زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۴/۲۷
» بین الملل » اکسپرس: انگلیس سه هفته قبل از قتل خاشقجی از آن خبر داشت
تاریخ انتشار : 2018/10/29 - 11:15
 کد خبر: 23881
 418 بازدید

اکسپرس: انگلیس سه هفته قبل از قتل خاشقجی از آن خبر داشت

به گزارش روزنامه انگلیسی اکسپرس منابع نزدیک به جمال خاشقجی اعلام کردند که وی درصدد افشای جزئیات استفاده عربستان از سلاح‌های شیمیایی در یمن بود و این افشاگری احتمالی، باعث قتل او از سوی مقامات سعودی شده است.

اکسپرس: انگلیس سه هفته قبل از قتل خاشقجی از آن خبر داشت

به گزارش تدبیر تازه نیوز، منابع اطلاعاتی هم‌چنین افشا کردند که انگلیس سه هفته قبل از ورود جمال خاشقجی به داخل کنسولگری عربستان در استانبول از توطئه قتل وی به طور کامل اطلاع داشتند.

جاسوسان سازمان اطلاعات انگلیس موسوم به GCSQ در ردگیری مکالمات داخلی بخش مدیریت اطلاعات کل سعودی به این اطلاعات رسیدند که دستوراتی توسط یکی از اعضای حلقه سلطنتی برای ربودن این خبرنگار “دردسر ساز” و بازگرداندن وی به عربستان صادر شده است.

منابع اطلاعاتی انگلیس می‌گویند این دستورات به طور مستقیم از سوی ولیعهد محمد بن سلمان صادر “نشده” و هنوز معلوم نیست که او از این جریان اطلاع داشته یا نه.

به گفته این منابع اگرچه دستور صادر شد که خاشقجی باید ربوده شده و به ریاض بازگردانده شود، اما گزینه‌های دیگر برای اقدامات دیگر علیه این خبرنگار دردسر ساز نیز وجود داشت.

یک منبع اطلاعاتی در گفت‌وگو با ساندی اکسپرس اظهار داشت: ما ابتدا با خبر شدیم که قرار است در هفته اول سپتامبر اتفاقاتی رخ دهد یعنی حدود سه هفته قبل از ورود خاشقجی به کنسولگری عربستان در دوم اکتبر. البته دسترسی به جزئیات دیگر کمی زمان برد. این جزئیات شامل دستور اولیه برای دستگیری خاشقجی و بازگردان وی به عربستان برای بازجویی بود. اما به هر حال گزینه‌های دیگر برای اقدامات دیگر جهت ساکت کردن او نیز مطرح شده بود. ما می‌دانیم که این دستورات از سوی یکی از اعضای حلقه سلطنتی صادر شده اما اطلاعات مستقیمی که بتوانیم آنها را به ولیعهد محمد بن سلمان ارتباط دهیم وجود ندارد. اینکه این بدان معنی است که او سرحلقه اصلی این اقدامات است یا خیر هنوز نمی‌دانیم.

این منبع عالی‌رتبه اذعان داشت که “ام‌آی 6” به همتایان سعودی خود برای لغو این ماموریت هشدار داد اما این درخواست نادیده گرفته شد.

وی گفت: در اول اکتبر ما از حرکت یک گروه شامل اعضای ریاست “استخبارات العامه” (اطلاعات کل عربستان) به استانبول با خبر شدیم و برای ما مشخص بود که هدف آنها چیست. ما از برخی کانال‌ها به آنها هشدار دادیم که این ایده خوبی نیست اما اتفاقات بعدی نشان داد که هشدار ما نادیده گرفته شده است.

این منبع در پاسخ به این سؤال که چرا ام‌آی 6 به شرکای اطلاعاتی خود موسوم به “پنج چشم” (ائتلاف اطلاعاتی متشکل از استرالیا، کانادا، نیوزیلند، انگلیس و آمریکا) در این باره اطلاعی نداده، گفت: تصمیم بر این بود و ما هرکاری که می‌توانستیم کردیم!

از سوی دیگر یکی از دوستان نزدیک خاشقجی افشا کرد که وی به اطلاعاتی دست یافته بود که می‌توانست ثابت کند عربستان در جنگ خود در یمن از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

این استاد دانشگاه خاورمیانه که خواست نامش فاش نشود، گفت: یک هفته قبل از قتل با خاشقجی دیدار داشتم. او ناراحت و نگران بود. وقتی درباره نگرانی‌اش از او سؤال کردم با اکراه گفت اسنادی به دست آورده که ثابت می‌کند عربستان از سلاح شیمیایی استفاده کرده و او امیدوار است بتواند مستندات دقیقتری به دست آورد.

ماه گذشته اعلام شد که عربستان از مهمات فسفر سفید علیه نیروها و حتی غیرنظامیان در یمن استفاده کرده است.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : بین الملل , تله تایپ , خبر داغ
ارسال دیدگاه