زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۱/۲۵
» اسلایدر دوم » جهانگیری: کشور در شرایط خطیری قرار گرفته است
تاریخ انتشار : 2018/07/24 - 18:32
 کد خبر: 12999
 285 بازدید

جهانگیری: کشور در شرایط خطیری قرار گرفته است

معاون اول رییس جمهور با انتقاد از کسانی که به دنبال تضعیف دولت در شرایط حساس کنونی هستند، گفت: امروز تضعیف دولت مترادف با تضعیف نظام و تضعیف نظام منجر به تضعیف امید مردم به آینده و نگرانی نسبت به افق‌های پیش روی جامعه می‌شود. این اتفاق خواست و برنامه اصلی دشمنان برای اجرایی کردن اقدامات خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران است.

جهانگیری:  کشور در شرایط خطیری قرار گرفته است

اسحاق جهانگیری صبح امروز (سه شنبه) در همایش روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با تبریک دهه کرامت و میلاد با سعادت امام رضا (ع)‌ اظهار داشت: امروز کشور در شرایط خطیری قرار گرفته است اما این شرایط فلج کننده نیست، بلکه شرایط جدید، پیچیده و دشواری است و برای مواجهه با آن نیازمند درک صحیح مسائل و توجه به راهکارهای ابتکاری هستیم.معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه واقعیت های پیش رو به ما می گویند که در کنار انبوهی از محدودیت ها ، فرصتهای جدیدی ایجاد شده است، تصریح کرد: نخستین وظیفه ما شناخت دقیق و مسئولیت پذیری نسبت به مسایل پیش رو است.

وی دولت را پیشران اصلی مدیریت وضعیت پیچیده فعلی و طلایه دار مواجهه با مسائل منطقه ای،‌ بین المللی و مشکلات داخلی کشور دانست و اظهار داشت: واقعیت این است که دولت به تنهایی قادر نیست شرایط دشوار پیش رو را حل کند و نیازمند پشتیبانی و همکاری همه نهادهای حاکمیتی و قوای سه گانه است تا بتواند وظایف خود را به نحو مطلوب انجام دهد.

وی با تاکید بر اینکه امروز از بالاترین تا پایین ترین سطح حاکمیت نیازمند وحدت نظر و وحدت رویه هستیم، تصریح کرد: نباید با تشتت نظر و اعمال نظرهای مختلف به دشمنان علامت های غلط و ناصحیح از شرایط کشور بدهیم. ما نیازمند فهم، راه حل و اقدام مشترک برای عبور از موانع پیش رو هستیم.

معاون اول رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه در هیچ مقطعی میان اقتصاد و سیاست و نیز سیاست خارجی و سیاست داخلی کشور چنین ارتباط تنگاتنگی وجود نداشته است، خاطر نشان کرد: امروز مسائل خارجی به شدت از مسائل سیاست داخلی و مسائل سیاست داخلی از مسائل خارجی تاثیر می گیرد. همانطور که رفتار سیاسی ما ، اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار داده، عملکرد اقتصادیمان نیز تاثیر تعیین کننده ای بر سیاست خارجی و سیاست داخلی داشته است. بنابراین باید در این شرایط با اتکا به راهکارهای صحیح بتوانیم با کمترین هزینه از این برهه حساس گذر کنیم.

وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب که فرمودند « زمان، زمان حمایت نهادها از یکدیگر است و زمان، زمان محوریت نقش دولت و اتحاد ملی است» گفت: امروز بیش از همیشه به اتحاد ملی، محوریت دولت و حمایت قوا و نهادهای حاکمیتی نیازمندیم زیرا تجربه نشان داده است که بزرگترین مسائل و مشکلات در فضای اعتماد عمومی و امید به آینده قابل حل است.

وی افزود: در سال 92 دولت تدبیر و امید بعد از تحریم های شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا کار خود را آغاز کرد اما پیش از انجام هر اقدامی از سوی دولت همه شاخص های اقتصادی بهبود یافت و ثبات در اقتصاد کشور حاکم شد زیرا امید و اعتماد مردم به دولت، نظام و آینده کشور افزایش یافت.

رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ادامه داد: اگر اعتماد و امید مردم و سرمایه اجتماعی وجود داشته باشد، پیچیده ترین مسائل با ساده ترین راه حل ها قابل حل است و بالعکس درفضای بی اعتمادی که انسجام، اتحاد ملی و اعتماد مردم به حکومت تخریب شده باشد برای حل ساده ترین مسائل با مشکلات پیچیده و دشواری روبرو می شویم.

