زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۲/۱/۱۱
» اقتصادی » تولید 20 درصدی خطوط راه آهن در این دولت/ بخش خصوصی باید عهده دار تولید مسکن باشد
تاریخ انتشار : 2018/12/10 - 12:09
 کد خبر: 30940
 391 بازدید

روحانی در نشست با وزیر و مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی:

تولید 20 درصدی خطوط راه آهن در این دولت/ بخش خصوصی باید عهده دار تولید مسکن باشد

رئیس‌جمهور گفت: از وزیر راه و شهرسازی انتظار دارم عقب ماندگی های بخش مسکن، جبران شود.

تولید 20 درصدی خطوط راه آهن در این دولت/ بخش خصوصی باید عهده دار تولید مسکن باشد

حجت الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور صبح امروز (دوشنبه 19 آذرماه ) در نشست وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت راه وشهرسازی که در محل این وزارتخانه برگزار شد، اظهار کرد: ما از اواسط دولت یازدهم به این نتیجه رسیدیم که بعضی از وزارتخانه‌ها باید تفکیک شوند و در این راستا لایحه‌ای به مجلس داده شد، معتقد بودیم باید وزارت مسکن و شهرسازی و راه و حمل و نقل و همچنین وزارت بازرگانی و وزارت صنعت و معدن از یکدیگر تفکیک شوند.

وی با بیان اینکه تفکیک وزارتخانه‌ها امری ضروری است، گفت: طبق قانون اساسی برای این موضوع باید به مجلس لایحه ارائه می‌کردیم، اما به هر دلیلی نمایندگان همراهی نکردند و این لایحه به تصویب نرسید.در شرایط حاضر نیاز به وزارتخانه فعال بازرگانی داریم و بدون این وزارتخانه کار‌ها پیش نمی‌رود.

روحانی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی نیز یک وزارتخانه سنگین بوده و در شرایط تحریم نیاز به کار ویژه در زمینه حمل و نقل داریم. در شرایط موجود بار سنگینی بر دوش وزارت راه و شهرسازی و وزارت صنعت معدن و تجارت است. البته وزرای این دو وزارتخانه هم تازه نفس هستند.

رئیس جمهور ضمن قدردانی از از وزرا قبلی این دو وزارتخانه، تصریح کرد: تیم قبلی این دو وزارتخانه کار‌های بزرگی انجام دادند، البته چهره‌هایی که امروز در این وزارتخانه می‌بینیم بیشتر افرادی از تیم قبلی هستند.

وی با بیان اینکه در طول سال‌های گذشته اقدامات مهمی در بحث حمل و نقل انجام شده است، گفت: حمل و نقل ریلی وسیله‌ای مطمئن و امن برای مسافران است؛ در گذشته کمتر در گسترش حمل و نقل ریلی سرمایه گذاری شده بود, ۲۰ درصد راه آهن کشور در پنج سال گذشته ساخته شده است.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه اولویت دولت همچنان گسترش حمل و نقل ریلی است، ادامه داد: در راستای اتصال راه آهن کشور به مسیر‌های ترانزیتی اقدامات مهمی انجام شده است، درصدد هستیم تا راه آهن سرخس به چابهار، قزوین به رشت و اینچه برون به گرمسار متصل شود.

روحانی با تاکید براینکه مدیران وزارت راه و شهرسازی باید برای با وزارت ارتباطات همراهی مناسبی در زمینه امن کردن جاده‌ها داشته باشند، اضافه کرد: باید از طریق سیستم‌های هوشمند، جاده‌ها امن‌تر شود.

رئیس قوه مجریه با تأکید بر اینکه در سیستم حمل و نقل جاده‌ای و ریلی نیازمند نوسازی است، تصریح کرد: سیستم نوسازی در راه‌آهن و لوکوموتیو‌های آن نیاز داریم، این نوسازی‌ها باعث رفاه مردم و حفظ محیط زیست می‌شود.

