زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۳/۸
» خبر داغ » صدور رای ۴۰۰ هزار ساعت خدمات عمومی رایگان به جای حبس در کرمانشاه
تاریخ انتشار : 2018/09/06 - 17:18
 کد خبر: 15342
 200 بازدید

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه در اجلاس پیشگیری از جرم خبر داد:

صدور رای ۴۰۰ هزار ساعت خدمات عمومی رایگان به جای حبس در کرمانشاه

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه با بیان کاهش یک ونیم درصدی جرم در این استان گفت: قضات کرمانشاه با استفاده از ظرفیت قانون مجازات اسلامی و قانون آیین دادرسی کیفری ۴۰۰ هزار ساعت خدمات عمومی رایگان، رای صادر کرده اند.

صدور رای ۴۰۰ هزار ساعت خدمات عمومی رایگان به جای حبس در کرمانشاه

محمدرضا عدالتخواه در دومین روز اجلاس سیاست های پیشگیری از جرم و گستره مجازات های جایگزین حبس در هتل هما، اظهار کرد: در فاصله سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶ این استان شاهد کاهش یک ونیم درصدی جرایم و همچنین کاهش تعداد زندانیان بوده است؛ طوری که تعداد پرونده های کرمانشاه از ۱۱۷ هزار درسال ۹۳ به ۷۶ هزار در سال ۹۶ کاهش یافت.

وی ادامه داد: کرمانشاه تنها استانی است که رتبه برتر کاهش پرونده دست یافت و در حقیقت در ۹ ماهه سال ۹۶ کاهش جرم در این استان ۴ درصد بود که در سه ماه آخر با توجه به اتفاقات پیش بینی نشده، ارتکاب جرم کمی افزایش یافت و کاهش میزان وقوع به یک و نیم درصد رسید.

ساخت پارکی توسط زندانیان آزاد شده

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه در بخش دیگری از سخنانش گفت: به دنبال صحبت های مقدماتی با شهرداری کرمانشاه قرار شد پارکی به نام «رهایی» در این شهر توسط زندانیانی که تحمل حبس آنان تمام شده است، ساخته شود و کارها و فعالیت های این پارک مانند فضای سبز، باغبانی، ساخت مبلمان شهری و غیره توسط این افراد انجام شود.

عدالتخواه، فرهنگ سازی بین مردم، جامعه و قضات را از جمله چالشهای اجرای قانون مجازات جایگزین حبس برشمرد وگفت: فرهنگ عمومی باید بپذیرد که مجازات صرفا حبس نیست بلکه ارائه خدمات عمومی هم می تواند یک نوع مجازات باشد.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: کسی که در زمینه محیط زیست خدمات عمومی انجام می‌دهد به فعالیت‌های محیط زیستی علاقهمند میشود و این عقده روانی دراو شکل نمیگیرد که پس از تحمل حبس، دوباره خطا کند.

مدیرکل دادگستری استان کرمانشاه یکی از مهمترین مجازات های جایگزین حبس را کاشت درخت درمسیر زائران به کربلای معلی عنوان و اظهارکرد: تعدادی از محکومان به مجازات جایگزین که به درختکاری محکوم شده بودند، درمسیر جاده دالاهو به سرپل ذهاب درخت کاشتند و برای انجام کار و جا انداختن این فرهنگ نخست خودم و امام جمعه شهر صحنه با پوشیدن لباس محیط زیست اقدام به کاشت درخت کردیم و سپس این محکومان در آن مسیر درخت کاشتند.

یکی دیگر از چالش‌هایی که این مقام قضایی برای اجرای مجازات های جایگزین برشمرد، رضایت خود محکوم است چون طبق قانون تا محکوم راضی نشود مجازات جایگزین حبس اعمال نمی شود. البته در این مسیر قضات هم باید آموزش های لازم را ببینند و بتوانند رای خوبی در این زمینه صادر کنند.

براساس این گزارش، اجلاس دو روزه تهران در خصوص سیاست های پیشگیری از جرم، گستره مجازات های جایگزین حبس و تاثیرگذاری عدالت ترمیمی که صبح روز گذشته (چهارشنبه) با حضور الکساندر فدولوف نماینده دفتری مقابله با مواد مخدر و جرم، محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، ذبیح الله خدائیان معاون حقوقی قوه قضاییه، نمایندگانی از ۲۰ کشور و معاونان اجتماعی دادگستری های کل استان ها در هتل هما آغاز به کار کرد، بعد ازظهر امروز به کار خود پایان می دهد.
سازمان ملل و نمایندگان کشورهای هلند، فرانسه، سوئیس، سوئد، آلمان و غیره تجربیات خود را در کاهش جمعیت کیفری ارائه و موارد مربوط به گستره مجازات های جایگزین حبس و اهمیت و صرفه اقتصادی کاهش زندانیان را به همراه نمایندگان قضایی جمهوری اسلامی ایران، بحث و تبادل نظر کردند.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : خبر داغ , سیاسی
ارسال دیدگاه