زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۳/۴
» خبر داغ » وقتی ترکاندن جوش باعث مرگ می‌شود
تاریخ انتشار : 2018/08/14 - 21:15
 کد خبر: 14152
 285 بازدید

وقتی ترکاندن جوش باعث مرگ می‌شود

ترکاندن جوش ها برای برخی افراد غیرقابل اجتناب است و به عادتی لذت بخش تبدیل شده است. برخی دیگر برای بهبود سریع تر و رفع تورم و سرخی حاصل از جوش ها سعی می کنند با خارج کردن محتویات آن زیبایی صورت خود را تضمین کنند اما در واقع با این کار جوش ها را بیشتر تحریک کرده و اثر آن ها از روی پوست دیرتر برطرف می شود.

وقتی ترکاندن جوش باعث مرگ می‌شود

 

بسیاری از ما تجربه ترکاندن جوش ها را در مناطقی مانند بالای لب، روی چانه و بینی داشته ایم. متخصصان پوست می گویند این کار می تواند مشکلاتی برای سلامت ایجاد کند و گاه بسیار خطرناک باشد.

با ترکاندن یک جوش، قسمتی از پوست باز می شود و باکتری هایی که از دست به داخل این زخم باز منتقل می شوند می توانند باعث عفونت شوند و زخم یا بیماری شدیدی ایجاد کنند.

مثلث مرگ کجا قرار دارد؟

به گفته کارشناسان، منطقه ای در نواحی اطراف بینی وجود دارد که مثلث مرگ نامیده می شود. قاعده این مثلث در ناحیه لب ها و راس آن بین دو چشم است. عفونت در این منطقه می تواند به طور مستقیم به مغز و مرکز عصبی انسان منتقل شود و خطر مرگ را به دنبال داشته باشد.

رگ های خونی مثلث مرگ (اطراف بینی، دهان و چشم ها) به پشت سر و پایه مغز متصل هستند و باکتری هایی که وارد صورت می شوند می توانند براحتی به مغز راه پیداکنند و خطرآفرین شوند. این منطقه با سینوس ها نیز مرتبط است.

اگر عفونتی که در حفره های سینوسی ایجاد می شود زود درمان نشود می تواند به مشکلات جدی مانند فلج، نابینایی یا حتی مرگ منجر شود.

همچنین این احتمال وجود دارد که جوش و آکنه، علائم یک عفونت پوستی به نام سلولیت باشند. این عفونت با باکتری هایی مانند استافیلوکوک اورئوس یا استرپتوکوک ایجاد شده و معمولا با علائمی مانند قرمزی، بادکردگی و دردناکی پوست شناخته می شود.

سلولیت همچنین ممکن است با علائمی مانند تاول و جوش همراه باشد. تلاش برای ترکاندن این نوع جوش ها باکتری های خطرناکی را در سراسر بدن منتشر می کند و به مشکلات جدی سلامت منجر می شود.

چه کارهای دیگری می توانند خطرناک باشند؟

کارشناسان در مورد کندن یا قیچی کردن موهای بلند بینی که ظاهر ناخوشایندی ایجاد می کنند نیز هشدار می دهند. میکروب هایی که به بینی وارد می شوند در مجاورت پیاز مو و حفره هایی که مو از آن خارج می شود، تجمع پیدا می کنند.

کندن موی بینی به پیاز مو صدمه می زند و مسیر ورود میکروب ها را هموار می کند. از آنجا که رگ های بینی در نهایت به مغز راه پیدا می کنند، باکتری های منتقل شده، می توانند عفونت هایی مانند مننژیت یا آبسه مغز ایجاد کنند.

پاک کردن بینی با دست (بدون دستمال) نیز می تواند به همین شکل باعث ورود باکتری ها به مغز شود. بنابراین برای حفظ سلامت بهتر است دست ها تا حد ممکن از صورت دور نگه داشته شوند.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : خبر داغ , مطالب خواندنی
ارسال دیدگاه