وی با بیان اینکه اقدامات مناسبی در ۵ سال گذشته در بنادر کشور صورت گرفته است، یادآور شد: مخصوصاً در چابهار کار‌های ارزشمندی انجام گرفته است، فکر می‌کنم از ۲.۵ میلیون تن به ۸.۵ میلیون تن در چابهار رسیده‌ایم.

رئیس جمهور ادامه داد: اتصال راه‌آهن ایران به عراق برای ما مهم است که بتوانیم تا پایان سال ۹۸ اتصال راه آهن خرمشهر به بصره را به اتمام برسانیم که برای زائرین اربعین و سایر اتصالات به کشور‌های همجوار مهم به حساب می‌آید.

وی با بیان اینکه در بخش‌های هوایی اقدامات مناسبی صورت گرفت، افزود: البته سرمایه‌گذاری‌هایی که در زمینه حمل و نقل هوایی انجام دادیم بخشی از آن سیاسی و اجتماعی بوده و اقتصادی نبوده است. اگر نگاهی به فرودگاه‌های کشور داشته باشیم ۸۰ درصد پرواز‌های کشورمان از ۱۰ فرودگاه انجام می‌شود، یعنی برای فرودگاه‌ها یک باندی ساخته شده، بعضی از فرودگاه‌ها جنبه اجتماعی-سیاسی داشته و بعد اقتصادی در نظر گرفته نشده است و نیازمند فرودگاه‌های بزرگ و مجهز در شهر‌هایی مانند تهران و … هستیم.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه فرودگاه بندر امام(ره) باید توسعه پیدا کند، تاکید کرد: این توسعه فرودگاه می‌تواند حمل و نقل منطقه‌ای و جهانی داشته باشد، یک سرمایه‌گذاری قبلاً حاضر بود زمانی که این فرودگاه ساخته نشده بود، تمام فاز‌های فرودگاه امام(ره) را در مدت ۲ سال انجام دهد و می‌خواست از این فرودگاه ۱۰ الی ۱۵ سال استفاده کند، یک وزیری آمد و گفت که من نمی‌گذارم، گفتیم چرا؟ گفت در سالن‌های ترانزیتی که او می‌خواهد ایجاد کند باید تعهد کند اگر مسافر خارجی وارد این سالن شود و با هواپیمای بعدی می‌خواهد برود از توی هواپیما روسری داشته باشد، هرچه به او گفتیم ما این روسری را برای تو حل می‌کنیم زیر بار نرفت، بعد هم به من گفت که این چیزی نیست که فرودگاه امام (ره) را ما خودمان درست می‌کنیم، چرا یک خارجی بیاید این کار را انجام دهد.

وی افزود: هنوز هم مشکلاتی فراوانی را شاهد هستیم، وقتی می‌گوییم اگر سرمایه‌گذار خارجی بیاید اشکال دارد، ولی اگر مربی فوتبال خارج برای اداره یک تیم موردی ندارد؟ من نمی‌دانم چطور این تفکرات با هم تطبیق داده می‌شود، زمانی که یک مربی خارجی تیم کشور را اداره کرده و تیم ملی ما را ارتقاء دهد چطور یک دانشمند خارجی بخواهد به ایران بیاید این حرام می‌شود! چطور یک سرمایه‌دار بزرگ بخواهد بیاید و ۲۰ سال پیش فرودگاه امام(ره) را هم ساخته بود، در حالیکه ما هنوز در خم یک کوچه هستیم، این موضوع دلایل مختلفی دارد این اشکال کار ما بوده که فرصت‌ها را می‌سوزانیم و هدر می‌دهیم.

رئیس جمهور ادامه داد: ما در حال حاضر می‌خواهیم با بانک‌های خارجی کار کنیم، بدون کار کردن با بانک‌های خارجی اقتصاد ما حل می‌شود، اما با ۲۰ درصد گران‌تر؛ شما جنس وارد می‌کنید از این صرافی به آن صرافی قیمت ۲۰ درصد برایت گران‌تر در می‌آید، اما اگر با سیستم بانکی باشد ۲۰ درصد برایت ارزان‌تر در می‌آید، این موضوع مربوط به بحث هزینه است.

