زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۳/۳۱
» اجتماعی » دماوند آتش زیر خاکستر است
تاریخ انتشار : 2018/09/06 - 13:38
 کد خبر: 15296
 710 بازدید

یک زمین شناس مطرح کرد؛

دماوند آتش زیر خاکستر است

یک زمین شناس گفت: دماوند قله آتشفشانی فعالی است که امکان وقوع آتشفشان وجود دارد اما علائم ناشی از وقوع این امر دیده نمی شود.

دماوند آتش زیر خاکستر است

سیدرمضان موسوی با اشاره به فوران احتمال آتشفشان دماوند، اظهار کرد: علائمی که نشان دهد آتشفشان دماوند فعال شده است در منطقه وجود ندارد.

وی تصریح کرد: دماوند یک قله آتشفشانی است که بیش از ۲میلیون سال فعالیت آن آغاز شده و آخرین فعالیت آن نیز مربوط به 40 هزار سال قبل است.

این زمین شناس با اشاره به اینکه در این مدت زمانی قله دماوند ۸ شرایط فیزیکی و شیمیایی را گذرانده است و انواع خاصی از مواد آتشفشانی را از دهانه خود خارج کرد، گفت: دماوند یک قله آتشفشانی مخروطی شکل است که از لایه‌های مختلفی تشکیل شده و انواع خروجی سنگ‌ها در لایه‌های آن قابل مشاهده است.

احتمال فعالیت مجدد آتشفشان دماوند

وی در پاسخ به این سوال که آتشفشان دماوند امکان فعالیت مجدد دارد یا خیر، اظهار کرد: این احتمال وجود دارد چرا که تعداد زیادی آتشفشان در جهان وجود دارد که خاموش بوده و به ناگاه فعال شده اند، به همین دلیل احتمال فعالیت آتشفشان‌ها پس از سال‌ها وجود دارد و دماوند نیز یک آتشفشان نیمه فعال و جوان، مربوط به دوره چهارم زمین شناسی(کوآترنر) است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری افزود: از دلایل نیمه فعال بودن این آتشفشان می‌توان گفت که وجود چشمه های آب گرم با دمای بیش از ۶۰ درجه سانتی گراد و همینطور خروج گازهای سمی از دهانه آن دلایل فعالیت این آتش فشان است.

علایم فعلی نشان از فعالیت جدی و نزدیک این آتشفشان ندارد

موسوی با بیان اینکه امکان فعالیت جدی با خروج گدازه ها و آب های گرم وجود دارد، تصریح کرد: زمان آغاز دقیق فعالیت آتشفشان دماوند نیازمند مطالعه بسیار جدی و با تجهیزات پیشرفته و به روز دنیا است.

این زمین‌شناس با بیان اینکه علائم فعلی نشان از فعالیت جدی و نزدیک این آتشفشان ندارد، گفت: از علائم آغاز آتشفشان، تغییر محل چشمه های آب گرم و سرد، زلزله های مختلف در اطراف منطقه، رفتارهای غیرطبیعی از حیوانات، موجودات و همینطور تغییرات پوشش گیاهی در منطقه است که خوشبختانه تاکنون این علائم در منطقه مشاهده نشده است.

پیامدهای ناشی از آتشفشان دماوند مشخص نیست

موسوی در پاسخ به این پرسش که فعالیت آتشفشان چه پیامدهایی می‌تواند داشته باشد، اظهار کرد: چون نوع رفتار دماوند برای آتشفشان مشخص نیست نمی‌توان پیش‌بینی کرد که از دهانه آن گدازه سرازیر می‌شود یا خیر و یا اینکه خاکسترهای آتشفشانی و سنگ های ریز و درشت فوران می‌کند.در مجموع اگر این آتشفشان فعالیتی داشته باشد باید علائمی مثل حرکت دامنه ها(مواد رسوبی)، رانش در جاده هراز، سرازیرشدن سنگ و ناپایداری در دامنه‌ها وجود داشته باشد که تاکنون این علائم مشاهده نشده است، پس آثار جدی از فعالیت آتش فشان دماوند وجود ندارد.

 

منبع: ایسنا


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اجتماعی , حوادث , خبر داغ , گفتگو
ارسال دیدگاه