زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۲/۶
» اجتماعی » دایه‌های مهربان‌تر از مادر برنامه درسی را تهدید می‌کنند/ زورمان به مافیای کنکور نمی‌رسد
تاریخ انتشار : 2018/10/09 - 13:46
 کد خبر: 20401
 438 بازدید

وزیر آموزش و پرورش:

دایه‌های مهربان‌تر از مادر برنامه درسی را تهدید می‌کنند/ زورمان به مافیای کنکور نمی‌رسد

بطحایی گفت: برنامه درسی از امروز به شدت در معرض تهدید است تهدید از سوی دایه‌هایی که خود را مهربان‌تر از مادر نشان می‌دهند.

دایه‌های مهربان‌تر از مادر برنامه درسی را تهدید می‌کنند/ زورمان به مافیای کنکور نمی‌رسد

سیزدهمین همایش تجلیل از مولفان و پدیدآورندگان مواد و رسانه‌های آموزشی با حضور سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش، حیدر تورانی سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، سردار رودکی از پژوهشگاه دفاع مقدس و جمعی از مسئولان مربوطه صبح امروز در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.

در این مراسم بطحایی گفت: علی رغم تمام تلاش‌ها کتاب درسی بخش عمده آموزش‌ها را شامل نمی‌شود و تا تسلط کامل بر برنامه درسی فاصله داریم اما با تلاش‌های همکاران نظام آموزش و پرورش یکی از نظام‌های برجسته در جوامع بین المللی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: در حوزه دانش یکی از برنامه‌های درسی پیشرفته را در دنیا داریم و باید از همه همکاران و مولفان حوزه برنانه ریزی درسی تشکر کنم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: امسال پایه دوازدهم با ۲۰۰ کتاب درسی عنوان مستقر شد و قرار است تا ۱۴۰۰ کتاب نونگاشت نداشته باشیم، البته تغییرات جزئی و موارد تکمیلی و اصلاحات را اعمال خواهیم کرد و تمام انرژی خود را برای کیفیت برنامه درسی و سرمایه گذاری در این حوزه خواهیم گذاشت.

بطحایی با اشاره به رویکرد رئيس جمهوری در نقد کتاب‌های درسی در سخنرانی اول مهر گفت: از آقای تورانی و تیمش می‌خواهم نقد کتاب‌های درسی را حتی در قالب مسابقه مورد نقد قرار دهند و آقای رئیس جمهور به ابعاد نقد اشاره داشتند؛ البته در سازمان پژوهش این نقد می‌تواند دقیق تر و کارشناسی تر باشد.

کتاب‌های حل‌المسائل نقشه کارشناسان آموزشی را نقش بر آب می‌کند

بطحایی تصریح کرد: امروز به یک مبارزه و رقابتی وارد شدیم که از یک طرف کارشناس متخصص برنامه درسی تمام مسیر و پروتکل استاندارد را طی کرده است تا کنجکاوی معلمان را شکوفا کند و حس پرسش‌گری را در او برانگیزد، اما کتاب های حل المسائل و غیره توزیع می شود که تمام نقشه‌های سال‌ها را نقش بر آب می کند.

وی اظهار کرد: این مسیر جدیدی را در اعتبار بخشی به روی ما می‌گشاید، برنامه درسی از امروز به شدت در معرض تهدید است تهدید از سوی دایه هایی که خود را مهربان تر از مادرنشان می دهند.

وزیر آموزش و پرورش گفت: امروز با حجم عمده‌ای از جزوات و کتاب‌های آمادگی آزمون مواجه هستیم و هر آنچه کارشناسان و مولفان مورد توجه قرار می دهند به سادگی با یک کتاب کمک آموزشی در معرض تهدید است.

اتفاقات ناخوشایند دوره ابتدایی را از بین بردیم

وی ادامه داد: از دوره ابتدایی عاملی که باعث بروز اتفاقات ناخوشایند آموزشی است از بین بردیم و به تدریج حذف روند فعلی کنکور را داریم؛هنوز زورمان به کنکور در دوره متوسطه نرسیده است اما در دوره ابتدایی که می‌توانستیم کار را شروع کردیم.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: برگزاری هرگونه آزمون هوش و استعداد و کتاب‌های درسی و کمک درسی به شدت مورد برخورد است و مسئول اصلی تخلف را مدیر مدرسه می‌دانیم.

باید با فساد در نظام تعلیم و تربیت برخورد کنیم

بطحایی گفت: باید با فساد در نظام تعلیم و تربیت برخورد کنیم و همه ساله تجلیل از مولفان را داریم اما هیچ اتفاقی نمی‌افتد، امروز بچه‌های ما در دوره ابتدایی از حیث مسائل تربیتی و پرورشی در خطر هستند و بر ماست که با موانع مبارزه کنیم.

وی بیان کرد: لجبازی با نظام آموزشی در حال وقوع است و در دیداری که با مقام معظم رهبری داشتم به طور کلی هشدار دادند، نظام تعلیم و تربیت عمومی کشور آموزش و پرورش است و هیچ نظامی دیگر نباید در کنار آن باشد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: یکی از دلایلی که بازار مکاره را رونق بخشیده است ضعف در کتاب‌ها و برنامه‌های درسی است، فضایی که در مدارس ایجاد کردیم نشان می‌دهد دانش آموز با نمره ۲۰ دانش آموز موفقی است و سایر ابعاد پرورشی نادیده گرفته شده است و در مملکتی که ۴۰ سال از انقلاب آن می‌گذرد، نوجوان و جوانی داریم که زیبایی خداوندی چهره اش را نمی‌شناسد و آن را به دست اعمال جراحی می‌سپارد.

بطحایی بیان کرد: این انحراف در رفتار به این دلیل است که بخشی از اهداف پرورشی را در آموزش هزینه کردیم و در مسیر یادگیری سهم اهداف پرورشی را کاهش دادیم.

باید مسیره خمیده آموزش پرورش را درست کنیم

وی بیان کرد: آموزش و پرورش ما باید مبتنی بر آموزش و پرورش نوین باشد که این موضوع در آموزه‌های دینی ما وجود دارد و در کتاب‌های نوین هم آمده است.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: خانواده‌ها باید با این موضوعات آشنا شوند و بدانند که دانش آموز زمانی موفق است که مهارت‌های زندگی را بشناسد، این موارد باید مدال برتر برای بچه‌های ما باشد.

بطحایی تصریح کرد: ذات آموزش و پرورش تدریج است و باید تدریجی مسیر خمیده آموزش و پرورش را راست کنیم و این مهم را محقق خواهیم کرد.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اجتماعی , تله تایپ , خبر داغ
ارسال دیدگاه