زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۳/۸
» اسلایدر اصلی » اژه‌ای: فساد در دوره سیف وجود داشت
تاریخ انتشار : 2018/09/09 - 17:49
 کد خبر: 15619
 702 بازدید

اژه‌ای: فساد در دوره سیف وجود داشت

معاون اول قوه‌قضاییه از تحت تعقیب قرار گرفتن عده ای از مدیران و کارمندان بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد.

اژه‌ای: فساد در دوره سیف وجود داشت

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای با حضور در برنامه تلویزیونی نگاه یک که از شبکه اول سیما پخش شد، ضمن تسلیت به مناسبت سالروز شهادت شهدای 17 شهریور به مشکلات اقتصادی اخیر اشاره و اظهار کرد: مشکلات اقتصادی وجود دارد و مردم هم در سختی هستند اما مشکلات بیش از آنچه هست توسط برخی تریبون‌ها القا می‌شود.

این مقام مسئول در دستگاه قضایی افزود: افزود: یکی از علل مشکلات اقتصادی، فشار بی‌حد و حصر دشمنان است که بخشی تحریم‌ها و بخشی نیز جنگ روانی دشمن است. ضمن اینکه بخشی از مشکلات نیز به دلیل کم‌کاری، فساد، خیانت، بی‌انگیزگی، بی‌تدبیری و ساده‌نگری‌های داخلی است که باعث بروز مشکلات شده است.

محسنی اره‌ای اژه‌ای ادامه داد: بی‌تدبیری‌های داخلی هم حتما درصد قابل توجهی در مشکلات اقتصادی نقش دارد و تنها نمی‌توان به تحریم‌ها و جنگ رسانه‌ای دشمن برای بروز مشکلات اقتصادی استناد کرد؛ البته نمی‌توانم درصدی بگویم سهم هریک در بروز مشکلات چقدر است.

سخنگوی قوه‌قضاییه با اشاره به اقدامات هماهنگ دولت و قوه قضاییه برای برخورد با مفسدان گفت: اقدامات سازمان اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و ناجا به عنوان ضابطان دستگاه قضا بی در برخورد با مفسدین نظیر بود و در پرونده وحید مظلومین و دستگیری میثم رضایی، ضابطان دستگاه قضایی مانع از فرار متهمین شدند.

وی در در پاسخ سوالی درباره پرونده مظلومین و اینکه آیا خرید سکه جرم است یا خیر گفت: سلطان سکه یا همان مظلومین به دلیل خرید سکه محاکمه نمی‌شود. ضمن اینکه سیاست بانک مرکزی که در این شرایط بدون سقف سکه فروخت درست نبود زیرا ممکن است خیلی از افراد بخواهند سکه را قاچاق کنند و ذخیره کشور را خارج ببرند که این یک بحث است و بحث دیگر این است که اگر فرد منشا پولش مشکل نداشت و سکه خرید، مشکلی ندارد ولی فردی را سراغ داریم که از بانک با قرارداد مدنی 7 میلیارد وام می‌گیرد اما برخلاف قرارداد سکه می‌خرد که اشکال دارد.

معاون اول دستگاه قضا تصریح کرد: مظلومین به دلیل خرید و فروش عمده و غیرمجاز ارز و خارج کردن آنها از کشور محاکمه می‌شود.

محسنی اره‌ای همچنین به تحت تعقیب قرار گرفتن برخی مسئولان دولتی در پرونده‌های اخیر خبر داد و گفت: در همین مسایل ارزی معاون ارزی بانک مرکزی مورد تحقیق قرار گرفت و رئیس بانک مرکزی هم مورد تحقیق قرار گرفت اما بازداشت نشد که این تحقیقات ادامه دارد و مشخص شده فساد وجود دارد. وی افزود: همچنین عده ای از مدیران و کارمندان بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت را که در وقوع فساد نقش داشتند دستگیر کردیم و تحقیقات از این افراد برای به نتیجه رسیدن پرونده‌ها ادامه دارد.

