زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۱/۹/۹
» اقتصاد کلان » انجمن صنفی خدمات مسافرت هوایی سایت علی بابا را تهدید کرد
تاریخ انتشار : 2018/12/03 - 15:16
 کد خبر: 30042
 335 بازدید

انجمن صنفی خدمات مسافرت هوایی سایت علی بابا را تهدید کرد

در روزهای اخیر موضوع اخطار تهدیدآمیز انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی هوایی و جهانگردی ایران به شرکت Alibaba.ir به دلیل عرضه بلیط ارزان هواپیما، بحث داغ رسانه‌ها شده است.

انجمن صنفی خدمات مسافرت هوایی سایت علی بابا را تهدید کرد

این اخطار در پی شکایت تعداد معدودی از دفاتر خدمات مسافرتی از شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی سفرهای علی بابا، مبنی بر فروش بلیط هواپیما، ارزان‌تر از سایر عاملان فروش و تخفیف مستقیم 5 تا 9 درصدی به مسافران بلیط هواپیما ارائه شده است و صراحتا علی بابا تهدید شده است که در صورت خودداری از افزایش قیمت بلیط هواپیما مورد برخورد واقع خواهد شد.

صدور چنین اخطاری در شرایطی که علی بابا با کاهش قیمت در صدد حمایت از گروه مصرف‌کننده است و این اقدام باید مورد تقدیر قرار گیرد در عوض با اخطار و حتی تهدید این انجمن صنفی مواجه شده است و گویا انجمن مورد نظر، حرکتی بر خلاف جریان آب داشته و با تخفیف و کاهش قیمت به نفع مسافران خطوط هوایی مخالف است.

نیما قاضی، مدیرعامل شرکت سفرهای علی بابا در پاسخ به این اخطاریه و با هدف شفاف‌سازی در نحوه نرخ‌گذاری بلیط هواپیما گفت: قیمت‌گذاری روی بلیط هواپیما در اختیار شرکت‌های هواپیمایی است و این شرکت‌ها نرخ بلیط (Fare) را تعیین می‌کنند؛ اما سود فروش بلیط متعلق به عامل فروش است و عامل فروش، چه آنلاین و چه حضوری، مجاز است از میزان سود خود به مشتری تخفیف دهد. بر همین اساس، همانطور که آژانس‌های مسافرتی حضوری، هنگام فروش بلیط هواپیما برای مشتری تخفیف‌هایی لحاظ می‌کنند، وب‌سایت علی بابا نیز با هدف حمایت از مشتریان خود با توجه به اوضاع نابسمان اقتصادی از بخشی از سود خود به نفع مشتری می‌گذرد و این تخفیف را روی قیمت تمامی بلیط های وب سایت خود برای تمامی مشتریان اعمال می کند. وی افزود: با اطمینان می‌گویم که وب‌سایت علی بابا ، تخفیفی بیش از کمیسیونی که متعلق به خودش هست ارایه نمی‌کنند.

به گفته مدیر عامل شرکت سفرهای علی بابا، ارائه خدمات با کیفیت با قیمت و پشتیبانی مناسب از افتخارات علی بابا است و این درحالیست که برخی از همکاران ما در جلساتی که در انجمن مورد نظر برگزار می‌شود، نسبت به این موضوع گله‌مندند و معتقدند که علی بابا با ارائه چنین خدماتی با قیمت و پشتیبانی مناسب، توجه مسافران را به خود جلب کرده است و از رقبای دیگر پیشی گرفته است.

وی یادآور شد خدمت‌رسانی با کیفیت و در عین حال ارائه قیمت ارزان و مناسب به مردم جرم نیست و سایت علی بابا از سود خود به منظور حمایت اقتصادی از مشتریان می‌گذرند و بلیط هواپیما با قیمت ارزان و مناسب به فروش می‌رسانند؛ کاری خلاف انجام نمی‌دهند و در چارچوب قانون فعالیت می‌کنند و در صورتی که قانونی برای این حوزه وضع شود، این قانون باید توسط همه بازیگران به اجرا در آید.

مدیر عامل علی بابا با اشاره به این موضوع که رییس انجمن صنفی مورد نظر، علی بابا را عامل “لطمه به فعالیت سایر واحدها” معرفی کرده است گفت: این موضوع بدون اینکه به قوانین و ضوابط خاصی اشاره شود، مطرح شده است و شائبه تبانی و سوء‌استفاده از جایگاه را مطرح می‌کند.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اقتصاد کلان , اقتصادی , تله تایپ , خبر داغ
ارسال دیدگاه