زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۴/۲۷
» بانک و بیمه » تشریح تاکتیک های دژپسند برای رسيدن به ثبات اقتصادی
تاریخ انتشار : 2018/10/24 - 20:35
 کد خبر: 23182
 227 بازدید

تشریح تاکتیک های دژپسند برای رسيدن به ثبات اقتصادی

فرهاد دژپسند وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارايي در گفت و گو با خبرگزاري خانه ملت به تشريح تاکتيک هاي خود براي رسيدن به ثبات اقتصادي پرداخت.

تشریح تاکتیک های دژپسند برای رسيدن به ثبات اقتصادی

به گزارش تدبیر تازه نیوز به نقل از روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران به نقل از خبرگزاری مجلس شورای اسلامي (خانه ملت)، وزير پيشنهادي امور اقتصادي و دارايي در اين گفت و گو درباره برنامه هاي کاري خود براي تصدي اين سمت گفت: اقتصاد کشور، به خاطر بروز عوامل مختلف، در شرايطي ويژه و حساس قرار گرفته است و عامل غالبي در اين رابطه وجود ندارد.
دژپسند با بیان اینکه “افزایش نرخ ارز یک واقعيت بوده و حدود ۸۵ درصد واردات کشور مربوط به مواد اوليه و کالاي واسطه‌اي و سرمايه‌اي است و بنابراين هزينه توليد با نرخ رشد ارز بالا مي‌رود” افزود: یعنی اگر یک واحد تولید در سال گذشته به ارز نياز داشت امروز شرايط تغيير کرده و بايد به اين مسائل توجه کرد. بايد بانک‌ ها به توليد كمك كنند و براي انجام اين مهم، بايد نظام بانكي اصلاح شود.

وزیر پیشنهادی اقتصاد با بیان اينکه اصلاح نظام بانکي يک اولويت اساسي است، گفت: براي رشد توليد و اشتغال بايد علاوه بر استفاده از منابع داخلي از سرمايه‌گذاري خارجي استفاده شود اما اين کار با سرعت انجام نمي‌شود.

وی ادامه داد: آسیب‌های بیشتر به اقشار آسيب‌پذير و حقوق‌بگيران ثابت جامعه وارد شده است به رغم اينکه موضوع مذکور با مسئوليت‌هاي مستقيم وزارت اقتصاد ارتباط ندارد اما وزير اقتصاد عضو هيئت دولت، شوراي اقتصاد و شوراي پول و اعتبار است و بايد توجه کند، با همکاري دستگاه ذي‌ربط بايد به كمربند ايمني معيشت توجه شود تا مردم و بيكاران نگران تأمين معيشت نباشند.

وی افزود: علاوه بر تأمین مالی تولید بايد ماليات نيز در توسعه سرمايه‌گذاري بخش توليد نقش ايفا کند اگرچه ماليات به عنوان منبع سالم درآمد دولت است در اين راستا مي‌توان از فرار مالياتي جلوگيري کرد، نمي‌توان نرخ ماليات را در شرايط جديد افزايش داد اما نرخ پايه جديد ماليات تعريف کرد.

دژپسند گفت: در گمرک باید به استقرار گمرک نوین توجه شود چرا که موجب می‌شود فعالان اقتصادی دچار اتلاف وقت نشوند. در دنياي پيشرفته نظام گمرکي اصلاح شده كه در جلوگيري از قاچاق و ممانعت از فرار مالياتي نقش دارد.

وزیر پیشنهادی اقتصاد تصریح کرد: ممکن است بانک ها به تنهايي نتوانند موفق باشند، به نظر مي‌رسد بايد دارايي مازاد دولت شناسايي و براي رشد اقتصادي اهرم شود. البته آيا وزير اقتصاد عالم کل است؟ نه اينطور نيست اما بايد انباشت سرمايه انساني كشور را يك ظرفيت دانست.

دژپسند افزود: از نظر صاحبنظران و کارشناسان اقتصادی باید استفاده کرد و آنها را به تصمیم‌سازان متصل کرد و تأکید مي‌كنم بايد از همه ظرفيت هاي انديشه‌ورزي و سياست سازي استفاده كرد. دولت، مجلس، دانشگاهيان و صاحب نظران با رابطه درست به جهش كشور كمك مي‌كند تا سياست‌هاي ايجاد شده از قوت كارشناسي برخوردار باشد.

وی ادامه داد: باید از بی‌ثباتی در سياست‌ها جلوگيري کرد که در صورت پردازش صحيح، اين موضوع ممکن مي‌شود؛ در اقتصاد حرف‌هاي قطعي براي ايجاد آرامش اقتصادي نمي‌گويند و از اگر و اما استفاده مي‌شود بنابراين مي‌توان به تلاش‌ها براي اصلاح مشکلات اقتصادي سرعت بخشيد.