وی با تشریح ترفندهای سیاسی و رسانه ای دشمن برای فرسایش سرمایه اجتماعی،‌ از اقدامات هماهنگ آنها برای ترسیم چهره ای ناخوشایند از نظام و دولت ایران به مردم خبر داد و اظهار داشت: آنها این انگاره را در فضای رسانه ای پررنگ می کنند که آینده ای برای ایران وجود ندارد و دولت و نظام ناکارآمد بوده و قادر نیست که مشکلات مردم را حل و فصل کند.

وی افزود: آنچه در این روزها و در فضای عمومی مشاهده می شود تلاش برای تقویت ایجاد ذهنیتی منفی و نادرست از نظام در جامعه است که در نهایت مردم را نسبت به افق های آینده نگران کنند.

رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: ما پیش از جنگ اقتصادی در جنگ تمام عیار رسانه ای و سیاسی قرار گرفته ایم. دشمنان می خواهند اذهان و افکار عمومی کشور را در اختیار گرفته و سپس بخش های بعدی نقشه خود را عملیاتی کنند.

وی اضافه کرد: دشمنان علاوه بر نظام و دولت تلاش می کنند همه جریانات اثرگذار سیاسی مانند جریان اصلاح طلب که می توانند نقش موثری ایفا کنند و نیز همه شخصیت ها و سرمایه های نمادین موثر و مورد قبول مردم را بی خاصیت نشان داده و از این طریق به اهداف خود دست پیدا کنند.

وی با تاکید بر اینکه همه وظیفه دارند در این نبرد سیاسی و رسانه ای فعال شده و جامعه را نسبت به انگاره سازیهای نادرست آگاه کنند، تصریح کرد: امروز هنر دیپلماسی و هنر گفتگو باید خود را در عرصه داخلی و بین المللی نمایش دهد و به افکار عمومی تصویری صحیح از واقعیات ارایه کند.

رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به عملکرد آمریکا در راه اندازی جنگ اقتصادی علیه کشورمان، گفت: همه باید مصمم تمام مساعی و توان خود را بکار بگیریم تا ملت ایران با کمترین هزینه شرایط پیش رو را با سربلندی پشت سر بگذارند.

وی با تاکید بر اینکه باید از همه سرمایه ها و ظرفیت های کشور استفاده شود، خاطر نشان کرد: اتحاد سیاسی جدی ضرورت امروز ماست. همه مسئولین عالی رتبه کشور باید نمایش بزرگی از اتحاد داخلی را به صحنه بیاورند. در همین راستا به فضل الهی در هفته های آینده شاهد بخشی از این نمایش خواهیم بود و جریانات و شخصیت های نمادین کشور در کنار هم قرار خواهند گرفت.

وی اهمیت نقش نخبگان و آگاه شدن آنها از شرایط کشور را یادآور شد و افزود: ما از هر راهکاری که بیانگر عزم ملی در داخل و در میان ایرانیان مقیم خارج به منظور تبدیل تهدید ها به فرصت حمایت می کنیم.

جهانگیری استفاده از ظرفیت ایرانیان مقیم خارج از کشور را ضروری خواند و با بیان اینکه دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی باید در این شرایط اختیارات لازم را به سفرای کشور بدهند، افزود: اگر از ظرفیت های علمی کشور، ایرانیان مقیم خارج و توانمندی مدیران کشور به خوبی استفاده شود قادر خواهیم بود مسائل را به نحو مطلوب حل و فصل کنیم.

وی با یادآوری اینکه ایران با وجود همه مشکلات از فرصت و ظرفیت های بی نظیری برخوردار است،‌ تصریح کرد: جمعیت جوان تحصیلکرده و خلاق کشور به خصوص در حوزه فعالیت های دانش بنیان می توانند معجزات بزرگی خلق کنند و در زمینه منابع طبیعی نیز ایران از نظر ذخایر نفت و گاز در جایگاه نخست دنیا قرار دارد ضمن آنکه توانمندی صنعتی بسیار بالایی نیز در کشور وجود دارد و با اتکا به این ظرفیت ها محدودیتی برای توسعه نداریم.

