زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۴/۲۷
» خبر داغ » بلایی که با ترکاندن جوش‌ها بر سر خودتان می‌آورید
تاریخ انتشار : 2018/10/24 - 16:16
 کد خبر: 23141
 743 بازدید

بلایی که با ترکاندن جوش‌ها بر سر خودتان می‌آورید

همه ی ما بارها شنیده ایم که هرگز نباید جوش هایمان را بترکانیم. اما ترکاندن جوش ها واقعا چه عواقبی دارد؟ در ادامه می خواهیم ببینیم جوش ها دقیقا چه هستند و ترکاندن آن ها چه مضراتی دارد.

بلایی که با ترکاندن جوش‌ها بر سر خودتان می‌آورید

جوش‌ ها در اغلب موارد زمانی به وجود می آیند که چربی اضافه و سلول های مرده ی پوست منافذ آن را مسدود می کند که در نتیجه ی آن باکتری ها درون منافذ رشد می کنند و عفونتی جزئی درون آن ها به وجود می آید.

جوش ها انواع مختلفی دارند. یکی از رایج ترین انواع جوش، پاسچول ها هستند که دور آن ها ملتهب و به رنگ قرمز یا صورتی و مرکز آن ها زرد یا سفید رنگ است. پاسچول ها حاوی چرک هستند.

دیگر انواع جوش، سرسیاه ها، سر سفیدها، پاپیول ها، نودول ها و کیست ها هستند. جوش های سرسیاه سر باز هستند و معمولا ملتهب نیستند. پاپول ها سر بسته هستند و می توانند سفت و قرمز رنگ باشند. نودول ها و کیست ها در عمق پوست به وجود می آیند و اغلب دردناک هستند.

۱- ترکاندن جوش ها می تواند منجر به مرگ شود

متخصصان پوست توصیه می کنند از ترکاندن جوش‌ های ناحیه ی موسوم به «مثلث خطر» در صورت تان جداً خودداری کنید. این ناحیه از گوشه های دهان شروع می شود و تا برآمدگی بینی ادامه پیدا می کند. اما چرا ترکاندن جوش های این ناحیه خطرناک است؟ عروق خونی مثلث خطر به نواحی مختلف جمجمه متصل هستند در نتیجه هرگونه عفونتی در مثلث خطر به سرعت گسترش می یابد و تبدیل به مشکلی جدی می شود.

اگر عفونت پوستی جدی ای در این ناحیه رخ دهد اما درمان نشود، این عفونت به مغز خواهید رسید، مسأله ای که می تواند جان شما را به خطر بیندازد.

اگرچه متخصصان پوست معتقدند احتمال به وجود آمدن یک عفونت کشنده در اثر ترکاندن جوش ها کم است اما ضرری ندارد اگر سعی کنید در برابر وسوسه ی ترکاندن جوش های مثلث خطر مقاومت کنید.

۲- ممکن است بخشی از چرک جوش داخل آن بماند

اگر تصور می کنید فشار دادن جوش ها باعث تخلیه ی چرک آن ها می شود، باید بدانید که متخصصان پوست هشدار می دهند که ممکن است با این کار بخشی از چرک جوش‌ داخل آن باقی بماند. وقتی جوش هایتان را فشار می دهید، باقیمانده ی چرک از منفذ پوست وارد فولیکول های مو درون پوست می شود. بدتر آنکه، این مسأله گاهی باعث پارگی فولیکول و در نتیجه رسیدن چرک به لایه های زیرین پوست می شود.

بنابراین حتی اگر با فشار دادن جوش چرک آن خارج شود و منفذ پوست خالی از چرک به نظر برسد، ممکن است با این کار چرک را به عمق پوست تان برسانید.

۳- ممکن است بیشتر جوش بزنید

متخصصان پوست معتقدند ترکاندن جوش ها می تواند باعث شود جوش‌ های بیشتری بزنید.

باکتری ها، چربی و باقیمانده ی چرکی که از جوش های پاسچول، پاپیول و کیستی خارج می شود، می توانند گسترش پیدا کنند و منجر به جوش های بیشتری شوند.

به علاوه، هنگام ترکاندن جوش‌ ها به پوست صورت تان دست می زنید. بنابراین ممکن است باکتری ها و آلودگی های دست هایتان را به منافذ تمیز پوست تان هم انتقال دهید، مگر آنکه قبل از آن، دست هایتان را کاملا شسته و ضدعفونی کرده باشید.

