زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۲/۹/۱۷
» اسلایدر اصلی » ترامپ: دنبال تغییر رژیم ایران نیستیم/ به دنبال این هستم که ایران به عرصه بین‌المللی باز گردد/ ایران فقط به سلاح اتمی “نه” بگوید
تاریخ انتشار : 2019/05/27 - 18:41
 کد خبر: 55093
 171 بازدید

ترامپ: دنبال تغییر رژیم ایران نیستیم/ به دنبال این هستم که ایران به عرصه بین‌المللی باز گردد/ ایران فقط به سلاح اتمی “نه” بگوید

رئیس‌جمهور آمریکا در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر ژاپن، از تمایل او برای استفاده از روابط خوب با جمهوری اسلامی ایران جهت برقراری گفت‌وگوی احتمالی بین واشنگتن و تهران استقبال کرد.

ترامپ: دنبال تغییر رژیم ایران نیستیم/ به دنبال این هستم که ایران به عرصه بین‌المللی باز گردد/ ایران فقط به سلاح اتمی “نه” بگوید

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بامداد امروز (دوشنبه) از تمایل «آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن برای میانجی‌گری بین ایران و آمریکا جهت کاهش تنش‌ها در منطقه حمایت کرد.

ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگاران حین دیدار با آبه در توکیو، گفت: «می‌دانم که آقای نخست‌وزیر و کشور ژاپن روابط بسیار خوبی با ایران دارند، پس منتظر می‌مانیم تا ببینیم چه اتفاقی می‌افتد».

وی درباره سفر احتمالی نخست‌وزیر ژاپن به ایران نیز تصریح کرد: «آقای نخست‌وزیر درباره آن با من صحبت کرده و من معتقدم که ایران نیز می‌خواهد صحبت کند. اگر آنها بخواهند صحبت کنند، ما نیز خواستار گفت‌وگو هستیم. خواهیم دید که چه می‌شود… کسی نمی‌خواهد شاهد وقوع اتفاقات بد باشد، مخصوصا من».

رئیس‌جمهور آمریکا و نخست‌وزیر ژاپن سپس به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند. آبه شینزو در پاسخ به سوالی درباره روابط ژاپن با کره‌شمالی و مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای آمریکا با این کشور توضیح داد: «احساس می‌کنم که باید بدون هیچ پیش‌شرطی با “کیم جونگ اون” رهبر کره شمالی دیدار کنم».

آبه همچنین افزود: «رئیس‌جمهور ترامپ به من وعده داد با قوت از تلاش‌های من حمایت می‌کند… باید مشکل ربوده‌شده‌ها حل شود».

ترامپ نیز در پاسخ به این سوال با بیان اینکه پرتاب موشک‌های کوتاه‌برد کره شمالی را نقض تعهدات این کشور نمی‌داند، گفت: «کیم به‌دنبال ساخت ملتی با قدرت اقتصادی عظیم است… کیم به‌دنبال ساخت ملتی با قدرت اقتصادی عظیم است. البته با (سلاح) هسته‌ای چنین اتفاقی نمی‌افتد. فقط اتفاقات بد رخ می‌دهد».

وی با «مردی بسیار باهوش» خواندن رهبر کره شمالی، ادامه داد: «او باید تصمیم بگیرد، من عجله‌ای ندارم. تحریم‌ها سرجایشان هستند، گروگان‌هایمان را پس گرفتیم… و مهمتر از همه هیچ آزمایش اتمی طی دو سال اخیر انجام نشده است».

رئیس‌جمهور آمریکا سپس در پاسخ به سوالی درباره اظهارات «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور پیشین آمریکا درباره کره‌شمالی و موضوع ایران مدعی شد: «واقعا اعتقاد دارم که ایران می‌خواهد یک توافق (جدید) انجام دهد. به نظر من این از زیرکی آنهاست. همچنین معتقدم که حصول آن (توافق) ممکن است».

ترامپ با ادعای اینکه پیش از به‌دست گرفتن ریاست‌جمهوری، ایران یک کشور تروریست بود، افزود: «ببینید از زمانی که توافق هسته‌ای ایران را نابود کردم، چه اتفاقی افتاده است… اکنون ایران در حال عقب‌نشینی (از منطقه‌) است زیرا آنها درپی تحریم‌های گسترده، مشکلات اقتصادی جدی دارند».

وی ادامه داد: «البته من اصلا به دنبال صدمه‌زدن به ایران نیستم. فقط می‌خواهم بشنوم که ایران به سلاح اتمی «نه» بگوید. به اندازه کافی در جهان به‌خاطر تسلیحات اتمی مشکل داریم، پس ایران نباید سلاح اتمی داشته باشد. به‌نظرم ما می‌توانیم به توافق برسیم».

رئیس‌جمهور آمریکا ضمن اشاره به پتانسیل اقتصادی عظیم ایران، گفت: «به دنبال این هستم که به ایران اجازه دهم به عرصه (بین‌المللی)‌ باز گردد. من ایرانی‌های زیادی را می‌شناسم، آنها افراد بسیار بزرگی هستند. ایران شانس این را دارد که به یک کشور بزرگ تبدیل شود».

ترامپ با تاکید بر اینکه دولت وی به دنبال تغییر نظام ایران نیست، توضیح داد: «البته با همین حکومتی که دارند. ما به دنبال تغییر حکومت ایران نیستیم».

نخست‌وزیر ژاپن نیز در پاسخ به سوال مشابهی درباره موضع رئیس‌جمهور آمریکا درباره توافق هسته‌ای و تنش‌های اخیر این کشور با ایران گفت: «ما موضع خود را درباره برجام اعلام کرده‌ایم. صلح و ثبات در غرب آسیا برای ژاپن، آمریکا و تمام جهان مهم است. هرکاری که ژاپن بتواند برای ارتقا صلح و ثبات در منطقه انجام دهد، دریغ نمی‌کنیم. همکاری نزدیکی با آمریکا خواهیم داشت تا تنش‌های حول ایران را کاهش دهیم. این (تنش‌ها) نباید به درگیری مسلحانه ختم شود».

آبه همچنین با بیان اینکه خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره، هدف مشترک ژاپن و آمریکا است، افزود: «پرتاب اخیر موشک‌های کوتاه‌برد بالستیک توسط کره شمالی، نقض قطعنامه سازمان ملل بود».


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اسلایدر اصلی , تله تایپ , سیاسی
ارسال دیدگاه