زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۳/۸
» اجتماعی » طمع ارزی مسافرتی بلای جان دانش‌آموزان یزدی
تاریخ انتشار : 2018/08/12 - 13:14
 کد خبر: 13981
 727 بازدید

طمع ارزی مسافرتی بلای جان دانش‌آموزان یزدی

پیگیری‌های خبرآنلاین نشان می‌دهد که ظاهرا مدرسه فوتبال آرمان کویر، مدرسه فوتبال است ولی مدرسه ورزش نیست؛ زیرا مدارس ورزش که زیر نظر آموزش‌وپرورش است، شامل شنا، ژیمناستیک و فوتبال می‌شود ولی این مدرسه مجوز وزارت آموزش‌وپرورش را نداشته است. در واقع مدیر این مدرسه بابت هر نفر از دانش آموزان ۵۰۰ یورو ارز دریافت کرده‌ و در کل ۱۶ هزار یورو را به جیب زده و شاید یک‌دهم هم خرج بچه‌‌ها نکرده باشد.

طمع ارزی مسافرتی بلای  جان دانش‌آموزان یزدی

فاطیما فردوس

«چند سال پیش فردی بود که در قالب همین مدرسه‌های فوتبال، بچه‌ها را به برزیل برده بود و با گرفتن پول زیادی، آنها را به گاوداری برده بود. بچه‌ها هم فرار کرده بودند و از سائوپائولو به ایران آمده بودند. این فرد در حال حاضر هم فعالیت می‌کند و چند سال پیش ۱۲۰ میلیون از هر نفر گرفت تا آنها را به پرتغال ببرد ولی فرار کرد و هنوز هم که هنوز است پیدا نشده.» اینها را حسین شمس، مربی سابق تیم فوتسال ایران می‌گوید و معتقد است این قبیل اتفاقات حاصل سودجویی دلالانی است که در مدارس فوتبال هستند و خانواده‌ها را با این ترفند که بچه‌هایتان را فوتبالیست و میلیارد می‌کنیم، فریب می‌دهند. «درباره فاجعه تلخ مرگ دانش‌آموزان یزدی در گرجستان هم همین اتفاق افتاد. افراد سودجویی بودند که می‌خواستند از ارز مسافرتی استفاده کنند و از هر بچه‌ای ۵۰۰ یورو گرفته‌اند و این اتفاق رخ داده است.»

هفته گذشته بود که ۳۲ بازیکن مدرسه فوتبال آرمان کویر در قالب ۲ گروه ۲۰ و ۱۲ نفری همراه توری گردشگری و به بهانه برگزاری اردو راهی تفلیس شدند. در حاشیه این اردو ۲ نوجوان یزدی به‌نام‌های «محمدحسین ورمزیار» و «امیر محمد کاربخش» غرق شدند. واکنش‌های اولیه به این ماجرا، نقد آموزش‌وپرورش بود ولی مشخص شد که مجوز مدارس فوتبال از سوی آموزش‌وپرورش صادر نمی‌شود و مربوط به هیئت‌ فوتبال است. پیگیری‌های خبرآنلاین نشان می‌دهد که ظاهرا مدرسه فوتبال آرمان کویر، مدرسه فوتبال است ولی مدرسه ورزش نیست؛ زیرا مدارس ورزش که زیر نظر آموزش‌وپرورش است، شامل شنا، ژیمناستیک و فوتبال می‌شود ولی این مدرسه مجوز وزارت آموزش‌وپرورش را نداشته است. سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش‌وپرورش هم گفته است: «بارها به اولیای دانش‌آموزان اعلام کردیم، این گونه سفرها ضرورتی ندارد. متاسفانه چون بدون هماهنگی‌های قبلی روی داده است، نمی‌شود مسئولی را پیدا کرد و از او توضیحی در این زمینه خواست.»

عبدالرضا دستا، رئیس هیئت فوتبال استان یزد هم گفته است: «پروانه باشگاه آرمان کویر به‌نام شخص دیگری است و به‌نام فردی که فوتبال آموزان را به گرجستان اعزام کرده نیست.» بر اساس قوانین، روند برگزاری بازی‌های دوستانه اینگونه است که باشگاهی که خواهان برگزاری دیداری دوستانه در خارج از کشور است به فدراسیون فوتبال به صورت رسمی نامه ارسال می‌کند. این نامه در بخش روابط بین‌الملل فدراسیون فوتبال بررسی می‌شود و آنها با بخش بین‌الملل فدارسیون کشور مقصد نامه‌نگاری می‌کنند. البته فقط انجام همین مکاتبات کافی نیست؛ یک شورای برون مرزی هم وزارت ورزش‌وجوانان دارد که در این خصوص نظر می‌دهد ولی برگزاری تور تفریحی نیازی به هیچ یک از این مجوزها ندارد. با این حال بسیاری از مسئولین در اظهارنظرهایشان گفته‌اند که انگیزه اصلی مسئول این مدرسه، سودجویی با استفاده از ارز دولتی است.

۱۶ هزار یورو در جیب مدیر مدرسه فوتبال!

