زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۳/۴
» تله تایپ » عصبانیت شدید آمریکا از رای دادگاه لاهه
تاریخ انتشار : 2018/10/03 - 22:28
 کد خبر: 19529
 285 بازدید

عصبانیت شدید آمریکا از رای دادگاه لاهه

وزیر خارجه آمریکا با عصبانیت از رای دادگاه بین المللی لاهه گفت: می‌خواهیم از پیمان مودت ایران و آمریکا خارج شویم.

عصبانیت شدید آمریکا از رای دادگاه لاهه

مایک پامپئو در کنفرانس خبری تاکید کرد: به دلیل اینکه ایران از دادگاه بین المللی دادگستری برای حمله به آمریکا سوء استفاده کرده است، من اعلام می‌کنم که امروز ایالات متحده به پیمان مودت (1955) با ایران پایان می‌دهد.
وزیر خارجه آمریکا با اشاره به اعلام امروز دادگاه لاهه افزود: تصمیم دادگاه بین المللی لاهه درست نیست. برای رای دادگاه لاهه متاسف هستیم. ما برای مسائل انسان دوستانه برای مردم ایران استثنا قائل هستیم.
جلسه دیوان بین‌المللی دادگستری امروز چهارشنبه قرار موقت درباره شکایت ایران از آمریکا نزد این دادگاه را صادر کرد. قاضی در قرائت حکم خود گفت که بر اساس اجماع آرای قضات، آمریکا باید تمام محدودیت‌ها بر اساس تصمیم 8 می (خروج از برجام)، بر صادرات آزادانه دارو و اقلام پزشکی و کشاورزی و غذایی و نیز قطعات یدکی هواپیمایی و خدمات مرتبط را رفع کند.
دیپلمات ارشد آمریکا درباره پایان دادن به پیمان مودت با ایران نیز گفت: این تصمیمی است که 39 سال دیر انجام می شود
وی همچنین مدعی شد ایران منشاء اصلی تهدیدات علیه نمایندگی‌های آمریکا در عراق است. پامپئو مدعی شد ایران از منابع مالی خود برای تامین گروه‌های تروریستی در عراق و منطقه استفاده می‌کند.
وزیر خارجه آمریکا که قرار است یکشنبه هفته آینده به پیونگ یانگ سفر کند گفت: بسیار خوشحالم که فرصتی دیگر خواهم یافت تا به پیشبرد توافق کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ که در سنگاپور انجام دادند، کمک کنم.
وی مجددا تصریح کرد تحریم های کره شمالی تا پایان خلع سلاح ادامه خواهد یافت.
پامپئو در پاسخ به سوالی درباره تجهیز سوریه به سامانه دفاع ضدموشکی اس-300 روسیه گفت: ما این اقدام را تشدید تنشی بسیار جدی تلقی می‌کنیم.

گفتنی است ظریف در توئیتر به ادعاهای پمپئو واکنش نشان داد و گفت: آمریکا برجام که توافقی چندجانبه و بخشی از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است را نقض کرده و ادعا کرد که به دنبال یک “عهدنامه دوجانبه با ایران” است.
وی تاکید کرد: امروز هم آمریکا از یک ” عهدنامه دوجانبه با ایران ” بعد از اینکه دیوان بین المللی دادگستری دستور داد به نقض آن عهدنامه – تحریم مردم ایران – خاتمه دهد، خارج شد. رژیم قانون شکن!
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه نیز در پاسخ به اظهارات وزیر خارجه آمریکا گفت: به آقای پمپئو توصیه می‌شود به جای اظهار تاسف برای رای دیوان لاهه به خاطر رفتارهای نامعقول دولت آمریکا در برابر ملت ایران و تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه آنها اعمال کرده است، متاسف باشد.
همچنین لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهور درباره لازم الاجرا بودن رای دادگاه لاهه گفت: اعضای سازمان ملل باید از احکام صادر شده از سوی دادگاه دیوان بین‌المللی تبعیت کنند و هر کسی که به مفاد آرای صادر شده از سوی این دادگاه عمل نکند، آن را نقض کرده است.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : تله تایپ , خبر داغ , سیاسی
ارسال دیدگاه