زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۲/۵
» اسلایدر دوم » کل سوریه باید از حضور تروریست ها پاکسازی شود
تاریخ انتشار : 2018/09/07 - 17:03
 کد خبر: 15466
 231 بازدید

روحانی در نشست مطبوعاتی با همتایان روس و ترک خود:

کل سوریه باید از حضور تروریست ها پاکسازی شود

در نشست مشترک مطبوعاتی روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه که بعد از انجام دور سوم مذاکرات سران سه کشور درباره سوریه در تهران برگزار شد، پاکسازی کل سوریه از حضور تروریست‌ها مورد تاکید قرار گرفت.

کل سوریه باید از حضور تروریست ها پاکسازی شود

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری عصر جمعه پس از پایان دور سوم مذاکرات سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه و تروریست که در تهران برگزار شد در نشست مشترک مطبوعاتی با همتایان روس و ترک خود اظهار کرد: بسیار خوشحالم که سومین اجلاس سران سه کشور روند آستانه امروز در تهران برگزار شد. پیش از این دو اجلاس یکی در سوچی روسیه و دیگری در آنکارای ترکیه برگزار شد و امروز اجلاس سوم را به پایان بردیم که اجلاسی بسیار مفید بود و در آن همفکری و هماهنگی خوبی نسبت به مسائل امروز و آینده سوریه مشاهده کردیم.

وی گفت: اجلاس تهران در زمانی برگزار شد که آمریکا به فکر طرح اتهامات جدید علیه دولت سوریه است و با این اتهام به دنبال آن است که مداخلات جدید و غیرقانونی در سوریه به عمل آورد که امروز در اجلاس تهران عدم مداخله قدرت‌هایی نظیر آمریکا و رژیم صهیونیستی در نطق من مورد تاکید قرار گرفت و همه دوستان در این زمینه با ما موافق هستند.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه مداخلات نظامی خارجی در سوریه می‌تواند مشکلات و پیچیدگی‌ها را افزایش و مردم سوریه را در رنج و زحمت بیشتری قرار دهد خاطرنشان کرد: موضوع ادلب یکی از مسائل حساس و مهمی است که امروز در سطح افکار عمومی جهان مطرح است. در این شهر از یک طرف چندین هزار تروریست جبهه النصره و حتی داعش و گروه‌های تروریستی دیگری حضور دارند و علیه امنیت مردم سوریه در حال انجام اقدامات تروریستی هستند و به اعمال غیرقانونی و ضد انسانی خود ادامه می‌دهند.

روحانی ادامه داد:‌ از طرف دیگر نیز برای از بین بردن تروریست‌ها به دلیل آنکه جمعیت زیادی در این منطقه حضور دارند، این نگرانی‌هایی وجود دارد که بر اساس آنها باید ترتیباتی اتخاذ شود تا مردم غیرنظامی صدمه نبینند.

وی ادامه داد:‌ چه در نطق روسای جمهور سه کشور و چه در صحبت‌های مطرح شده در اجلاس، در هر دو تاکید شد که حتی الامکان باید تروریست ها را تشویق کنیم که تا فورا سلاح خود را به زمین بگذارند و اقدامات مسلحانه خود را پایان دهند چون این اقدامات می‌تواند برای مردم سوریه و ادلب خطرناک باشد.

رئیس جمهور اظهار کرد: همچنین در نشست سه جانبه امروز تاکید شد که بر روند تدوین قانون اساسی تسریع ببخشیم و این مسئله با حضور دولت سوریه و معارضین گام بسیار مهمی برای صلح و ثبات سوریه است. موضوع آوارگان سوری در کشورهای مختلف و بازگشت آنها و همچنین تبادل زندانیان و بازسازی سوریه از دیگر موضوعات مورد تاکید هر سه کشور در نشست امروز روسای جمهور بود. اینها گام‌هایی است که باید برای آینده سوریه برداشته شود.

روحانی گفت: بسیار خوشحال هستم که بعد از هفت سال رنج فراوانی که مردم سوریه با آن مواجه بودند، ملت سوریه امروز به پیروزی نهایی خود بسیار نزدیک شده‌اند؛ در بخش‌های زیادی از سوریه تروریست ها بیرون رانده شده‌اند و دولت قانونی سوریه در سرزمین خود استقرار پیدا کرده است و همچنین در کل منطقه این امید ایجاد شده که در آینده نه چندان دور صلح و امنیت در سوریه مستقر می‌شود که برای کل منطقه به ویژه سه کشوری که امروز در اجلاس تهران حضور داشتند بسیار حائز اهمیت است.

وی تصریح کرد: امروز در اجلاس روسای جمهور سه کشور تاکید شد که همکاری‌های سه کشور ادامه یابد و این روند تا پایان راه یعنی استقرار دموکراسی و بازگشت آوارگان و همچنین بازسازی سوریه ادامه پیدا کند.

رئیس جمهور با اشاره به برگزاری چهارمین اجلاس روسای جمهور سه کشور ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه در روسیه خاطرنشان کرد: بیانیه‌ای که امروز مورد تصویب قرار گرفت به صراحت راه آینده ما را مشخص کرده است. بنابراین بر تلاش‌های خود برای تحقق صلح و امنیت سوریه که هدف نهایی ماست ادامه خواهیم داد.

رئیس جمهوری کشورمان در ادامه این نشست مطبوعاتی در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره شرایط بازگشت آرامش کامل به سوریه بعد از پاکسازی ادلب تصریح کرد: اقداماتی که امروز در سوریه انجام می‌شود عمدتا با هدف مبارزه با تروریسم و بازگشت آرامش و اقتدار دولت مرکزی به سراسر خاک سوریه است. در این راستا یکی از اقدامات مهم پاکسازی شهر ادلب از تروریست‌ها است.

وی با تاکید بر اینکه کل سوریه باید از حضور تروریست‌ها پاکسازی شود، ادامه داد: این موضوع به عنوان یک هدف مهم مورد توافق هم مجامع بین‌المللی و هم سه کشور ایران، روسیه و ترکیه و همچنین همه مدعیان ایفای نقش درباره سوریه در منطقه است.

روحانی با اشاره به اهمیت شهر ادلب خاطرنشان کرد: ادلب دارای حساسیت‌هایی است و یکی از آنها این است که تروریست‌ها از مردم عادی به عنوان سپر انسانی خود استفاده می‌کنند. در این زمینه باید تلاش کنیم تا ابتدا تروریست‌ها را از مردم جدا کرده و سپس با آنها بجنگیم. پس از ادلب نیز مسئله مورد توجه منطقه شرق فرات به عنوان گام نهایی برای کشور سوریه مطرح است.

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت منطقه شرق فرات گفت: در این منطقه عمدتا مداخلات غیرقانونی آمریکا موجب ایجاد مشکل شده است. در این راستا خواست ما در ابتدا خروج آمریکا و سپس حاکمیت قانون اساسی و بازگشت آوارگان و مهاجران به این منطقه است.


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : اسلایدر دوم , خبر داغ , سیاسی
ارسال دیدگاه