زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۱/۲۵
» اجتماعی » سفر ایرانیان به دبی نصف شد
تاریخ انتشار : 2018/10/06 - 21:29
 کد خبر: 20000
 374 بازدید

سفر ایرانیان به دبی نصف شد

در مرداد جدیدترین گزارش پیرامون وضعیت گردشگری دبی نشان می‌دهد تعداد ایرانیان سفر کرده به دبی در ماه اوت سال ۲۰۱۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۵۰ درصدی یافته و در مجموع ۸ ماه نیز تعداد ایرانیانی که به دبی سفر کرده‌اند، ۲۸ درصد کمتر شده و از ۳۵۱ هزار نفر در ۸ ماه نخست سال ۲۰۱۷ به ۲۵۳ هزار نفر در بازه مشابه سال ۲۰۱۸ رسیده است.

سفر ایرانیان به دبی نصف شد

افزایش نرخ ارز، گران بودن سفر به دبی، نااطمینانی در بازار‌های دارایی و در نهایت پیدایش و رواج مقاصد جایگزین سفر مانند گرجستان که ارزان‌تر هستند، از مهمترین دلایل از رونق افتادن سفر به دبی در میان ایرانیان است. انتظار می‌رود با نوساناتی که در شهریور نیز در بازار ارز شاهد بودیم، این آمار سفر کمتر نیز شده باشد.

براساس تازه‌ترین گزارش‌هایی که از سوی مقامات گردشگری دبی منتشر شده است، تعداد گردشگران ایرانی بازدیدکننده از این شیخ‌نشین در مدت ۸ ماه نخست سال ۲۰۱۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۸ درصد کاهش یافته است. بر مبنای همین گزارش، تعداد ایرانیانی که در طول ماه ژانویه تا اوت (دهه دوم دی ماه تا دهه اول شهریورماه) از دبی دیدن کرده‌اند، ۲۵۳ هزار نفر بوده که نسبت به سال ۲۰۱۷ کاهش ۹۸ هزار نفری یافته است. همین آمار و ارقام موجب شده است ایران در رده یازدهمین مبدا مهم گردشگری و سفر به دبی قرار بگیرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت ۳ پله‌ای نشان می‌دهد. در ماه اوت سال ۲۰۱۸ نیز ۱۷ هزار ایرانی از دبی بازدید کردند که نسبت به ماه مشابه سال ۲۰۱۷ کاهش ۵۰ درصدی نشان می‌دهد. مهمترین علل این کاهش تقاضای سفر را می‌توان نوسانات ارز و کاهش ارزش ریال در برابر دلار، گران شدن بلیط پرواز‌ها به مقاصد خارجی و همچنین پیدایش مقاصد سفر خارجی جایگزین که مخارج کمتری برای مسافر در پی دارند، دانست. بیشترین بازدید از دبی را در این بازه ۸ ماهه، هندی‌ها با ۱ میلیون و ۳۱۶ هزار، عربستانی‌ها با ۱ میلیون و ۱۱۷ هزار، بریتانیایی‌ها با ۷۷۶ هزار، چینی‌ها با ۵۷۸ هزار و عمانی‌ها با ۵۴۲ هزار گردشگر داشته‌اند. پس از آن‌ها نیز، اتباع کشور‌های روسیه، ایالات متحده، آلمان، پاکستان و کویت بازدیدکنندگان بیشتری نسبت به ایرانیان به دبی فرستاده بودند. دبی در مجموع ۸ ماه نخست سال ۲۰۱۸ پذیرای ۱۰.۴۴ میلیون گردشگر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته تنها حدود ۴۰ هزار نفر افزایش پیدا کرده است. از دست دادن ایرانیان یکی از زیان‌های توریسم این شیخ‌نشین محسوب می‌شود.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اجتماعی , اقتصاد کلان , اقتصادی , خبر داغ , پیشنهاد سردبیر , گردشگری
ارسال دیدگاه