زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۱/۹/۹
» اسلایدر اصلی » روحانی: روابط اقتصادی ایران و عراق را به 20 میلیارد دلار می رسانیم
تاریخ انتشار : 2018/11/17 - 18:35
 کد خبر: 27820
 193 بازدید

روحانی: روابط اقتصادی ایران و عراق را به 20 میلیارد دلار می رسانیم

حسن روحانی اعلام کرد که می‌توانیم در آینده نزدیک حجم روابط اقتصادی ایران و عراق که اکنون به حدود ۱۲ میلیارد دلار می‌رسد را به ۲۰ میلیارد دلار برسانیم.

روحانی: روابط اقتصادی ایران و عراق را به 20 میلیارد دلار می رسانیم

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور امروز به طور رسمی از “برهم صالح”رئیس جمهور عراق در مجموعه تاریخی-فرهنگی سعدآباد استقبال کرد.

در این مراسم پس از نواخته شدن سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق، روسای جمهور دو کشور از یگان تشریفات سان دیده و سپس هیات های عالیرتبه همراه را به یکدیگر معرفی کردند.

پس از تشریفات رسمی حجت‌الاسلام حسن روحانی، در نشست خبری مشترک خود با برهم صالح، رییس جمهور عراق اظهار کرد: لازم می دانم به ملت بزرگ عراق به خاطر انتخابات خوب در این کشور و تشکیل مجلس و دولت جدید و انتخاب رییس جمهور تبریک بگویم.

وی در ادامه‌ گفت‌: برای همه ما واضح است که روابط ایران و عراق از لحاظ تاریخی و فرهنگی و مصالح ملی و منطقه‌ای روابط مهم و بسیار ویژه‌ ای است . مسئولان فعلی عراق با مسئولان جمهوری اسلامی ایران یک همکاری بیش از 30 ساله هم در مبارزه با استبداد عراق و هم برای استقرار امنیت در عراق داشتند.

روحانی ادامه‌ داد: در جلسه امروز روابط دو کشور مورد بررسی قرار گرفت. دو طرف ضمن تاکید بر روابط سیاسی ــ فرهنگی و اقتصادی بر این نکته اعتراف داشتند که ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه روابط دو کشور وجود دارد. امروز روابط اقتصادی دو کشور به حدود 12 میلیارد دلار می‌رسد که می‌توانیم با تلاش دو جانبه این رقم را در آینده ای نزدیک به 20 میلیارد دلار برسانیم.

رییس جمهور همچنین با اشاره به این که درباره تبادل برق، گاز، فرآورده های نفتی و فعالیت‌های هر دو کشور در زمینه‌های کشف و استخراج نفت گفت‌وگو کردیم، بیان‌ کرد: دو طرف درباره اتصال راه‌آهن در غرب و جنوب گفت‌وگو کردیم. مخصوصا درباره اتصال شلمچه به بصره که مقدمات آن آماده است و شرکت ایرانی می‌تواند کار را شروع کند. اتصال این راه آهن می‌تواند تبادل بار و مسافر را راحت‌تر و ارزان‌تر کند مخصوصا برای ایام اربعین.

روحانی همچنین خاطر نشان کرد: لایروبی اروند رود و شط العرب برای هر دو کشور حائز اهمیت است ، زیرا این مساله موجب آبادانی بیشتر آبادان، خرمشهر، بصره و فاو می‌شود. مسائل زیست محیطی برای هر دو کشور حائز اهمیت است. بخشی از مردم ما در مرزهای غربی و به ویژه‌ در مرزهای جنوبی دچار مشکل ریزگرد هستند که این مشکل باید با همکاری دو کشور حل و فصل شود. رییس جمهور عراق وعده داده‌اند که شخصا موضوع محیط زیست را دنبال می‌کنند. ما همان طور که ملت عراق را از رنج داعش با کمک یکدیگر خلاص کردیم، مردم دو کشور را نیز از رنج ریزگرد خلاص کنیم.

روحانی با اشاره به این که ما توافق کرده‌ایم که منطقه آزاد تجاری بین دو کشور داشته باشیم، گفت‌: از کمیسیون مشترک دو کشور می‌خواهم هر چه‌ زودتر این مساله را دنبال کنند.

رییس جمهور با تاکید بر این که نظر هر دو هیات این است که ثبات و امنیت در کل منطقه به نفع همه مردم است، خاطر نشان کرد: ما نیاز به مداخله خارجی نداریم و باید بتوانیم با همکاری یکدیگر برای امنیت و ثبات در منطقه تلاش کنیم. کشورهای منطقه باید با هم روابط نزدیک‌تری داشته باشند. امیدوارم هر چه‌ زودتر شاهد پایان جنگ ظالمانه در یمن و استقرار ثبات و امنیت در سوریه و کل منطقه باشیم. ما امنیت و توسعه عراق را ، امنیت و توسعه ایران می دانیم.

روحانی در پایان گفت‌: دو دولت ایران و عراق باید روابط خود را با یکدیگر بیشتر کنند و روابط اقتصادی و سیاسی دو کشور نزدیک‌تر شود.


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : اسلایدر اصلی , تله تایپ , خبر داغ , سیاسی
ارسال دیدگاه