وی همچنین با اشاره به موقعیت جغرافیایی ویژه و استراتژیک ایران، خاطر نشان کرد: ایران با کشورهای همسایه خود روابطی صمیمانه دارد و آمریکایی ها نمی توانند حتی تصور کنند که روابط ما با همسایگانمان تا این حد خوب است.جهانگیری با اشاره به روابط دوستانه و صمیمانه ایران با عراق و ترکیه خاطر نشان کرد: ما می توانیم در شرایطی که محدودیت وجود دارد بسیاری از نیازهای خود را حتی بدون ارتباط با دستگاه های رسمی این کشورها، از طریق ارتباط دو ملت تامین کنیم.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: اقتصاد ایران اقتصاد بزرگی است و به گزارش موسسات اقتصادی بین المللی در جایگاه 18 اقتصاد دنیا قرار دارد. حجم مبادلات تجاری ایران با دنیا حدود 200 میلیارد دلار است و اقتصادی به این بزرگی قابل حبس شدن نیست. ایران کشوری است که نه تنها کمترین بدهی خارجی را در دنیا دارد بلکه بخشی از دارایی کشور در خارج از کشور مسدود است و حدود 100 میلیارد دلار ذخایر ارزی در خارج از ایران داریم.

وی افزود: ایران کشوری است که بدهی داخلی آن با دیگر کشورها قابل مقایسه نیست بعنوان مثال کشور ژاپن 200 درصد تولید ناخالص داخلی خود بدهی دارد اما ایران کشوری است که بدهی هایش در مقابل مطالبات آن بسیار ناچیز است و ارزش دارایی های دولت چند برابر نقدینگی است که در جامعه وجود دارد و اگر بخواهد بخشی از این دارایی ها را بفروشد می تواند نقدینگی موجود در جامعه را جمع آوری کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه آمریکا به اشتباه تصور می کند که با فشار بر اقتصاد ایران می تواند به زندگی مردم فشار وارد کند و با جنگ رسانه ای و سیاسی مردم را به ستوه آورد، گفت: آنها تصور می کنند که مردم ایران دست به اقدامات غیرقابل کنترل می زنند و این تصور نادرستی است که درباره مردم ایران دارند و فکر می کنند که ملت ایران به راحتی حاضر است از یک دولت خارجی برای آسیب زدن به کشور و دولت خود استفاده کنند.

معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینکه دولت از شرایط سخت اقتصادی مردم آگاه است و از فشار به طبقات متوسط و ضعیف جامعه اطلاع دارد، گفت: با وجود همه مشکلات وقتی شاخص های اقتصادی را مرور می کنیم، وضعیت شاخص های 4 ماه نخست سال جدید در مقایسه با سال گذشته بهتر است ضمن آنکه درآمد ارزی و بودجه دولت نسبت به سال قبل بهبود یافته و تاکنون 21 برابر سال گذشته بودجه عمرانی پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه صادرات غیرنفتی کشور در 4 ماهه سال جاری با افزایش همراه بوده، گفت: این در حالی است که صادرکنندگان متعهد شده اند که ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصاد کشور بازگردانند و احتمال آن وجود دارد که میزان صادرات خود را کمتر از آنچه واقعیت است اعلام کنند اما با این حال میزان صادرات نسبت به سال گذشته که چنین الزامی در کار نبود افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه میزان واردات نیز در سال جاری با افزایش همراه بوده، گفت: عده ای به دنبال آن هستند که بگویند در شرایط سختی که کشور با آن مواجه است نباید واردات کالا انجام شود اما براساس قوانین کشور دولت اجازه ندارد مانع واردات کالا شود و حق دارد فقط از طریق اعمال تعرفه واردات را کنترل کند.

جهانگیری با بیان اینکه از زمانی که مطلع شدیم آمریکا بدنبال محدود کردن منابع ارزی ایران است سیاست گذاری های لازم را انجام دادیم، خاطر نشان کرد: برنامه های دقیقی تهیه شده که اقتصاد کشور به شکل مطلوب اداره شود البته جنگ سیاسی و رسانه ای دشمن آغاز شده و همه باید به صحنه بیایند تا امید مردم را احیا کنند که در این صورت برنامه های دولت قابل اجرا و راهگشا خواهد بود.

وی اظهار داشت: از سال گذشته که زمزمه محدودیت ها شنیده می شد و دولت احساس کرد که در اثر سیاست های دشمنان نخستین قشری که ممکن است آسیب ببینند اقشار ضعیف و متوسط جامعه است، تصمیم گرفته شد که میزان دریافتی افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی را سه برابر افزایش دهیم و این میزان در سال جاری متناسب با تورم رشد داشته و 7 هزار میلیارد تومان نیز ردیف بودجه ای تعیین شد تا بتوان به طبقات آسیب پذیر رسیدگی ویژه شود.

