زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۲/۱۲/۱۱
» بین الملل » شروع جنجالی روند تایید نامزدی کاوانا در سنا
تاریخ انتشار : 2018/09/05 - 9:56
 کد خبر: 15166
 285 بازدید

دیوان عالی آمریکا؛

شروع جنجالی روند تایید نامزدی کاوانا در سنا

جلسه تایید نامزدی برت کاوانا، فرد مورد نظر دونالد ترامپ برای عضویت در دیوان عالی آمریکا در مجلس سنای این کشور شروعی جنجالی داشت.

شروع جنجالی روند تایید نامزدی کاوانا در سنا

دقایقی بعد از آن که برت کاوانا، ۵۳ ساله وارد سالن کمیته قضایی سنا شد، فریاد خشم‌آلود افراد عادی حاضر در جلسه و سناتورها، باعث اخلال شد.

دموکرات‌ها خواستار تعویق جلسه شدند و ماموران ده‌ها معترض را از جلسه به بیرون هدایت کردند.

جان کورنین، سناتور جمهوری‌خواه از تگزاس، معترضان را “اوباش” قلمداد کرد.

کاوانا پس از اعلام بازنشستگی آنتونی کندی، قاضی دیوان عالی، از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا نامزد عضویت در این دیوان می‌شود که ۹ عضو دارد.

او باید برای چهار روز در جلسات کمیته قضایی مجلس سنا به سوالات پاسخ دهد.

انتظار می‌رود در صورت تایید نامزدی او در سنا، دیوان عالی بیش از پیش به جناح راست گرایش پیدا کند. این دادگاه هم‌اکنون از چهار قاضی محافظه‌کار و چهار قاضی لیبرال تشکیل شده است. آنتونی کندی هم توسط جمهوری‌خواهان منصوب شده بود اما در بعضی پرونده‌های حساس با قضات لیبرال دادگاه هم‌رأی می شد.

معترضان حاضر در جلسه که بیشتر زن بودند، فریاد می‌زدند که کاوانا به ترامپ اجازه خواهد داد خود را در پروند احتمال تبانی با روسیه تبرئه کند. سایرین ادعا کردند که این قاضی در پرونده‌های پزشکی علیه افراد آسیب‌پذیر رأی خواهد داد.

یک معترض فریاد زد: این تقلید هجوی از عدالت است! یک معترض دیگر گفت: دموکراسی ما از کار افتاده است.

جلسه تایید نامزدی برت کاوانا، فرد مورد نظر دونالد ترامپ برای عضویت در دیوان عالی آمریکا در مجلس سنای این کشور شروعی جنجالی داشت.

دولت ترامپ با ادعای داشتن “امتیاز ویژه قانون اساسی” از انتشار هزاران سند مربوط به سابقه کاری کاوانا در زمانی که در دولت جورج بوش کار می‌کرد، خودداری کرده است. او بعدا قاضی دادگاه تجدید نظر فدرال شد.

دموکرات ها می‌خواهند اجازه مرور ۱۰۰ هزار سند درباره سابقه کاری کاوانا را پیدا کنند. آنها همچنین از این موضوع خشمگین هستند که حدود ۴۲ هزار سند مربوط به سابقه این قاضی درست یک روز پیش از شروع این فرآیند در اختیار کمیته قضایی سنا قرار گرفته و فرصتی برای بررسی آنها نیست.

با این حال رئیس کمیته قضایی حاضر به عقب انداختن روند تایید نامزدی کاوانا نشد.

به نقل از شبکه خبری بی‌بی‌سی، پاتریک لیهی، سناتور دموکرات از ورمانت گفت هرگز شاهد فرآیندی تا این حد دور از شفافیت برای تایید نامزدی یک قاضی در دیوان عالی نبوده است.

در همین حال، اورین هچ، سناتور جمهوری‌خواه این نگرانی‌ها را “مسخره” توصیف کرد.

دموکرات‌ها هشدار داده‌اند که گزینه ترامپ به معنی شروع عصر تازه‌ای از رویکرد محافظه‌کارانه‌تر دیوان عالی نسبت به بعضی مسائل مهم اجتماعی مثل سقط جنین، حقوق همجنسگرایان و کنترل سلاح خواهد بود.

آنها همچنین نگران ادله‌ای هستند که کاوانا در سال ۲۰۰۹ زمانی که قاضی دادگاه تجدید نظر بود، در مقاله‌ای درباره مصونیت رئیس‌جمهور در برابر پیگرد قضایی مطرح کرده بود.

جلسه تایید نامزدی برت کاوانا، فرد مورد نظر دونالد ترامپ برای عضویت در دیوان عالی آمریکا در مجلس سنای این کشور شروعی جنجالی داشت.

هم‌اکنون جمهوری‌خواهان در مجلس سنا که ۱۰۰ کرسی دارد، در اکثریت هستند و به احتمال زیاد می‌توانند نامزدی کاوانا را تایید کنند چون به نظر نمی‌رسد هیچ یک از سناتورهای این حزب با عضویت او در دیوان عالی مخالف باشد. به علاوه چندین تن از دموکرات‌ها هم از نامزدی او حمایت کرده‌اند.

رأی‌گیری نهایی در مورد کاوانا احتمالا تا پایان ماه سپتامبر انجام خواهد شد و دیوان عالی دوره تازه کاری خود را در ماه اکتبر شروع می‌کند.

کاوانا که ساکن یکی از محله‌های ثروتمندنشین در حومه واشنگتن است، در ییل حقوق خوانده است. زمانی که بازپرس ویژه کنت استار در دهه ۱۹۹۰ درباره رابطه بیل کلینتون، رئیس‌جمهور وقت با یک کارآموز کاخ سفید به نام مونیکا لوئینسکی تحقیق می‌کرد، کاوانا جزو تیم او بود.

او که کاتولیک است، برای ۱۱ سال قاضی دادگاه تجدیدنظر فدرال در واشنگتن بوده است.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : بین الملل , خبر داغ
ارسال دیدگاه