وجود شواهد و قرائن از نقش آفرینی بیگانگان در تصمیم‌سازی‌ها

وی درباره پرونده مظلومین گفت: مظلومین سال 91 دستگیر و پرونده ای برای وی تشکیل و کیفرخواست برای او صادر شد اما حراست بانک مرکزی و اداره حقوقی بانک مرکزی به دادگاه شفاها و کتبا گفتند که این فرد با نظر بانک مرکزی خرید و فروش کرده و به همین دلیل دادگاه مظلومین را محکوم نکرد اما بعدا مشخص شد حراست بانک مرکزی رشوه گرفته و افراد تحت تعقیب قرار گرفتند.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: آذر سال گذشته هم بانک مرکزی به نیروی انتظامی نوشت مبنی بر اینکه افرادی به صورت شبکه‌ای ارز خارج می‌کنند. نیروی انتظامی هم وارد شد و افرادی را شناسایی کرد که یکی از افراد متهم همین مظلومین و پسرش بودند.
این مقام عالی قضایی افزود: نیروی انتظامی در بررسی کف بازار هم به سالار آقاخان و محمداسماعیل قاسمی رسیدکه معاملات «فردایی» داشتند. دوباره بانک مرکزی و وزارت اطلاعات گفتند اقدامات افراد مزبور با دستور ما بوده که البته وزارت اطلاعات توضیحاتی داد اما از بانک مرکزی سربسته قبول نکردیم.

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به این سوال که آیا در فسادهای اخیر بیگانگان و سرویس های خارجی هم نقش دارد یا خیر اظهار کرد: تردید نکنید دست بیگانه در برخی گرانی‌ها و مشکلات اقتصادی وجود دارد؛ یعنی حتما در تشدید و ایجاد مشکلات، بیگانه دخیل است اما اثبات رابطه بین عوامل داخلی و بیگانگان سخت است.

وی توضیح داد: گاه یک نفر اجیر می‌شود و برخی تصمیم‌سازی برای مدیران می‌کنند.در خصوص تصمیم‌سازی قرائن و شواهد داریم اما سوءنیت فرد مشخص نیست. محسنی اژه‌ای به نامه هشداری وزارت اطلاعات در خصوص نحوه پیش فروش سکه اشاره کرد و گفت: وزارت اطلاعات در 30 فروردین‌ امسال نامه‌ای خطاب به آقای واعظی رییس دفتر رییس جمهور و آقای جهانگیری معاون اول رییس جمهور نوشت و در آن پیرامون نحوه توزیع سکه تذکر و هشدار داد و درباره نکات منفی مداخله ارزی گذشته هم مطالبی بیان کرده و خواسته بود در رابطه با این سیاست تجدیدنظر شود و رونوشتی هم از این نامه به وزیر اقتصاد و بانک مرکزی فرستاد.

معاون اول قوه‌قضاییه افزود: آنچه برای ما مشخص شده است این است که شواهد و قرائنی مبنی بر نقش آفرینی بیگانگان در رابطه با تصمیم‌سازی غلط وجود دارد.

محسنی اره‌ای در ادامه درباره برخورد دستگاه قضایی درباره دانه درشت‌ها اظهار کرد: ابتدا باید ببینیم منظور از دانه درشت چه کسی است؟ آیا دانه درشت کسی است که میزان اختلاسش زیاد است؟ آیا کسی است که منصب بالایی دارد؟ آیا منظور از دانه درشتان، آقازاده‌ها هستند؟ ضمن اینکه ما از افراد پایین‌تر به دانه درشت‌ها و به نقطه مرکزی می‌رسیم‌. مولا در سبزه میدان پلیس با دلال خرده‌ها برمی‌خورد و از او به سالار آقاخان، وحید مظلومین و از آنها به عراقچی و سیف می‌رسد.

معاون اول قوه‌قضاییه گفت: از نظر شما شهردار، وزیر، استاندار، نماینده مجلس، کارمند ثبت و قاضی، دانه درشت هستند یا خیر؟ همه این افراد جزو کسانی هستند که با آنها برخورد قانونی صورت گرفته و محکوم شده‌اند.

وی درباره حاشیه‌های ایجاد شده توسط مشایی نیز گفت: اصل و فرع نوشته مشایی در مورد عزل وکلایش موجود است. فردی که از او حمایت می‌کرد گفت اگر ثابت شد فلان کار را می‌کند که ثابت شد.

سخنگوی دستگاه قضا افزود: مگر اینکه بگویند اینها جعلی است که خب باید پرسید چه کسی جعل کرده است؟ آنها که زنده اند و خودشان به دادگاه مراجعه کرده‌اند جوسازی می‌کنند.؟


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اسلایدر اصلی , خبر داغ , سیاسی
ارسال دیدگاه