زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۴/۲۷
» تله تایپ » ظریف: بعید می‌دانم در 13 آبان‌ماه که تحریم‌ ها عملیاتی می‌شوند اتفاق جدیدی بیفتد
تاریخ انتشار : 2018/10/29 - 17:04
 کد خبر: 23909
 616 بازدید

ظریف: بعید می‌دانم در 13 آبان‌ماه که تحریم‌ ها عملیاتی می‌شوند اتفاق جدیدی بیفتد

وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرد: سازوکار مالی اتحادیه اروپا در راستای ادامه فعالیت‌های تجاری و اقتصادی با ایران در چند روز آینده عملیاتی می‌شود.

ظریف: بعید می‌دانم در 13 آبان‌ماه که تحریم‌ ها عملیاتی می‌شوند اتفاق جدیدی بیفتد

به گزارش تدبیر تازه نیوز،

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با شبکه سی بی اس نیوز که متن کامل آن دقایقی پیش منتشر شد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ایران آماده ایستادگی در برابر تحریم‌های نفتی آمریکا علیه تهران است و اینکه این تحریم‌ها به تغییر سیاست ایران منجر خواهد شد یا نه؟ اظهار داشت: تحریم‌ها تاثیر اقتصادی خواهد داشت اما موجب تغییر سیاست نخواهد شد. آمریکا باید این درس را یاد بگیرد. آمریکا به اعمال تحریم اعتیاد دارد و بر این باور است که تحریم‌ها اکسیری است که می‌تواند تمام مشکلات را حل و فصل کند.

ظریف ادامه داد: اما چنین نیست، آنها در واقع به مردم آسیب می‌زنند و ما به عنوان یک دولت موظفیم که این تاثیر را بر مردم به حداقل برسانیم. با این حال تحریم‌ها هرگز به تغییر سیاست نخواهد انجامید.

وی همچنین درباره خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران گفت که ایران به همکاری با اروپا، چین و روسیه برای حفظ این توافق ادامه می‌دهد.

وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد: این اولین باری است که اروپایی‌ها نه تنها علیه سیاست آمریکا بیانیه می‌دهند بلکه در حال ایجاد ساز و کاری برای پرهیز از این تحریم‌ها و جبران تحریم‌ها هستند.

ظریف خاطرنشان کرد: من دو سال و نیم زمان را برای مذاکره بر سر این توافق صرف نکردم تا به راحتی از آن خارج شوم. چرا که می‌دانم توافق بهتری وجود نخواهد داشت. هیچ توافق بهتری برای آمریکا به دست نخواهد آمد. من می‌توانم به رئیس جمهور ترامپ با تمام مهارت‌های مذاکره‌اش اطمینان دهم که این بهترین توافقی است که می‌توانست به دست آید. بهترین توافق برای ما، بهترین توافق برای اروپا. همچنین بهترین توافق برای آمریکا، روسیه، چین و بهترین توافق برای جامعه بین‌المللی

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به سوالی درباره تاثیر تحریم‌های آمریکا و نارضایتی‌ها در ایران به دلیل فشارهای اقتصادی در این کشور با بیان این که همه بر این باورند که این تحریم‌ها تاکنون نیز بر اقتصاد تاثیر گذاشته است درباره اینکه اقدامات جدید ممکن است چه تاثیری بر نارضایتی داخلی داشته باشد پیش بینی نکرد.

وی در پاسخ به این سوال که اگر آمریکا بتواند چین و هند را متقاعد به توقف خرید نفت ایران کند چه اتفاقی خواهد افتاد، گفت که در این صورت آمریکایی‌ها با مشکلی بزرگتر مواجه خواهند بود؛ زیرا ایران در پاسخ دست به اقداماتی خواهد زد.

ظریف به این سوال که اقدامات ایران چه خواهد بود، پاسخی نداد و صحبت‌های رئیس جمهور ترامپ را تکرار کرد.

وی گفت: همانطور که رئیس جمهور ترامپ گفت، من می‌خواهم که او خود حدس بزند.

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این سوال که آیا مذاکراتی میان تهران و واشنگتن در جریان است پاسخ داد: خیر.

ظریف در پاسخ به این سوال که ایران مذاکرات محرمانه با آمریکا در عمان پیش از اصول توافق هسته‌ای را نیز انکار می‌کرد اظهار داشت: من به محض آنکه وزیر امور خارجه شدم اقدام به علنی کردن این رایزنی‌ها کردم.

وی در پاسخ به سوالی درباره وجود هر گونه مذاکرات محرمانه میان تهران و واشنگتن درباره شهروندان آمریکایی بازداشت شده در ایران تاکید کرد که هیچ گونه مذاکراتی برای آزادی این افراد انجام نمی‌شود اما احتمال مذاکره درباره این مسئله را رد نمی‌کنم.

ظریف خاطرنشان کرد: ما پیش از این این کار را انجام دادیم. بنابراین ممکن است باز هم مذاکره کنیم.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : تله تایپ , خبر داغ , سیاسی
ارسال دیدگاه