وی افزود: به هر میزان که احساس کنیم به قشر متوسط و ضعیف جامعه فشار وارد می شود متناسب با آن شرایط، تمام نیازهای اصلی مردم را چه از طریق یارانه ، چه از طریق کالابرگ و چه از روش های دیگر تامین خواهیم کرد و سیاست هایی متناسب با شرایط پیش روی کشور تنظیم خواهد شد تا زندگی مردم دچار آسیب نشود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به ادعای آمریکا مبنی بر توقف صادرات نفت ایران این ادعا را واهی توصیف کرد و گفت: آمریکاییها دروغ می گویند که نمی خواهند به مردم ایران فشار بیاورند؛ آنها بیشترین سخت گیری ها را برای واردات دارو که از نیازهای اساسی مردم ایران است،‌ انجام می دهند. همه برنامه های تحریمی آمریکاییها برای آسیب زدن به ملت ایران است.

وی با بیان اینکه همه برنامه ها و سیاست های دولت قابل اصلاح است و نخبگان کشور می توانند نظرات اصلاحی خود را به دولت ارائه دهند، افزود: تیم دولت نیز قابل اصلاح است و هر کس که فکر می کند نمی تواند در این دوران سخت در جهت حل مسائل مردم تلاش کند بهتر است مسئولیتش را به دیگری بسپارد. همه باید با انگیزه پای کار باشیم تا اداره کشور مختل نشود.

وی با تاکید بر اینکه نفت کشور باید صادر شود، سفرای ایران را سربازان خط مقدم این جبهه دانست و گفت: اگر تا الان میزان فروش نفت در روز 2.5 میلیون بشکه بود باید تلاش کنیم در دوره تحریم های آمریکا میزان فروش نفت بیشتر شود و برای این کار راهکارهای متعددی وجود دارد مانند تهاتر و نیز ایجاد انگیزه در میان مشتریان نفت ایران.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه آمریکایی ها گروه هایی را مامور کرده اند تا با کشورهایی که تمایل به همکاری با ایران دارند مذاکره و آنها را از این کار بازدارند، خاطر نشان کرد: سفرای ایران نیز باید چنین برنامه هایی داشته باشند و با شرکت های خصوصی بین المللی ارتباط برقرار کنند و زمینه را برای همکاری فراهم آورند چرا که این بار اجماع جهانی به نفع ایران و علیه آمریکا است و آمریکا در انزوای بین المللی قرار دارد.

وی با اشاره به تصویب ایجاد ستاد مقابله با تحریم ها در شورای عالی امنیت ملی،‌گفت: مسئولیت این ستاد تهیه راهکارها و اقدامات مختلف برای مقابله با تحریم ها و عبور کشور از شرایط فعلی است. همه نخبگان و مسئولان کشور باید فکر کنند که عضو این ستاد هستند و نظرات و دیدگاه های خود را به این ستاد منتقل کنند.

وی خاطر نشان کرد: در ستاد مقابله با تحریم،‌ شورای هماهنگی قوای سه گانه و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی راهکارها و سیاست های عبور از شرایط فعلی دنبال می شود، تصریح کرد: اگر همه مدیران کشور احساس کنند که در این جنگ اقتصادی باید برنده شویم و با تمام وجود به این موضوع باور داشته باشند در این مسیر موفق خواهیم شد.

معاون اول رییس جمهور نقش سفرا و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور را در اداره شرایط فعلی کشور پراهمیت دانست و گفت: از نمایندگی های ایران در خارج از کشور انتظار دارم که در این شرایط همراهی حداکثری با برنامه های اقتصادی دولت را داشته باشند.

وی افزود: مقام معظم رهبری پرچم دار اتحاد ملی در کشور هستند و به زودی شاهد خواهیم بود که اتحادی خوب در کشور به نمایش گذاشته می شود.

وی همچنین با اشاره به نوسانات شدید نرخ ارز در روزهای اخیر، عامل اصلی این اتفاق را جنگ رسانه ای دانست و گفت: قیمت ارزی که در بازار سیاه اعلام می شود درصد بسیار اندکی از حجم مبادلات ارزی کشور است و کالاهای اساسی گروه یک و دو که شامل 85 درصد نیاز کشور است با ارز رسمی و مصوب بانک مرکزی تامین می شود.

در این نشست پس از سخنان معاون اول رییس جمهور تعدادی از سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای دیگر ضمن اعلام آمادگی خود برای همراهی کامل با سیاست های دولت و تلاش برای مقابله با تحریم های آمریکا،‌ دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را مطرح کردند.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اسلایدر دوم , اقتصاد کلان , اقتصادی , خبر داغ , سیاسی
ارسال دیدگاه