۴- ممکن است وضعیت جوش‌ ها بدتر شود

اگر تجربه ی ترکاندن جوش هایتان را داشته باشید می دانید که همیشه نتیجه ی کار رضایت بخش نیست. تلاش برای ترکاندن جوش ها با فشار دادن آن ها ممکن است است چرک آن ها را وارد لایه های عمیق تر پوست کند. این مسأله باعث می شود بهبودی جوش ها بیشتر طول بکشد و حتی جوش ها بیشتر به چشم بیایند.

علاوه بر این دستکاری مداوم پوست با فشار دادن و خراش دادن آن می تواند باعث تحریک شدن پوست اطراف جوش ها هم شود. در نتیجه تمام آن ناحیه ملتهب و بدشکل می شود.

۵- ممکن است جای زخم جوش ها برای همیشه بماند

احتمالا این مهم ترین دلیلی است که از دیگران درباره ی علت خودداری از ترکاندن جوش ها شنیده اید.

دستکاری جوش ها باعث می شود جای زخم آن ها برای مدتی طولانی باقی بماند. اگرچه بعضی از این زخم ها ممکن است بعد از ماه ها یا سال ها کمرنگ شوند، اما برای آنکه جای زخم به طور کامل از بین برود گاهی نیاز به درمان های تخصصی ای مثل جراحی لیزر است.

وقتی جوشی روی صورت تان ظاهر می شود، صبوری کنید تا اثر آن برای همیشه باقی نماند.

۶- ممکن است فرورفتگی هایی در پوست تان به وجود بیاید

ترکاندن جوش ها می تواند تأثیرات طولانی مدتی روی پوست تان بگذارد مثل جای زخم هایی که به شکل فرورفتگی باقی می مانند.

وقتی پوست صدمه می بیند ممکن است پوست ترمیم شود اما بافت آن از بین برود. به همین دلیل فرورفتگی هایی در پوست به وجود می آید. هر چه صدمه ی وارده به پوست شدیدتر باشد، احتمال از بین رفتن بافت آن بیشتر است.

این فرورفتگی ها را با لوازم آرایشی نمی توان پنهان کرد، بنابراین بهتر است جوش هایتان را دستکاری نکنید تا دچار چنین مشکلی نشوید.

۷- ممکن است لکه های تیره رنگی روی صورت تان به وجود بیاید

ترکاندن جوش ها ممکن است منجر به ایجاد لکه های پوستی تیره رنگی شود که حاصل التهاب پوست هستند.

این لکه های تیره رنگ بعد از بهبودی جوش ها روی پوست ظاهر می شوند. ظاهراً این مشکل در افرادی که پوست تیره تری دارند رایج تر است و با شدت بیشتری رخ می دهد. این لکه ها در افرادی که پوست روشن تری دارند اغلب قرمز رنگ هستند.

متأسفانه ماه ها یا حتی سال ها طول می کشد تا این لکه ها از بین بروند و خودداری از ترکاندن جوش ها هم همیشه جلوی ایجاد این لکه ها را نمی گیرد. با این حال، اگر جوش هایتان را دستکاری نکنید و اجازه دهید که خودشان خوب شوند، احتمال بروز این مشکل کمتر می شود.

۸- ممکن است التهاب و قرمزی جوش ها بیشتر شود

اگر فکر می کنید که ترکاندن جوش ها التهاب و قرمزی آن ها را کمتر می کند، باید بدانید که احتمالا نتیجه ی تلاش تان برعکس خواهد بود. فشاری که به جوش هایتان وارد می کنید آن ها را بیشتر ملتهب و تحریک می کند و ممکن است با وجود تخلیه ی چرک، جوش بیشتر ورم کند.

۹- پوست تان را پاره و روند بهبودی جوش ها را مختل می کنید

همه ی ما می دانیم که یک زخم باز یا بخیه های جراحی را هرگز نباید دستکاری کرد. ترکاندن جوش ها هم تقریبا همین طور است.

وقتی جوش می زنید، پوست سعی می کند خودش را ترمیم کند، به همین دلیل باید در برابر وسوسه ی ترکاندن جوش ها مقاومت کنید. به بدن تان فرصت دهید خودش را ترمیم کند و با ایجاد یک زخم دیگر در پوست تان جلوی روند ترمیم آن را نگیرید.

تخلیه ی جوش های سر سیاه ایرادی ندارد

تخلیه ی جوش های سرسیاه عموما مشکلی ندارد چون این نوع جوش ها سر باز هستند. به همین خاطر هنگام تلاش برای تخلیه ی آن ها، پوست دچار پارگی نمی شود.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : خبر داغ , سلامت
ارسال دیدگاه