زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۳/۴
» خبر داغ » 6 عادت موثر در پیشگیری از سرطان پستان
تاریخ انتشار : 2018/10/03 - 11:25
 کد خبر: 19450
 424 بازدید

6 عادت موثر در پیشگیری از سرطان پستان

بررسی‌ها نشان می‌دهد تنها در مدت یک سال حدود ۶۲۷ هزار نفر بر اثر ابتلا به سرطان پستان در سراسر جهان جان خود را از دست داده‌اند.

6 عادت موثر در پیشگیری از سرطان پستان

با تشخیص به موقع و به‌ کارگیری روش‌های درمانی مناسب، سرطان پستان می‌تواند در گروه بیماری‌های قابل درمان قرار بگیرد.

در آمریکا مرگ و میر ناشی از این بیماری‌ها در فاصله سال‌های ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۵ میلادی ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده‌ است که دلیل آن دسترسی به خدمات مراقبتی و بهبود معاینات پزشکی است. همچنین مطالعات نشان می‌دهد اتخاذ گزینه‌های بهتر سبک زندگی می تواند این رقم را بیش از این کاهش دهد.

روزنامه تایم در مقاله‌ای در این باره نوشت: اگرچه شیوه قطعی و منحصربفردی برای پیشگیری از سرطان وجود ندارد اما روش‌هایی هستند که با کمک آن‌ها می‌توان از خطر ابتلا به سرطان پستان پیشگیری کرد. برخی از این راهکارها به قرار زیر است:

خودداری از مصرف مواد الکلی

مصرف مواد الکلی خطر ابتلا به حداقل هفت نوع سرطان را افزایش می‌دهد. همچنین رابطه بین ابتلا به سرطان پستان و مصرف مواد الکلی قوی است زیرا الکل می تواند سطح هورمون استروژن را به میزان خطرناکی افزایش دهد.

ورزش

دلایل بسیاری حاکی از فوائد ورزش کردن برای سلامتی است که شامل موارد متعددی از بهبود سلامت قلب-عروق گرفته تا بهبود سلامت روان می‌شود. همچنین نتایج تحقیقات حاکی از آن است که انجام مرتب حرکات ورزشی ممکن است احتمال ابتلای فرد به سرطان پستان را کاهش دهد. علاوه بر این، ورزش کردن میزان التهاب را کاهش داده، سیستم ایمنی را تقویت کرده و به کاهش حجم چربی ذخیره در بدن منجر می‌شود که با کاهش خطر ابتلا به این نوع سرطان مرتبط است.

مصرف رژیم‌های غذایی سرشار از فیبر

فیبر از جمله ترکیب‌های غذایی است که فوائد مختلفی از جمله بهبود فرآیند هضم غذا، کنترل وزن و کلسترول دارد. در سال ۲۰۱۶ مطالعه‌ای انجام گرفت که نشان داد زنانی که در دوران نوجوانی روزانه سه وعده میوه‌های سرشار از فیبر مصرف می‌کنند ۲۵ درصد کمتر در معرض ابتلا به این نوع سرطان هستند.

کاهش مصرف چربی

چربی از جمله مواد غذایی بحث‌برانگیز است. هرچند اخیرا برخی مطالعات نشان داده که مصرف لبنیات پرچرب ممکن است طول عمر را افزایش داده و از خطر ابتلا به چاقی و دیابت نوع ۲ بکاهد اما از طرف دیگر نتایج بدست آمده در مطالعه‌ای دیگر حاکیست زنانی که از رژیم غذایی کم چرب و سرشار از غلات مصرف می‌کنند ۲۲ درصد کمتر احتمال دارد بر اثر سرطان پستان فوت کنند.

خودداری از استعمال سیگار

استعمال سیگار به طور معمول با خطر ابتلا به سرطان ریه ارتباط دارد. هرچند، بررسی‌ها نشان می‌دهد مواد سرطان‌زای موجود در سیگار همچنین می‌توانند خطر ابتلا به انواع دیگر بیماری‌ها از جمله سرطان پستان را افزایش دهد.

دقت در انتخاب روش “درمان جایگزینیِ هورمون”

بررسی‌ها نشان می‌دهد حتی زنانی که به طور ژنتیکی در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند می‌توانند با اتخاذ راهکارهایی که ذکر شد احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش دهند. همچنین در میان گزینه‌های مرتبط با سبک زندگی خودداری از روش درمانی جایگزینی هورمون برای یائسگی باید در نظر گرفته شود. اگرچه این شیوه درمان علائم یائسگی نظیر گُرگرفتگی را تسکین می‌دهد اما از سوی دیگر می تواند در تشدید خطر ابتلا به سرطان پستان تاثیر داشته باشد و از دید بسیاری از پزشکان برای بیشتر زنان، خطرات این روش درمانی بر مزایای آن می‌چربد.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : خبر داغ , سلامت
ارسال دیدگاه