زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۲/۵
» اقتصادی » بنزین سوپر در کشور موجود نیست
تاریخ انتشار : 2018/07/25 - 19:35
 کد خبر: 13059
 365 بازدید

بنزین سوپر در کشور موجود نیست

حدود سه ماه است که بنزین سوپر در برخی جایگاه‌های سوخت با کمبود مواجه شده و بسیاری از جایگاه‌ها بنزین سوپر عرضه نمی‌کنند. موضوعی که بررسی لایه های پنهان آن نشان می‌دهد معلول مصرف بالای سوخت است و با وجود اینکه به گفته مسئولان، پالایشگاه‌ها در حد توان خود تولید می‌کنند، باز هم زورشان به مصرف خودروها نمی‌رسد.

بنزین سوپر در کشور موجود نیست

کاهش عرضه بنزین سوپر در جایگاه‌های سوخت از اواسط خردادماه احساس شد. پیگیری‌های ایسنا در آن زمان به این نتیجه رسید که علت این موضوع قطع واردات بنزین سوپر به دلیل خودکفایی کشور در تولید این بنزین است.

در این راستا یک منبع آگاه در آن زمان به ایسنا گفت: واردات بنزین سوپر متوقف شده است و بخش اعظم بنزین سوپر در پالایشگاه شازند اراک تولید می‌شود. از آنجایی که این پالایشگاه در وضعیت اورهال (تعمیر و نگهداری) قرار داشته و حدود ۱۰ تا ۱۲ روز است که به چرخه تولید بازگشته است حدود ۱۰ روز زمان نیاز دارد تا کمبود ایجاد شده را جبران کند.

همچنین فاطمه کاهی – سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی – در آن زمان درمورد مشکل فوق توضیح داد: درحال حاضر بنزین سوپر در تعداد محدودی از جایگاه‌های تهران عرضه می‌شود. از آنجایی که بنزین سوپر در پالایشگاه شازند اراک تامین می‌شود و این پالایشگاه در وضعیت اورهال قرار داشته، عرضه بنزین سوپر با محدودیت مواجه شده است. نفت‌کش‌ها در حال انتقال بنزین سوپر از پالایشگاه شازند به سراسر کشور هستند و به زودی بنزین سوپر بدون هیچ مشکلی در کشور عرضه خواهد شد.

همچنین حدود دو هفته پیش محمدرضا موسوی خواه – مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی – در پاسخ به سوال ایسنا درمورد کمبود توزیع بنزین سوپر در کشور گفت: بنزینی که درحال حاضر در کشور توزیع می‌شود یورو ۴ است و درکل چهار اکتان با بنزین سوپر تفاوت دارد. به طور متوسط روزانه ٣.٥میلیون لیتر بنزین سوپر در کشور توزیع می‌شود که این میزان ممکن است با توجه به شرایط به ٣.٣ یا ٣.٧برسد اما به طور کلی مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

مشکل بنزین سوپر پابرجا است

با این‌حال این مشکل بعد از گذشت حدود دو ماه همچنان پابرجا است و بسیاری از مخاطبان طی تماس‌های تلفنی از عدم عرضه این نوع بنزین در جایگاه‌های سوخت خبر داده‌اند.

در این راستا زیبا اسماعیلی – سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی – با تاکید بر اینکه بنزین سوپر در شهر تهران بدون مشکل توزیع می شود به ایسنا گفت: از ساعت ۲۴ بامداد روز سه شنبه تا عصر این روز یک میلیون و ۶۰۰ هزار لیتر بنزین سوپر در شهر تهران توزیع شده است.

وی از مصرف روزانه سه میلیون لیتر بنزین سوپر در سراسر کشور خبر داد و گفت: این مقدار بنزین تنها در پالایشگاه شازند اراک تولید می‌شود.

این درحالی است که آمار و ارقام ماهانه مصرف بنزین خبر از افزایش بی سابقه این فرآورده توسط مصرف کنندگان می دهد و به نظر می رسد اولویت پالایشگاه‌ها از جمله پالایشگاه شازند اراک تامین بنزین یورو ۴ و به همین دلیل ممکن است در برخی از روزها این پالایشگاه به جای تولید بنزین سوپر اقدام به تولید بنزین یورو ۴ کند.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اقتصادی , خبر داغ
ارسال دیدگاه