و در همه آنها نیز از ملت ایران سیلی خورده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: اینکه گفته می‌شود هدف آمریکا از اعمال تحریم‌های جدید ملت ایران نیست بلکه دولت است حرف دروغی است؛ آنها مکررا به این موضوع پرداخته‌اند و سعی دارند از نظر رسانه‌ای و روانی فضا را در دست بگیرند اما نیت آنها مجموعه نظام جمهوری اسلامی ایران است.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه به بیان تاریخچه‌ای از مذاکرات هسته‌ای ایران با آمریکا پرداخت و اظهار کرد: در مذاکرات هسته‌ای چه از دوره دکتر خاتمی که بیش از 10 سال مذاکرات به طول انجامید و چه در دوره جدید که 18 ماه مذاکرات انجام شد، گاهی اوقات با مقامات آمریکایی در مذاکرات نفس گیر به یک تفاهم رسیدیم اما آن‌ها اصرار داشتند که به دنیا القا کنند، ایرانیان قابل اعتماد نیستند. این در حالیست که همه دنیا بعد از توافق‌های انجام شده و بر اساس گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به این نتیجه رسیدند که ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده است.

وی با اشاره به اعلام خروج رئیس جمهوری آمریکا از برجام طی چند ماه بعد از روی کار آمدنش خاطرنشان کرد: رئیس جمهوری آمریکا بعد از روی کار آمدن گفت که برجام بدترین قراردادی است که تاکنون آمریکایی‌ها بسته‌اند و با نهایت پررویی از آن کنار رفت؛ آن‌ها بعد از خروج از برجام دو هدف اصلی را دستور کار خود قرار دادند؛ نخستین هدف آن‌ها، هدف روانی بود که بر اساس آن تلاش کردند تا شرایط روانی جامعه را تحت تاثیر قرار دهند و شاید بتوان گفت که در این زمینه نیز تا حدودی موفق شدند اما پیدا بود مردم با آگاهی که دارند ظرف مدتی کوتاه متوجه می‌شوند که آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و سعودی‌ها چقدر در این فشار روانی نقش دارند.

معاون اول رئیس جمهوری همچنین با بیان اینکه نمی‌خواهم به برخی مسائل و فشارهای روانی که از سوی آمریکایی‌ها و هم پیمانان او اعمال می‌شود اشاره کنم اما مطمئنم خود غربی‌ها در این باره خواهند گفت، به قتل روزنامه نگار منتقد عربستانی در کنسولگری این کشور در ترکیه اشاره و اظهار کرد: حتی از ماجرای خبرنگار منتقد سعودی بیرون خواهد آمد که چه اتفاقاتی پشت این داستان بوده که حتی برخی از آنها مرتبط با ایران بوده است؛ چه پول‌هایی که داده شده بود تا در رسانه‌ها اقداماتی علیه ایران انجام شود؛ در این زمینه اخیرا چشمه‌هایی از این موضوع توسط رسانه‌های انگلیس و غربی آشکار شده و منتظر آشکار شدن ابعاد دیگر این موضوع هستیم.

جهانگیری ادامه داد: برخی رسانه‌ها در دنیا به ظاهر مستقل نام گرفته‌اند اما فضا را علیه ملت ایران سازمان دهی کرده‌اند.

وی دومین هدف آمریکایی‌ها بعد از خروج از برجام را موضوع اقتصاد و به تعبیر آنها جنگ اقتصادی عنوان کرد و گفت: در این زمینه ایران در دنیا نشان داد که در مقابل یک جانبه گرایی آمریکا مقابله می‌کند و امروز مشاهده می‌کنیم که آمریکا در دنیا در این موضوع تنها مانده است؛ امروز جمهوری اسلامی ایران هم به جهت سیاسی موقعیت برتری یافته است و هم به جهت اخلاقی نشان داده که کشوری قابل اعتماد است و دنیا می‌تواند با او توافق کند. همچنین ایران اثبات کرده که آمریکا کشوری غیرقابل اعتماد است.

معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه هدف اصلی از جنگ اقتصادی، فشار بر ملت ایران است خاطرنشان کرد:‌ در صحبت‌هایی که در دو سه روز گذشته از سوی وزیر خارجه و همچنین مسئول شورای امنیت آمریکا مطرح شد مشاهده کردیم که آنها به زور اصرار داشتند تا بگویند به دنبال وارد کردن فشار بر ملت ایران نیستند؛ این در حالیست که در همین چند ماه قبل مواردی وجود داشته که ما پول و امکانات لازم برای واردات داروهایی مورد نیاز خود را داشته‌ایم اما آمریکایی‌ها با روش‌های خود و به بهانه‌های مختلف در این کار اخلال وارد کرده‌اند. البته ما به لطف خدا کارهای خود را انجام داده‌ایم.

