زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۳/۴
» اسلایدر اصلی » جان کری: ترامپ ثابت کرد که آمریکا غیر قابل اعتماد است
تاریخ انتشار : 2018/09/08 - 14:06
 کد خبر: 15589
 243 بازدید

جان کری: ترامپ ثابت کرد که آمریکا غیر قابل اعتماد است

جان کری در مصاحبه با سی‌ان‌ان ضمن انتقاد از مواضع ترامپ در قبال برجام، اعتقاد ایرانی‌ها به بدعهد بودن آمریکا را عقیده‌ای صحیح دانست.

جان کری: ترامپ ثابت کرد که آمریکا غیر قابل اعتماد است

جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا (در دوران باراک اوباما) در گفتگو با برنامه جی پی اس شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفت ترامپ با خروج از برجام ثابت کرد ایرانی‌ها درباره اینکه نمی‌توان به آمریکا اعتماد کرد, راست می‌گویند.

کری در این مصاحبه گفت ایرانی‌ها گفتند: نمی‌توان با آمریکا مذاکره کرد. شما نمی‌توانید به آنها اعتماد کنید. چرا که آنها شیطان بزرگ هستند. دونالد ترامپ ثابت کرد که آنها راست می‌گویند.

کری با اشاره به سخنان ترامپ که برجام را بدترین توافق تاریخ توصیف کرده است، گفت: صرفاً گفتن اینکه این توافق بدترین توافق است, واقعاً باعث نمی شود آن بدترین توافق باشد. در واقع برجام تنها توافق هسته‌ای است که قوی‌ترین, موجه‌ترین, و شفاف‌ترین توافق در تمام جهان است.

وی در بخش دیگری از مصاحبه خود ادامه داد: وضعیتی که اکنون سنای آمریکا با آن مواجه است وضعی بحرانی است. اگر فردی سندی را از میز کار خود به سرقت می برد و رئیس جمهور هم مایل است چنین اقداماتی به وقوع نپیوندد یا اگر رئیس جمهور در اقدامی برخلاف قانون اساسی به وزیر دفاع خود یا مقام های نظامی دستور قتل فرد دیگری را می دهد این اقدامات اشتباه و به صراحت خلاف قانون اساسی آمریکا هستند. اما رئیس جمهور کنونی آمریکا این اقدامات را انجام می دهد.

جان کری افزود: این وضع بسیار خطرناکی است. این برخلاف قانون اساسی است و به هیچ وجه قرار نبوده وضع این گونه باشد. اما برخی افراد به علت اجبار از این وضع حمایت می کنند. این وضع همچنین ناشی از شکاف میان درک رئیس جمهور و واقعیات موجود است. بنابراین وضع کنونی منحصر به فرد است. سنای آمریکا با این هدف تشکیل شده است که بطور دقیق و گسترده بر امور نظارت داشته باشد به همین علت هم دوره نمایندگی سنای آمریکا شش ساله است. همچنین به این علت قوانین و مقررات مختلفی تدوین شده است.

وزیر امور خارجه پیشین آمریکا تاکید کرد متاسفانه در سال های اخیر و بویژه از اواخر دهه 1990 برخی امور و مسائل مجلس نمایندگان آمریکا به سنا منتقل شده است و به نظر من این مسائل از اهمیت سنا کاسته شده است.

جان کری گفت اکنون زمان آن است که نمایندگان سنا به پا خیزند و از قانون اساسی و خود نهاد سنا دفاع کنند. اما بنظر می رسد که نمایندگان سنا از انجام این وظیفه شانه خالی می کنند. آنها با این رویکرد به رئیس جمهور اجازه می دهند خارج از همه اصول و مقررات رفتار و عمل کند. این وضع بسیار خطرناک است. در نتیجه نمایندگان سنا که برای دفاع از قانون اساسی سوگند خورده اند برای دفاع از آن کاری انجام نمی دهند. نمایندگان سنا همچنین اقدامی برای دفاع از سنا انجام نمی دهند آنها صرفا برای دفاع از رئیس جمهور و حزب متبوع شان تلاش می کنند. بنظر من این اشتباه است.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اسلایدر اصلی , بین الملل , خبر داغ
ارسال دیدگاه