دژپسند با اشاره به اثر مثبت استفاده از خرد جمعی در رفع مشکلات گفت: هر شخصی به دنبال ایران آزاد و آباد و مستقل است، باید بسم الله گفت و رابطه مردم و دولت تقويت شود و قطعاً کارها سرعت مي‌گيرد.

وی تصریح کرد: مهار التهابات اقتصادی در نیمه دوم سال ۹۲ به دليل شکل‌گيري انتظارات مثبت بود هر چند اتخاذ سياست‌هاي مناسب نيز نقش مهمي داشته است.

دژپسند ادامه داد: حدود ۳ سال فرصت خدمت در وزارت اقتصاد دولت دوازدهم وجود دارد، یک سال و نیم اول فعالیت در وزارت اقصاد، یک نوع برنامه ريزي دارد و يک سال و نيم دوم از فرصت مذکور نيز همين طور خواهد بود.

وی گفت: از سال ۹۳ به بعد انگیزه پس انداز در کشور افزایش یافت و با التهابات اخير روبرو شديم و براي ثبات سياست‌ها بايد تلاش کرد چرا که اميدآفريني و انتظارات مثبت ايجاد مي کند و به فعالان اقتصادي اعتماد مي دهد.

وزیر پیشنهادی اقتصاد تصریح کرد: برنامه‌هايي وجود دارد تا از سوق نقدينگي به سمت بازار سوداگرانه جلوگيري کنيم.

وی با اشاره به لزوم ثبات در مدیریت بازار بورس گفت: شناسایي عوامل مخل ثبات بورس بايد مورد توجه قرار گيرد و رفع شود و برنامه مفصل براي گسترش عمق بورس وجود دارد. سهم بورس بايد در تأمين مالي افزايش يابد.

دژپسند با اشاره بر لزوم مراقبت از بازار ارز گفت: تحریم آن چه می‌خواست روی اقتصاد تأثیر بگذارد گذاشته است نمي‌گويم تحريم اثر ندارد اما مي‌شود آثار تحريم را مديريت کرد.

وی درباره افزایش سرمایه بانک‌ ها گفت: یکي از برنامه‌ها توجه به افزايش سرمايه بانک‌ ها است که بايد با فروش دارايي و املاك مازاد بانك‌ها و عبور از بنگاهداري به اين موضوع توجه شود.

وزیر پیشنهادی برای تصدي وزارت اقتصاد افزود: وزير اقتصاد حداقل مي‌تواند در خصوص خروج بانک‌ ها از بنگاهداري نقش مهم ايفا کند.

وی گفت: نمی‌خواهم شعار بدهم مردم صبر کنید ارزان می‌شود و مدام بگويم صبر کنيد چرا که رابطه تعاملي وجود دارد و علاوه بر اينکه از مردم مي‌خواهم ضمن درك شرايط و همراهي با دولت، بايد دولت راهكاري بدهد تا دغدغه مردم كاهش يابد.

دژپسند تصریح کرد: به طور مثال مقامات مسئول یک کشور در زمان کمبود سوخت لباس گرم می‌پوشد و علامت می‌دهند مردم همراهي كنند بايد مردم بدانند دولتمردان به دنبال حداكثر كردن رفاه مردم هستند و در زماني كه از بيرون فشار ايجاد مي‌شود بايد از تقاضاي كاذب خودداري شود و در زمان رشد قيمت بايد تقاضا كم شود البته بايد در فرهنگ‌سازي و آموزش كار كرد تا سياست اقتصادي قابل اجرا شود.

وی افزود: رابطه خوبی با مجلس وجود دارد و انتظار ادامه رابطه در صورت رأی اعتماد مجلس بدیهي است و بايد به صورت محتوايي کمک شود، در انديشه‌ورزي و انجام امور نيز تعامل بايد شود و در برخي طرح‌ها و لوايح مانند ماليات بر ارزش افزوده و صندوق مکانيزه فروش بايد در اولويت بررسي باشد.

وزیر پیشنهادی اقتصاد در ادامه گفت و گوی خود با خبرگزاري خانه ملت تصريح کرد: از شيوه مديريت جمعي و استفاده از خرد جمعي بهره خواهم گرفت و بايداصطلاحا کارشناس مدير بود، مسئول بازنگري خيلي از قوانين مادر مانند قانون بودجه در وزارت اقتصاد بوده ام.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : بانک و بیمه
ارسال دیدگاه