وی همچنین با بیان اینکه این یک واقعیت است که سرنوشت دولت، نظام و ایران به هم گره خورده است اظهار کرد: آمریکایی‌ها اعلام کرده‌اند که می‌خواهند به دولت ایران فشار وارد کنند. در این شرایط امروز در موقعیتی قرار گرفته‌ایم که در داخل هر کس به ایران فکر می‌کند باید برای برون رفت از چالش‌ها به کمک دولت بیاید.

جهانگیری گفت: جمهوری اسلامی ایران در مقابل جنگ اقتصادی که آمریکایی‌ها به راه انداخته‌اند ساز و کارهایی ایجاد کرده است که در اولین گام مقام معظم رهبری شورای عالی سران سه قوه را با اختیاراتی ویژه تاسیس کردند و بنابراین شد که هر تصمیمی که برای پیشبرد کار کشور لازم است بدون توجه به سایر مقررات و با اختیار کامل از سوی این شورا تصویب و اجرا شود. همچنین ستاد مقابله با تحریم‌های اقتصادی نیز با اختیاراتی ویژه در شورای عالی امنیت ملی تصویب شد و در جلسات آن درباره راهکارهای مقابله با تحریم‌ها تصمیم گیری می‌شود.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به شکست سیاست آمریکا در به صفر رساندن فروش و صادرات نفت ایران خاطرنشان کرد: یک نمونه برجسته‌ای از تحریم‌های آمریکا که بعد از اردیبهشت ماه امسال مطرح شد، آن بود که آنها اعلام کردند به دنبال توقف فروش نفت ایران هستند. در این زمینه هم رئیس جمهوری و هم وزیر خارجه آمریکا گفت‌ که فروش نفت ایران را به صفر خواهد رساند. در پی این اعلام برخی کشورها که مشتری نفت ما بودند طی یکی دو ماه قبل میزان خرید نفت خود را به صفر رساندند.

جهانگیری گفت: آمریکایی‌ها فکر نمی‌کردند که جمهوری اسلامی ایران موقعیتی دارد و نفت این کشور نیز شرایطی دارد که نمی‌توانند آن را از فضای بین‌الملل حذف کنند؛ جمهوری اسلامی ایران به اندازه مورد نیاز خود طی ماه‌های گذشت نفت فروخته، این در حالیست که آمریکایی‌ها اخیرا اسامی هشت کشوررا به عنوان کشورهایی که مجوز خرید نفت ایران را دارند اعلام کرده است.

وی با بیان اینکه این موضوع یک شکست برای آمریکا محسوب می‌شود، افزود: اتفاق اخیر حاصل تلاش های مجموعه مدیران وزارت نفت است و نمونه‌ای از این است که اگر مدیران ما با انگیزه باشند می‌توانیم از سایر موانع پیش روی کشور نیز عبور کنیم.

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه صحبت‌های خود به بیان برخی وظایف وزارت اقتصاد و امور دارایی پرداخت و خاطرنشان کرد: وزارت اقتصاد مهمترین وزارتخانه اقتصادی کشور است که به تنهایی چهار، پنج وزارتخانه را در خود جای داده است و هر کدام از سازمان‌های آن به اندازه وزارتخانه‌های دیگر گسترده و تعیین کننده هستند.

جهانگیری تاکید کرد: امروز مسئولیت دولت در ارتباط با مسائل اقتصادی مورد توجه مردم بیش از مواقع دیگر است و همه مدیران در سطوح مختلف باید احساس کنند که در مقطعی مسئولیت دارند که مسائل اقتصادی کشور شاخص موفقیت ملت ایران در یک چالش بین‌المللی است؛ اگر امروز در اداره اقتصاد موفق عمل کنیم، به معنای آن است که ملت ایران از یک چالش بین‌المللی موفق خارج شده است. لازمه این کار آن است که همه به صحنه بیاییم.

وی با بیان اینکه ما می‌توانیم با موفقیت از دوره‌های سخت فعلی عبور کنیم، ادامه داد: بهترین صاحبنظران اقتصادی در کشور حضور دارند که می‌توانند به دولت کمک کنند و وظیفه ما مسئولان استفاده از نظرات این افراد برای به خوبی عبور دادن ملت ایران از پیچ گردنه‌های سخت است.

معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه دولت و رئیس جمهوری مصمم است که از این دوره سخت به خوبی عبور کند، به بیان برخی اولویت‌های پیش روی کشور در مقطع فعلی پرداخت و گفت: اصلی ترین مسئله کشور در مقطع فعلی وحدت و انسجام داخلی است، تحقق این امر وظیفه همه قوا، دستگاه‌ها و جریانات سیاسی است و همه باید متحد باشند و بدانند که این اتحاد نقش تاثیرگذاری در برون رفت از چالش‌ها دارد.

جهانگیری همچنین به برخی اولویت‌های وزارت اقتصاد و دارایی اشاره کرد و ارتقاء و بهبود فضای کسب و کار، توانمندسازی و استفاده از توان بخش خصوصی، گفت‌وگو با بخش خصوصی، توسعه بازار اولیه و بازار سرمایه و جلوگیری از فرار مالیاتی و گسترش پایه مالیاتی را از جمله این اولویت‌ها برشمرد.

وی با تاکید بر اینکه بخش خصوصی واقعی نباید دچار معضلاتی از جمله آلودگی به رانت شود خاطرنشان کرد: باید به بخش خصوصی اطمینان دهیم که از آنها دفاع می‌کنیم.

معاون اول رئیس جمهوری درباره وظایف سازمان خصوصی سازی با تاکید بر اینکه واگذاری مجموعه‌ها کار بسیار دشواری است، گفت: همه کسانی که فشار می‌آوردند که دولت خصوصی سازی انجام دهد، حداقل در دوره فعلی بلافاصله بعد از انجام واگذاری‌ها اعتراض کردند که واگذاری‌ها کار درستی نبوده است. این در حالیست که به نظر می‌آید این افراد انتظار داشتند که مزایده به گونه‌ای برگزار شود تا حتما کسانی که آنها می‌خواستند پیروز شوند.

جهانگیری همچنین با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر اینکه در شرایط فعلی جذب سرمایه خارجی اقدامی صحیح نیست اظهار کرد: امروز اتفاقا ما به سرمایه‌های خارجی نیاز داریم. در این زمینه جاذبه‌های خوبی ایجاد شده تا بخش خصوصی و سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور به کمک داخل بیایند. در این موضوع همچنین یک مصوبه نیز در شورای عالی اقتصادی سران قوا به تصویب رسیده که بر اساس آن هر کسی 250 هزار دلار در ایران سرمایه گذاری کند پنج سال اقامت این کشور را اخذ خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه در زمینه توسعه بازار اولیه و بازار سرمایه، شرکت‌های بسیاری متعلق به نیروهای مسلح، بانک‌ها، صندوق‌های بازنشستگی و دولت وجود دارند که زمان واگذاری آنها فرا رسیده‌ است خاطرنشان کرد: ما دولتی هستیم که در شرایط فعلی بدهی‌مان بسیار اندک است. در مقابل دارایی‌های دولت بسیار زیاد است و به نوعی دولتی پولدار هستیم که از وظایف وزارت اقتصاد این است که دارایی‌های دولت را مدیریت کند.

اسحاق جهانگیری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تقدیر از اقدامات انجام شده از سوی طیب نیا، کرباسیان و اکرمی در دوران حضور خود در وزارت اقتصاد در سمت‌های وزیر و سرپرست اظهار کرد: مدیران مهمترین سرمایه ارزشمند کشور هستند که باید قدر آنها را بدانیم؛ گاهی اوقات مدیران مورد جفا قرار می‌گیرند. این در حالیست که جفا به مدیران خدوم جفا به کشور است. باید همواره قدردان مدیران خدوم کشور باشیم.

وی همچنین با اشاره به آغاز به کار فرهاد دژپسند در وزارت اقتصاد، گفت: دژپسند از چهره‌های شناخته‌ شده‌ای برای مسئولان اقتصادی کشور است. او در دولت‌های قبل کارنامه خوبی دارد و در دولت یازدهم نیز در بخش برنامه ریزی بودجه که بخش دشواری بود حضور داشت و به خوبی وظایف خود را انجام داد. امیدوارم در وزارت اقتصاد موفق باشد. همچنین از همه مدیران این وزارتخانه انتظار دارم که وزیر خود را کمک کنند تا بتواند برنامه‌هایش را به خوبی اجرا نماید.


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : اسلایدر اصلی , تله تایپ , خبر داغ , سیاسی
ارسال دیدگاه