وی تاکید کرد: زمانی که می‌گوییم FATF باشد یا نباشد، یک نفر نمی‌آید بگوید اگر FATF باشد؛ یعنی ۲۰ درصد ارزان‌تر و اگر نباشد ۲۰ درصد گران‌تر می‌شود و کسی که شعار می‌دهد بیاید هزینه‌اش را پرداخت کند، نمی‌شود در این کشور آیا امکان آن وجود ندارد که یک نفر در نهاد یا ارگانی شعار دهد و آثار شعارش را برای مردم ترجمه نکند. باید ترجمه کنیم. برجام باشد یا نباشد؟ این را ترجمه کنیم. برجام باشد یعنی چه، برجام نباشد یعنی چه؛ این را ترجمه کنیم که بودنش چقدر سود دارد، نبودنش چقدر سود دارد، این را از مردم بپرسیم که اگر می‌خواهید زندگی کنید، زندگی گران می‌خواهید یا زندگی ارزان؛ و اگر گفتند که زندگی گران می‌خواهیم ما همه این شعار‌ها را قبول داریم.

روحانی در ادامه با تأکید بر رعایت اصول مهندسی در ساخت ساختمان ها، گفت: در حوزه مسکن مهندسان ناظر باید پاسخگو باشند که چگونه ساختمان بیمارستان در اسلام آباد مدت کوتاهی بعد از افتتاح بر اثر زلزله کاملا خراب می‌شود.

وی با بیان اینکه در زلزله اخیر دیدیم که چگونه با رعایت اصول ابتدایی ساخت مسکن، ساختمان‌ها بر اثر زلزله ۶.۲ ریشتری آسیب چندانی ندیدند، افزود: رعایت اصول مهندسی در ساختمان سازی می‌تواند از سرمایه و جان مردم حفاظت کند.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به تاریخچه کهن ساختمان سازی در ایران، یادآور شد: چگونه ساختمان‌های قدیمی در نقش جهان و دیگر جا‌های دیگر با گذر سال‌ها همچنان مقاوم هستند و بیش از ۵۰۰ سال قدمت دارند، اما امروز ساختمان‌های ما ۱۵ سال عمر می‌کنند؟ شما به کشور‌های دیگری مانند اروپا هم نگاه می‌کنید، می‌بینید ساختمان‌ها بیش از ۲۰۰ سال عمر دارند. مشکل کار از کجاست؟ چرا ساختمان‌ها سند ندارند؟

روحانی با تأکید بر اینکه باید یک تحول عظیم در صنعت ساختمان سازی کشور ایجاد شود، گفت: در حوزه بازسازی بافت‌های فرسوده باید اقدامات درست و اصولی انجام شود تا امنیت، رفاه و سرمایه مردم حفظ شود، متاسفانه در بافت‌های فرسوده هنوز امکان امدادرسانی وجود ندارد که این نقیصه با احیای بافت‌های فرسوده می‌تواند از بین برود.

وی تصریح کرد: باید اصول مشخص در ساخت مسکن و استفاده از مصالح وجود داشته باشد و بر اساس اصول، ساخت و ساز صورت بگیرد تا انرژی کمتر تلف شود، البته تا زمانی که دولت متولی ساخت مسکن باشد شرایط به همین شکل است، ما در کشور بساز و بفروش نمی‌خواهیم، بلکه نیازمند به توسعه گر بوده تا زندگی و رفاه مردم را گسترش دهند.

رئیس جمهور با اشاره به پروژه ساخت مسکن مهر در دولت قبل، یادآور شد: پروژه مسکن مهر هزینه بسیاری برای مردم ایجاد کرده و با ۴۵ هزار میلیارد تومانی که به خاطر ساخت این پروژه وارد بازار شد، تورم بیش از ۳۰ درصدی در جامعه به وجود آمد و نقدینگی را افزایش داد که به تبع آن آسیب‌های فراوانی را به همراه خود داشت.

