زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۳/۴
» اجتماعی » تمهیدات پلیس برای دهه پایانی شهریور، عاشورا و تاسوعا و بازگشایی مدارس
تاریخ انتشار : 2018/09/16 - 11:37
 کد خبر: 16348
 382 بازدید

رئیس پلیس راهور ناجا تشریح کرد:

تمهیدات پلیس برای دهه پایانی شهریور، عاشورا و تاسوعا و بازگشایی مدارس

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از ترزیق نیروی کمکی به مجموعه پلیس راهور در دهه پایانی شهریور ماه خبر داد.

تمهیدات پلیس برای دهه پایانی شهریور، عاشورا و تاسوعا و بازگشایی مدارس

سردار تقی مهری در نشست خبری که صبح امروز در مقر شهرک آزمایش برگزار شد، با اشاره به ادامه اجرای طرح تابستانه پلیس در جاده‌ها اظهارکرد: برابر آمارهای سال‌های گذشته شهریور ماه، همواره پرتصادف‌ترین و پرتلفات‌ترین ماه در جاده‌های کشور بوده و بر این اساس نیز پلیس تمهیدات ویژه‌ای را برای کاهش تصادفات و تلفات حوادث رانندگی پیش بینی کرده است.

رییس پلیس راهور افزود: در همین راستا نیز ۱۰۰۰ دستگاه خودرو و ۵۰۰۰ نیرو از سایر یگان‌های پلیس به مجموعه پلیس راهور افزوده شده است و این عزیزان تنها پایان شهریور ماه به پلیس راهور کمک خواهند کرد.

وی با تشریح علل بروز تصادفات در چند روز اخیر اظهارکرد: آمارهای ما نشان می‌دهد که در شهریور ماه امسال سرعت و سبقت غیر مجاز علت ۳۵ درصد تصادفات و عدم توجه به جلو، خستگی و خواب آلودگی علت ۳۹ درصد از تصادفات بوده است؛ البته طی ۲۳ روز گذشته شمار فوتی‌ها در صحنه تصادفات کاهش ۲.۵ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل داشته است. در عین حال سفرها ۱۵ درصد افزایش داشته است.

سردار مهری با بیان اینکه ۴۷ درصد از تصادفات در شهریور ماه امسال در بین ساعت‌های ۱۶ تا ۲۴ رخ داده است، خاطرنشان کرد: همچنین ۶۶ درصد تصادفات فوتی و جرحی نیز در ۳۰ کیلومتری شهرها رخ داده است که این نشان می‌دهد رانندگان در نزدیکی شهرها باید با دقت بیشتری رانندگی کنند.

تلخ‌ترین تصادف شهریور امسال از زبان رئیس پلیس ناجا

وی با اشاره به تلخ‌ترین تصادف شهریور ماه امسال به حادثه واژگونی و حریق یک دستگاه سواری تیبا در محور سبزه‌وار – شاهرود اشاره کرد و گفت: چند روز پیش یک دستگاه سواری تیبا با ۷ سرنشین در حال حرکت در مسیر سبزه‌وار به شاهرود بود که به دلیل عدم توجه به جلو واژگون شده و متاسفانه ۶ سرنشین آن در دم و یکی دیگر از سرنشینان نیز در بیمارستان جان خود را از دست داد؛ البته تمام تصادفات از نظر پلیس دردناک است و همانطور که بارها گفته شده حتی وقوع یک تصادف نیز از نظر پلیس زیاد است.

سردار مهری به رانندگان توصیه کرد حتما از وضعیت ایمنی خودروی خود مطمئن بوده و قبل از حرکت شناخت کافی از جاده داشته باشند و اگر برای نخستین بار است که وارد جاده شده یا آشنایی کافی با آن را ندارند حتما با احتیاط بیشتری حرکت کرده و به علائم و هشدارها توجه کنند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از کاهش سفرهای تفریحی در روزهای باقی مانده از تابستان خبر داد و گفت: در عین حال سفرهایی به منظور عزاداری در زادگاه افراد افزایش داشته که در همین راستا نیز باید تدابیر ویژه‌ای پیش بینی شود.

وی با تاکید بر اینکه بستن کمربند ایمنی برای تمامی افراد و سرنشینان خودرو در جاده‌های بین شهری الزامی است گفت: این موارد در کاهش تلفات و خسارت جانی تصادفات چه در وسایل نقلیه شخصی و چه وسایل نقلیه عمومی تاثیر زیادی داشته است.

به گفته رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، طرح تابستانی پلیس تا آخرین روز شهریورماه در جاده‌ها ادامه خواهد داشت.

تمهیدات پلیس برای بازگشایی مدارس

وی درباره تمهیدات پلیس برای بازگشایی مدارس نیز گفت: طرح پلیس در این خصوص طی دو مرحله اجرا می‌شود یکی از دهم شهریور ماه تا پایان شهریور و دیگری از ابتدای مهرماه تا ۱۵ مهرماه است. طرح اول برای روان‌سازی ترافیک در اطراف مراکز خرید و همچنین جشن شروع آغاز سال تحصیلی دانش‌آموزان است و طرح دوم به منظور روان‌سازی ترافیک بویژه در ساعات صبحگانی است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از شهروندان خواست که حتما از سرویس‌های برچسب‌دار مدارس استفاده کنند و تا حد امکان از رساندن فرزندان خود با خودروهای شخصی خورداری کنند، اما اگر مجبور به این کار هستند به هیچ عنوان خودروی خود را به شکل دوبل در مقابل مدارس حتی برای چند ثانیه متوقف نکنند.

وی با تاکید بر اینکه رانندگان سرویس‌های مدارس به منزله مربیان ترافیکی دانش آموزان هستند، گفت: درخواست ما این است که رانندگان سرویس‌های مدارس به منزله یک الگو در رانندگی برای دانش آموزان عمل کنند و مراقب سوار و پیاده شدن دانش آموزان به خودور بوده و حتما توجه داشته باشند که دانش آموزان از سمت راست سوار و پیاده شوند.

تمهیدات راهور برای دهه اول محرم

رئیس پلیس راهور ناجا درباره تدابیر ترافیکی پلیس برای ایام عزاداری دهه اول محرم نیز گفت: در همین راستا پلیس تمهیداتی ترافیکی را اتخاذ کرده و همکاران من در بسیاری از محل‌ها و مناطق حضور خواهند داشت. علاوه بر آن همیاران محرم در تمامی هیات‌ها و تکایا حضور داشته و در حوزه ترافیکی با ما همکاری خواهند کرد، ضمن اینکه آموزش‌های لازم به این عزیزان ارائه شده است.

سردار مهری با بیان اینکه طرح ترافیک ویژه تاسوعا و عاشورا با همکاری همیاران محرم اجرایی می‌شود گفت: توصیه ما به عزاداران این است که با توجه به اینکه لباس مشکی بر تن دارند در هنگام شب مراقب حضور خود در خیابان باشند و رانندگان نیز به این افراد توجه بیشتری داشته باشند.

وی افزود: دسته جات باید توجه داشته باشند که سطح کمتری جهت عبور از خیابان را اشغال کرده و خودروها نیز در این ایام توجه ویژه‌ای به حرکت دسته‌جات داشته باشد.

سردارمهری با بیان اینکه خوشبختانه با تدابیر انجام شده سال گذشته حادثه خاصی در ایام محرم و مرتبط با عزاداران نداشتیم، ابراز امیدواری کرد که امسال نیز شاهد وقوع چنین حوادثی نباشیم.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اجتماعی , خبر داغ , شهری
ارسال دیدگاه