زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۱/۹/۷
» بین الملل » تهدید ترامپ برای افزایش جدید تعرفه‌ها علیه کالاهای چینی
تاریخ انتشار : 2018/11/27 - 13:24
 کد خبر: 29182
 263 بازدید

تهدید ترامپ برای افزایش جدید تعرفه‌ها علیه کالاهای چینی

رئیس جمهور آمریکا ضمن اعلام این که انتظار دارد تعرفه‌های واردات روی ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی را از ۱۰ درصد فعلی به ۲۵ درصد افزایش دهد، تهدید خود برای اعمال تعرفه روی باقی واردات چین را تکرار کرد.

تهدید ترامپ برای افزایش جدید تعرفه‌ها علیه کالاهای چینی

دونالد ترامپ چهار روز پیش از دیدار با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در آرژانتین، در مصاحبه با وال استریت ژورنال اظهار کرد: بسیار بعید است که درخواست چین برای توقف افزایش تعرفه‌ها که قرار است از اول ژانویه اجرایی شود را بپذیرد.

ترامپ به این روزنامه آمریکایی گفت: تنها توافق این خواهد بود که چین کشور خود را به روی رقابت از سوی آمریکا بگشاید و تا جایی که به سایر کشورها مربوط می‌شود، موضوع رقابت در بازار چین به خود آنها بستگی دارد.

ترامپ که قرار است در حاشیه نشست گروه جی ۲۰ در آرژانتین با رئیس جمهور چین دیدار کند، گفت: اگر مذاکرات موفق نباشد وی روی باقی واردات کالاهای چینی تعرفه اعمال خواهد کرد. وی گفت: اگر توافق نکنیم من روی ۲۶۷ میلیارد دلار کالای چینی تعرفه ۱۰ یا ۲۵ درصدی اعمال خواهم کرد.

یک مقام چینی هفته گذشته به خبرنگاران گفته بود که سران دو کشور قرار است دستورالعمل مذاکرات آینده را مشخص کند.

ترامپ همچنین اظهار کرد: دور بعدی تعرفه‌ها ممکن است روی لپ‌تاپ‌ها و آیفون اپل که از چین وارد می‌شود و در فهرست کالاهای وارداتی به ارزش ۲۶۷ میلیارد دلار هستند که هنوز شامل تعرفه نشده‌اند، اعمال شود.

گوشی‌های تلفن همراه و رایانه‌ها در میان بزرگترین صادرات چین به آمریکا بودند و تاکنون به دلیل حمایت از مصرف کنندگان آمریکایی، مشمول تعرفه‌ها نشده‌اند، اما ترامپ به احتمال اعمال تعرفه روی تلفن‌های همراه و لپ‌تاپ‌ها اشاره کرد.

بر اساس گزارش رویترز، تیم کوک، مدیرعامل اپل، مساله‌ تحریم‌ها را شخصا با ترامپ مطرح کرده و به رئیس جمهور آمریکا گفته است نگرانی‌هایی نسبت به روابط تجاری آمریکا و چین وجود دارد و تعرفه‌ها بهترین راه برای حل آنها نیستند.

ارزش سهام پس از انتشار مصاحبه رئیس جمهور آمریکا، در ساعات پس از معاملات رسمی سقوط کرد.


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : بین الملل , خبر داغ
ارسال دیدگاه