زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۳/۴
» اجتماعی » دلیل هجوم ایرانی ها به گرجستان
تاریخ انتشار : 2018/08/26 - 18:09
 کد خبر: 14694
 466 بازدید

دلیل هجوم ایرانی ها به گرجستان

اگر پیش از این امارات، ترکیه و ارمنستان مقصد سفر ایرانی‌ها بود، یکی دو سالی است کشورهایی که طی سال‌های اخیر روادید را لغو کرده‌اند نه تنها به رقیب این کشورها مبدل شده‌اند بلکه برای سفر ایرانیان به این کشورها گوی سبقت را ربوده‌اند.

دلیل هجوم ایرانی ها به گرجستان

«خراسان» در ادامه نوشت: اکنون گرجستان یکی از اصلی‌‌ترین این کشورهاست؛ کشوری در حوزه قفقاز که تعلیق روادید آن بعد از توافق برجام در ۲۶ بهمن ۹۴ به صورت کامل اجرایی شد و پس از آن بود که به گفته سفیر گرجستان در ایران سفر ایرانی‌ها به این کشور ۶۰۰ درصد رشد پیدا کرد و نیز به گفته سفیر ایران در گرجستان سفر ایرانی‌ها به این کشور که سال گذشته نزدیک به ۳۵۰ هزار نفر بود، امسال به یک میلیون نفر رسید.

اگر چه جزئیات آمار گرجی‌هایی که پس از ۲۰۱۶ به ایران سفر کردند تا کنون منتشر نشده است اما سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سال گذشته در آماری که از میزان سفر گردشگران خارجی به ایران در فصل بهار منتشر کرد، گرجی‌ها را در رتبه دهم قرار داد که البته تا پایان سال جایگاه آن تنزل یافت. این در حالی است که بیشترین مسافران گرجستان به ترتیب از ارمنستان، جمهوری آذربایجان، روسیه، ترکیه و ایران هستند و سال پیش نزدیک به ۳۲۳ هزار ایرانی به گرجستان سفر کردند.

ریسک خرید ملک در گرجستان

علاوه بر سفر به گرجستان خروج سرمایه ایرانی‌ها به واسطه خرید ملک در این کشور موضوع نگران‌کننده دیگری است که طی این مدت افزایش داشته است. «محمود» جوانی ایرانی است که یک سال قبل با رقمی حدود ۳۰۰ میلیون تومان ملکی را در تفلیس خریداری کرده است. وی درباره علت این تصمیم خود به ما گفت: شنیده‌ام قرار است گرجستان تا سال ۲۰۲۰ عضو اتحادیه اروپا شود به همین دلیل سرمایه‌ای که داشتم را در اینجا سرمایه‌گذاری کردم. هم برای خودم ملک خریدم و هم به راحتی می‌توانم با خانواده‌ام در ایران در ارتباط باشم و هم اینکه بعد از مدتی میتوانم به تمام کشورهای اروپایی سفر کنم. به گفته وی ایرانی‌ها می‌توانند با خرید ملکی با قیمت حداقل ۳۶ هزار دلار اقامت یک ساله گرجستان را دریافت کنند و بعد از تمدید شش سال اقامت دایم گرجستان را بگیرند.

البته این اقدام ایرانی‌ها بدون شک با ریسک هم همراه است به نحوی که سفیر ایران در تفلیس چندی قبل به خریداران ملک در این کشور هشدار داد: خرید ملک در گرجستان لزوما تضمینی برای دریافت اقامت طولانی‌مدت این کشور نیست.

یک نماینده مجلس، اتوشویی و گرجستان

یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم با اشاره به افزایش خرید ملک در گرجستان و ترکیه گفت: اگر در گذشته سرمایه‌گذاری در کشوری مانند گرجستان صرفا در بین ایرانیانی که در سطوح بالای اقتصادی هستند دیده می‌شد اما اکنون این اتفاق در لایه‌های میانی جامعه دیده می‌شود به طوری که چند روز پیش که به اتوشویی رفته بودم صاحب مغازه می‌گفت در گرجستان خانه خریده است.

مهرداد بائوج لاهوتی افزود: متاسفانه این موضوع طی سال‌های اخیر افزایش داشته است و باید برای آن چاره‌اندیشی شود چون هم جامعه و هم در نهایت آن دسته از افرادی که در کشور دیگر سرمایه‌گذاری می‌کنند آسیب می‌بینند.

وی خاطرنشان کرد: اگر دولت احساس می‌کند در زمینه اجرای تمهیدات برای خروج سرمایه از کشور به این شکل دستش بسته است می‌تواند لایحه بیاورد و ما آماده‌ایم تا آن را هر چه سریع‌تر در مجلس بررسی کنیم.

چه باید کرد؟

لاهوتی با اشاره به اینکه اکنون در بیشتر شهرهای کشور پرواز به گرجستان اختصاص داده شده است، ادامه داد: البته دولت می‌تواند اقدامات موثری در این خصوص داشته باشد همان گونه که در تمام دنیا جابه جا کردن یک دلار پول حساب و کتاب دارد. به طور مثال دولت می‌تواند شروطی برای دولت گرجستان بگذارد و از آنها بخواهد حداقل معادل ۵۰ درصد از گردشگران ایرانی که به گرجستان می‌روند از آن کشور به ایران گردشگر بیاید.

این نماینده مجلس با اشاره به ۱۰ میلیون گردشگر ایرانی در سال گفت: این درحالی است که سفر به دیگر کشورها در عید امسال ۹ درصد نیز افزایش داشته است با این وصف اگر هر گردشگر دو هزار دلار هزینه کند ما با عدد وحشتناک خروج ۲۰ میلیارد دلار از کشور مواجه هستیم و این سوال مطرح است که در ازای ۲۰ میلیارد دلار خروج ارز از کشور به واسطه گردشگران ایرانی چقدر در این حوزه ارز وارد می‌شود؟


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اجتماعی , اسلایدر دوم , اقتصادی , خبر داغ , گردشگری
ارسال دیدگاه