زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۴/۲۴
» اسلایدر اصلی » توضیحات معاون پارلمانی رئیس جمهور در خصوص رای اعتماد مجلس به چهار وزیر پیشنهادی
تاریخ انتشار : 2018/10/28 - 13:13
 کد خبر: 23731
 306 بازدید

توضیحات معاون پارلمانی رئیس جمهور در خصوص رای اعتماد مجلس به چهار وزیر پیشنهادی

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: در شرایطی که هیات حاکمه امریکا جنگ اقتصادی علیه جمهوری اسلامی شروع کردند، اولویت تکمیل تیم اقتصاپی دولت و ترمیم کابینه بود. جلسه دیروز نمود تفاهم دولت و مجلس بود.

توضیحات معاون پارلمانی رئیس جمهور در خصوص رای اعتماد مجلس به چهار وزیر پیشنهادی

به گزارش تدبیر تازه نیوز، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور صبح امروز(یکشنبه) در حاشیه دیدار با عبدالبصیر انور وزیر دادگستری افغانستان و در جمع خبرنگاران با اشاره به جلسه روزگذشته مجلس شورای اسلامی و رای اعتماد نمایندگان به ٤ وزیر پیشنهادی دولت، اظهار کرد: در شرایط جنگ اقتصادی که هیات حاکمه آمریکا و صهیونیست ها علیه جمهوری اسلامی شروع کردند یکی از مهمترین اقدامات تکمیل تیم اقتصادی دولت و ترمیم کابینه بود.

وی گفت: رئیس جمهور برای ٤ وزارتخانه صمت، امور اقتصادی و دارایی، راه و شهرسازی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی ٤ وزیر به مجلس معرفی کردند.

امیری گفت: در مدت یک هفته که مجلس برای بررسی وزرا وقت داشت، با برنامه ریزی انجام شده وزرا در کمیسیون های تخصصی، فراکسیون ها و مجامع استانی حضور یافتند و صحبت های بسیار خوبی داشتند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور یادآور شد: دیروز شاهد یکی از جلسات بسیار جدی و مهم مجلس بودیم، مطلقا بحث های حاشیه ای مطرح نشد و نمایندگان به موضوعات تخصصی و رسیدگی به صلاحیت های شخصی و حرفه ای وزرای پیشنهادی پرداختند.

امیری ادامه داد: این جلسه نمودی از تفاهم بین مجلس و دولت بود که خوشبختانه وزرا توانستند رای اعتماد را از نمایندگان مجلس اخذ کنند و ان‌شاءالله با حکم اقای روحانی بر مسند ٤ وزارتخانه خواهند نشست.

وی همچنین گفت: از مدیریت بسیار خوب اقای لاریجانی، همکاری نمایندگان، کمیسیون ها و فراکسیون ها تشکر میکنم.

وی همچنین اظهار کرد: مذاکرات خوبی در حوزه های تقنین و بحث های مربوط به دادگستری و عدلیه انجام گرفت. کشور دوست و برادر افغانستان از جهت تجاری یکی از شرکای بزرگ ما است و مرز طولانی با افغانستان داریم.

وی افزود: شهروندان افغانستانی مقیم ایران حدود سه میلیون نفر هستند که در زمینه مسائل حقوق شهروندی ،مهاجرت، اقامت در کشور جمهوری اسلامی صحبت کردیم. تجار ما در افغانستان رفت و آمد دارند، تعدادی از اتباع ما در افغانستان رفت و آمد دارند و درباره تسهیل مسائل مربوط به حقوق این عزیزان در افغانستان صحبت شد.

امیری همچنین خاطرنشان کرد: آقای انور قول دادند مسائلی که مطرح شد و با هم صحبت کردیم را در سطحی که مربوط به خودشان است، همکاری خوبی میان ما و‌ وزارت عدلیه افغانستان انجام دهند. بخش دیگری مربوط به دولت افغانستان است که قرار شد آقای وزیر پیگیری های لازم در این زمینه را هم انجام دهند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور در ارتباط با جمع بندی توافقات صورت گرفته گفت: تفاهم نامه ها در مسیر دیپلماسی عقد خواهد شد. ‌

وی افزود: در زمینه استفاده از مبانی نظام اسلامی در تهیه و تدوین قوانین بر اساس تجربه ای که داشتیم پیشنهاداتی طرح کردیم.

امیری با اشاره به دو موضوع حقوق زنان و حقوق شهروندی تصریح کرد: در زمینه حقوق زنان نیز صحبت شد. با توجه به اینکه موضوع حقوق شهروندی هم در موضوع حقوق بشر و حقوق داخلی کشورها موضوع مهمی است و‌ ما هم تجربه خوبی بر اساس دستور رئیس جمهور در ایجاد منشور حقوق شهروندی داریم؛ پیشنهاد کردیم که با کشور دوست و برادر افغانستان کار کنیم.

معاون پارلمانی ریاست جمهوری در بخش دیگری از این گفت‌وگو

امیری ابراز عقیده کرد: جلسه دیروز جلوه ای از همدلی، همکاری و درک مشترک دولت و مجلس بود، برگ سبز دیگری به کارنامه نظام جمهوری اسلامی افزوده شد و بلوغ سیاسی نظام جمهوری را بار دیگر نشان داد.

امیری در ادامه در پاسخ به سوالی درباره لایحه جامع انتخابات، تصریح کرد: پیشنویس لایحه نظام جامع انتخابات با همکاری گروه های سیاسی توسط وزارت کشور تدوین شد؛ وقتی به دولت آمد با ابلاغ سیاست های کلی نظام انتخاباتی کشور از سوی مقام معظم رهبری مقارن شد و قاعدتا باید با رویکرد و ملاحظه سیاست های کلی نظام انتخاباتی تدوین می شد که مجددا به وزارت کشور باز گشت.

معاون پارلمانی رئیس جمهور افزود: دولت هیاتی را متشکل از معاونت حقوقی، معاونت امور مجلس، وزارت دادگستری و وزیر کشور تشکیل داد تا این لایحه یکبار دیگر متناسب با سیاست های کلی نظام انتخابات کشور تدوین شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: چند هفته پیش کار این لایحه در کمیسیون سیاسی دفاعی دولت به پایان رسید و به دولت ارسال شد تا در نوبت رسیدگی قرار گیرد.


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : اسلایدر اصلی , تله تایپ , خبر داغ , سیاسی
ارسال دیدگاه