زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۳/۴
» اقتصاد کلان » ادامه کاهش واردات نفت کره‌جنوبی از ایران
تاریخ انتشار : 2018/07/25 - 20:27
 کد خبر: 13102
 273 بازدید

ادامه کاهش واردات نفت کره‌جنوبی از ایران

واردات نفت خام کره جنوبی از ایران در ژوئن نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۱ درصد کاهش یافت، در حالی که خرید این کشور از قزاقستان و مکزیک افزایش داشت.

ادامه کاهش واردات نفت کره‌جنوبی از ایران

به نقل از پلاتس، آماری که از سوی شرکت ملی نفت کره منتشر شد، نشان داد این کشور در ماه ژوئن ۵.۴۹ میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرده که در مقایسه با ۹.۳۱ میلیون بشکه در ژوئن سال میلادی گذشته، ۴۱ درصد کاهش داشته است. واردات نفت کره جنوبی از ایران از نوامبر سال گذشته که واردات این کشور به میزان ۲۶.۸ درصد بر مبنای سال به سال کاهش یافت و به ۱۰.۳۷ میلیون بشکه رسید، پیوسته رو به کاهش بوده است. همچنین واردات نفت کره جنوبی از ایران در ژوئن نسبت به ماه مه ۸.۶ درصد کاهش داشت.

واردات نفت کره جنوبی از ایران در سال ۲۰۱۷ بر مبنای سالانه ۳۲.۱ درصد رشد کرد و به ۱۴۷.۸۷ میلیون بشکه رسید.

علاوه بر تهدید تحریم‌های جدید آمریکا، افت چشمگیر واردات نفت کره جنوبی از ایران به واردات محموله‌های میعانات کمتر پس از راه‌اندازی واحدهای اسپیلیتر میعانات جدید در ایران نسبت داده می‌شود.

کره جنوبی که یکی از متحدان نزدیک آمریکا به شمار می‌رود، برای دریافت معافیت از تحریم‌های واشنگتن درخواست کرده است. با این حال واردکنندگان کره‌ای برای جبران خرید کمتر نفت ایران، وارداتشان از عربستان سعودی و سایر صادرکنندگان غیراوپک را افزایش داده اند.

واردات کره جنوبی از عربستان سعودی در ژوئن ۲۵.۹ درصد نسبت به ژوئن سال گذشته افزایش یافت و به ۳۲.۳۳ میلیون بشکه رسید. واردات نفت از سایر صادرکنندگان اوپک مانند کویت و قطر نیز افزایش داشت. کره جنوبی همچنین از سایر منابع مانند قزاقستان، آمریکا و مکزیک نفت بیشتری وارد کرد.

واردات گرید سبک سی پی سی قزاقستان در ماه ژوئن بیش از دو برابر افزایش یافت و به ۴.۲۴ میلیون بشکه رسید، در حالی که خرید از مکزیک ۹۰.۲ درصد رشد کرد و به ۳.۰۱ میلیون بشکه رسید. واردات نفت کره جنوبی از سایر تامین‌کنندگان خاورمیانه در ژوئن بر مبنای سالانه ۱۰.۶ درصد رشد کرد و به ۷۶.۶۷ میلیون بشکه رسید. پس از ۹ ماه کاهش ژوئن نخستین ماهی بود که واردات نفت کره جنوبی از خاورمیانه افزایش یافت.

در فاصله ژانویه تا ژوئن، واردات نفت کره جنوبی از خاورمیانه ۷.۳ درصد بر مبنای سال به سال کاهش یافت و به ۴۲۷.۲۵ میلیون بشکه رسید.

در مجموع کره جنوبی در ژوئن ۹۷.۹۹ میلیون بشکه یا معادل ۳.۲۷ میلیون بشکه در روز نفت وارد کرد که ۱۲.۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت. میزان واردات نفت این کشور در ژوئن نسبت به ماه مه سه درصد رشد داشت.

واردات نفت این کشور در فاصله ژانویه تا ژوئن بر مبنای سالانه ۲.۷ درصد رشد کرد و به ۵۵۷.۴۴ میلیون بشکه رسید.

در نتیجه واردات بالاتر، ذخایر نفت کره جنوبی در ژوئن ۲۲.۶ درصد رشد کرده و به ۵۳.۰۷ میلیون بشکه رسید. ذخایر نفت این کشور از نوامبر ۲۰۱۵ رو به رشد بوده است. ذخایر محصولات نفتی کره جنوبی نیز در ژوئن نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷.۷ درصد رشد کرد و به ۶۷.۳ میلیون بشکه رسید.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اقتصاد کلان , اقتصادی , خبر داغ
ارسال دیدگاه