زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۱/۲۵
» بین الملل » بنادر عراق فلج شد
تاریخ انتشار : 2018/09/08 - 13:55
 کد خبر: 15570
 270 بازدید

بنادر عراق فلج شد

اعتراضات و ناآرامی در استان نفت خیز بصره که تمامی بنادر عراق را در بر می گیرد، سبب شده است، فعالیت کشتیرانی و بنادر تجاری این کشور به طور کامل فلج شود.

بنادر عراق فلج شد

به گزارش خبرگزاری النبا عراق و بر اساس سخنان ‘کاظم الحمامی’ وزیر حمل و نقل عراق،اوضاع آشفته در استان بصره و مناطق اطراف آن سبب شد که در روزهای 6 و 7 سپتامبر (15 و 16 شهریور) کشتیرانی از و به بندر ام القصر و دیگر بنادر عراق انجام نشود و به همین دلیلی آماری برای اعلام در این خصوص وجود ندارد.

وزیر حمل و نقل عراق با اشاره به اینکه از 6 سپتامبر 2018 حتی یک کشتی وارد بنادر این کشور نشده است گفت: رفت و آمد در بنادر فقط به خروج دو کشتی از بندر خور الزبیر محدود شد که یکی مربوط به کشتی ایرانی (عروس نیلگون) و دیگری مربوط به کشتی تانزانیا ( الاء) می باشد.

گفتنی است که استان بصره دارای پنج بندر تجاری می باشد که قدیمی ترین آنها بندر معقل می باشد که به مرکز این استان نزدیک است.

ام القصر از دیگر بنادر عراق می باشد که در سال 1965 ساخته شده و در سال 2010 وزارت حمل و نقل عراق اعلام کرد که آن را به دو بندر جنوبی و شمالی که هرکدام مدیریت خود را دارند تقسیم کرده است که معمولا کشتی های دارای محموله مواد وارداتی به حساب بازرگانی وارد آن می شوند.

سال 1989 نیز بندر خور الزبیر ساخته شد که از بنادر نسل دوم به حساب می آید؛ در سال 1976 نیز بندر ابو فلوس بر روی کرانه غربی شط العرب ( اوند رود) در منطقه ابو الخصیب بنا شد.

این در حالی است که پروژه های اولیه برای تاسیس بندر فاو در حال اجرا است و انتظار می رود پس از پایان سال یکی از بزرگترین بنادر تجاری منطقه باشد.

اعتراضات مردم بصره به ضعف دولت در تامین خدمات عمومی بویژه آب آشامیدنی سالم طی روزهای اخیر وارد فاز بسیار خشن شده است و تاکنون در درگیری های مربوط به آن دست کم 11 تن کشته و بیش از 100 نفر از جمله تعدادی از نیروهای امنیتی زخی شدند.

در ادامه اعتراضات خشن در بصره، عصر پنجشنبه، گروههایی از معترضان ظرف چند ساعت به دهها مرکز دولتی و مقر حزبی حمله و آن را به آتش کشیدند.

اقامتگاه استاندار، مقرهای سازمان بدر، مقر رادیو نخیل، مقر مجلس اعلای اسلامی، حزب الدعوة، شبکه العراقیة، شبکه الغدیر، شبکه الفرات، حزب اسلامی، حزب فضیلت، عصائب اهل حق، کتائب حزب الله، سرایا خراسانی، مقر جریان حکمت، کتائب سید الشهداء، جنبش اراده، حزب الله، انصارالله الاوفیا از جمله این مراکز است که تنها در اعتراضات پنجشنبه شب به آتش کشیده شد.

برخی خبرگزاری ها نیز از محاصره تاسیسات نفتی در بصره از سوی معترضان خبر داده بودند. گزارشی از احتمال ورود و یا آسیب زدن به این تاسیسات منتشر نشده است.

منبع: ایرنا


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : بین الملل , خبر داغ
ارسال دیدگاه