روحانی تصریح کرد: باید مسکن را از منبع درست تولید کنیم، یعنی امکاناتی که دولت دارد را در اختیار مردم بگذارد، به عنوان مثال زمین را دولت در اختیار مردم بگذارد و خدمات را ارائه دهد، بانک‌ها هم وارد عمل شوند و به خانه اولی‌ها وام دهند تا با یک بهره کم، مردم بتوانند صاحب خانه شوند، اگر این خانه‌ها در بافت‌های فرسوده ساخته شود، وضعیت بهتر می‌شود، با این اقدام می‌توانیم محله‌های فرسوده را بازآفرینی کنیم.

وی ادامه داد: اگر ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را شروع کنیم، یعنی دولت زمین را در اختیار مردم قرار دهد و توسعه گر‌ها هم وارد شوند، می‌توانیم محله‌های فرسوده را بازآفرینی و زیرساخت‌های موجود در این محله‌ها را مانند مدرسه و بیمارستان استفاده کنیم.

روحانی با اشاره به اقدامات انجام شده در پنج سال گذشته در حوزه مسکن، گفت: اقدامات خوبی در این سال‌ها انجام شده، اما من از آقای اسلامی می‌خواهم اقدامات بهتر و اصولی‌تری برای سر و سامان دادن به اوضاع مسکن داشته باشند تا زندگی آسان‌تری برای مردم ایجاد شود.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به مقوله شهرسازی اشاره کرد و افزود: اگر ما شهر و شهرک بسازیم می‌توانیم به سمت مقاوم سازی و ساخت مسکن امن حرکت کنیم، اما اگر این حوزه را رها کنیم افراد خود می‌روند و مسکن‌های نا ایمن و بدون رعایت اصول ساختمان سازی درست می‌کنند.

وی مهمترین اصل در ساختمان سازی را رعایت اصول معماری و شهرسازی دانست و اظهار کرد: در گذشته و حتی امروز در کشور‌های پیشرفته ساختمان‌ها بر مبنای استفاده از انرژی و برای رفاه مردم تولید می‌شدند؛ در ساخت شهر‌ها یک رقابت میان بنیاد مسکن و وزارت راه و شهرسازی وجود دارد که باید این رقابت با تقسیم کار به یک رقابت سالم تبدیل شود تا یک تحول مثبت در زمینه مسکن به وجود آید.

رئیس جمهور ادامه داد: سال آینده در زمینه اشتغال و رونق اقتصادی به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه‌رو بوده و یکی از حوزه‌هایی که می‌تواند موجب تحول در اشتغال شود، حوزه مسکن و شهرسازی است. البته رعایت استاندارد در همه حوزه‌ها به ویژه در استفاده مصالح بسیار مهم است. رعایت این اصول می‌تواند موجب صرفه جویی و کاهش مصرف انرژی و در نهایت آرامش و رفاه مردم شود.

روحانی با بیان اینکه باید نظارت خوبی بر ساخت و ساز مسکن انجام شود، گفت: بیش از یک میلیون واحد از مسکن مهر در دولت یازدهم و دوازدهم تکمیل شد، دولت تاکنون ۴۵ هزار میلیارد تومان پول بانک مرکزی را از بانک مسکن نگرفته است، البته بانک مسکن با وام‌های خود به بخش مسکن کمک می‌کند. ما هم پول را نگرفته‌ایم و در واقع استمهال کرده و به بانک مسکن مهلت داده‌ایم. اگر پول را بر می‌گرداندیم راحت‌تر می‌توانستیم تورم را مهار کنیم، اما دولت مشکلات را تحمل کرد تا به بخش مسکن تحرک دهد.

رئیس جمهور در پایان خاطر نشان کرد: مسکن مهر هم باید به صورت دقیق تکمیل شود، جای دارد که قدردانی داشته باشم از این جهت که که بیش از دو میلیون واحد مسکن مهر در دولت یازدهم و دوازدهم تکمیل شد، البته شیوه کار دقیق نبود، ولی ما ناچار بودیم کاری که شروع شده را تکمیل کنیم به هر حال مردم نباید در این زمینه ضرر کنند.


برچسب ها : , , , , , , , ,
دسته بندی : اقتصادی , تله تایپ , حمل و نقل , خبر داغ , سیاسی , مسکن
ارسال دیدگاه