بر اساس تحقیقات اولیه دادگستری استان یزد، این باشگاه برای تاسیس مجوز داشته و تحت عنوان باشگاه ورزشی آرمان کویر یزد از آغاز سال جاری و زیر نظر اداره کل ورزش و جوانان فعال بوده و این درحالی است که این اداره کل و حراست آن اعلام کردند این باشگاه برای اعزام به عنوان اردوی ورزشی مجوز نداشته است. این باشگاه اگر قرار بود تحت عنوان اردوی ورزشی نوجوانان را اعزام کند باید مجوز اخذ می‌کرد که در این زمینه تخطی کرده و اصل اعزام بر اساس تحقیقات اولیه خلاف قانون بوده است. تحقیقات نشان می‌دهد که بیشترین انگیزه به خاطر موضوع استفاده از ارز و دریافت معادل ریالی آن بوده است. ظاهرا بابت هر نفر از دانش آموزان ۵۰۰ یورو ارز دریافت کرده‌اند و شاید یک دهم این مبلغ برای دانش‌آموزان هزینه شده باشد، پولی هم به دانش‌آموزان تعلق نگرفته است، علاوه براین حسب اظهار تعدادی از اولیای دانش‌آموزان، قسمتی از هزینه‌های اردو به عهده خانواده‌ها واگذار شده و آنها را وادار کرده که ۵۰ دلار از بازار تهیه کنند. اعزام غیرقانونی، سودجویی، تحصیل مال نامشروع و عدم نظارت درست بر دانش‌آموزان در کشور گرجستان صورت گرفته؛ چرا که با توجه به سن نوجوانان لازم بود مراقبت ویژه و خاصی از آنها انجام شود. ظاهرا این موارد رعایت نشده که همین امر منجر به غرق‌شدن نوجوانان در برابر دیدگان مربیانشان شده است. در همین میان سه نفر از دست اندرکاران اعزام دانش‌آموزان در یزد دستگیر شدند و حساب آنها هم مسدود شده است.

از برزیل به گاوداری!

حسین شمس، مربی سابق تیم فوتسال ایران در همین میان به «خبرآنلاین» می‌گوید: «خیلی از خانواده‌ها با این تصور که هر کسی وارد فوتبال شود میلیاردر می‌شود، فکر می‌کنند اگر پای فرزندشان به گرجستان برسد، وارد تیم فوتبال می‌شود و از آنجا به اروپا می‌رود و میلیارد می‌شود. بنابراین بسیاری از واقعیت‌ها را نمی‌بینند و بچه‌های معصوم را به این اردوها می‌فرستند؛ در حالی که هیچ مجوزی ندارند. در حال حاضر بسیاری از دلال‌ها اینکارها را می‌کنند. یکی از همین افراد هم دنبال این بود که بچه‌ها را به پرتغال ببرد و از هر خانواده‌ای ۱۲۰ میلیون تومان گرفته و بعد هم فرار کرده است. پدر و مادرها هم با حکم جلب دنبال او هستند ولی پیدایش نمی‌کنند. در واقع خانواده‌ها باید در این خصوص آگاه شوند؛ واقعیت این است که وقتی کسی استعداد ندارد نمی‌تواند با پول فوتبالیست شود. همچین چیزی خیال خام است و کسانی که به یک جایی می‌رسند استعداد دارند و سختی‌های زیادی را تحمل می‌کنند. متاسفانه از این ناآگاهی استفاده می‌کنند و پول کلانی از خانواده‌ها می‌گیرد.»

ماجرای ۱۲۰ میلیون تومانی که به باد رفت

شمس با اشاره به اینکه این مدارس زیر نظر هیئت فوتبال است، می‌گوید: «هیئت فوتبال هر استانی باید به این مدارس مجوز دهد و دادن مجوز هم کار بسیار سختی است ولی به هر حال اکثر این مدارس برای سفر مجوز نمی‌گیرند. افراد سودجویی هستند که می‌خواهند از ارز مسافرتی استفاده کنند و از هر بچه‌ای ۵۰۰ یورو گرفته‌اند و این اتفاق رخ داده است؛ فاجعه‌ای برای ورزش و فوتبال کشور.» این مربی سابق تیم فوتسال که پیش از این در آموزش‌وپرورش هم به‌عنوان مشاور فعالیت می‌کرده درباره تعداد مدارس فوتبال می‌گوید: «آمار دقیقی نداریم ولی گمان می‌کنم بیشتر از ۲۰۰ مدرسه فوتبال در تهران با مجوز هستند ولی هیئت‌‌های فوتبال باید نظارت بیشتری داشته باشند. آموزش‌وپرورش اینجا کاره‌ای نیست و ارتباطی به این نهاد ندارد.»

او با اشاره به مصداق مشابهی در این خصوص می‌گوید: «چند سال پیش فردی بود که در قالب همین مدرسه‌های فوتبال، بچه‌ها را به برزیل برده بود و با گرفتن پول زیادی، آنها را به گاوداری برده بود. بچه‌ها هم فرار کرده بودند و از سائوپائولو به ایران آمده بودند. این فرد در حال حاضر هم فعالیت می‌کند و چند سال پیش ۱۲۰ میلیون از چند نفر گرفت تا آنها را به پرتغال ببرد ولی فرار کرد و هنوز هم که هنوز است پیدا نشده است. از این دست مسائل زیاد است و خانواده‌ها باید با آگاهی بیشتری فرزندانشان را به این مراکز بفرستند.»


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : اجتماعی , انتخاب سردبیر , حوادث , خبر داغ , گزارش
ارسال دیدگاه