زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۱/۷/۲
» خبر داغ » آغاز رقابت داغ در شهرداری تهران ؛ صندلی بهشت به چه کسی می رسد؟
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۰۶ - ۱۰:۴۲
 کد خبر: 23673
 470 بازدید

آغاز رقابت داغ در شهرداری تهران ؛ صندلی بهشت به چه کسی می رسد؟

این سومین بار است که شورای یک دست اصلاح طلب تهران وارد وادی انتخاب شهردار می شود و گمانه زنی ها ادامه دارد. محسن هاشمی و عباس جدی ترین گزینه ها هستند و باید دید که شورا به رفتن هاشمی و آمدن یک اصولگرا رضایت می دهد یا برای حفظ تریب خود گزینه مورد حمایت ناطق نوری را به بهشت می فرستند.

آغاز رقابت داغ در شهرداری تهران ؛ صندلی بهشت به چه کسی می رسد؟

شورای اصلاح طلب تهران از امروز برای سومین بار در دو سال گذشته وارد پروسه انتخاب شهردار می شود. بعد از بی ثمر ماندن تلاش های اعضای شورای و مجمع نمایندگان امید برای مستثنی کردن محمدعلی افشانی از قانون منع به کارگیری بازنشستگان و ابقای او در شهرداری راهی غیر از این ندارند. محمد علیخانی عضو شورا پیش تر اعلام کرده بود که از شنبه ۵ آبان ماه وارد بررسی گزینه‌ها خواهند شد. او البته از محسن هاشمی به عنوان یکی از گزینه های تصدی این پست نام برده بود.

علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران اما بدون نام بردن از فرد خاصی گفت که در جلسه هم‌اندیشی روز یکشنبه با حضور افشانی در رابطه با فرآیند انتخاب شهردار آینده تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

به گفته زهرا نژادبهرام عضو هیأت رئیسه شورای شهر ، تلاش آن ها در این راستا است که تا ۲۴ آبان تکلیف شهرداری را روشن و شهردار جدید را انتخاب کنند. نژاد بهران همچنین گفته است که اگر در این فرصت موفق به انتخاب شهردار نشوند ، یک سرپرست مشخص خواهند کرد.

بر این اساس باید منتظر ماند و دید که احزاب اصلاح طلب چه گزینه هایی را معرفی می کنند و چه طور در این باره به توافق می رسند. مناقشه ای که بعد از رفتن نجفی از شهرداری میان کارگزاران و اتحاد ملت روی داد هنوز فراموش نشده است اما به نظر می رسد که این بار پروسه انتخاب شهردار با تعامل بیشتری طی شود. شاهد این مدعا آن است که حسین مرعشی سخنگو و عضو شورای مرکزی کارگزاران در مصاحبه ای تفصیلی با خبرگزاری مهر تاکید کرد که حزب متبوعش گزینه ای برای شهرداری تهران ندارد.

این موضع گیری کارگزاران در قضیه انتخاب شهردار می تواند مفید باشد اگر دیگر احزاب اصلاح طلب نیز چنین رویکردی داشته باشند. خاصه حزب اعتماد ملی که در علی رغم شمار اندک نمایندگان خود در شورای ۲۱ نفره تهران، در به مسند نشاندن افشانی نقش موثری ایفا کرد. البته این نکته را نیز نمی توان نادیده گرفت که موضع اعلامی کارگزاران در صورتی تداوم می یابد که نام محسن هاشمی در فهرست شهرداران احتمالی قرار نگرید. این را از آنجا می توان فهمید که مرعشی گفته استک «وقتی حزب کارگزاران کاندیدایی ندارد، به دروغ نمی‌تواند اعلام کند که کاندیدا دارد چون همه کاندیداهای حزب کارگزاران عمدتاً بازنشسته هستند و فقط آقای محسن هاشمی که رئیس شوراست، بازنشسته نیست؛ برای انتخاب شهردار اعضای شورا باید قانع باشند؛ برای همین، اکثریت شورا باید با بیرون آمدن فردی از شورا موافق باشند.»

بر این اساس باید یک بار دیگر منتظر بروز اختلاف نظر ها در مورد خروج یا عدم خروج هاشمی از شورای شهر باشیم. اظهارات و مواضع محسن هاشمی نشان می دهد که از بهشتی شدن بدش نمی آید. همین تازگی ها در توییتی به موضوع خروج از اعضا از شورا را با حجاب بانوان که نمی توان شل گرفت، کنایه زده بود. او اما برای تکیه زدن بر کرسی شهرداری پایتخت موانعی پیش رو دارد. گذشته از رقابت های احزاب اصلاح طلب برای سپردن این مسئولیت به گزینه دلخواه خود باید نگرانی اعضای شورا از ورود یک عضو اصولگرا را در نظر گرفت. چنانچه حسن خلیل‌آبادی عضو شورای شهر دیروز به این نکته اشاره کرد و به «فارس» گفت : «اعضا دوست دارند آقای هاشمی در شورا بماند چرا که این عمل باعث انسجام شورا می‌شود».

خبرهای غیررسمی اما حاکی از این است که مساله تنها نگرانی از راهیابی مهدی چمران و از دست رفتن ترکیب تماما اصلاح طلب شورا نیست. این طور که گفته می شد بزرگان اصلاح طب نیز با حضور محسن هاشمی در شهرداری موافق نبوده و ترجیح می دهند که فرد دیگری جای افشانی را بگیرد.

همزمان شدن خانه تکانی در دولت و اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان و رفتنی شدن افشانی، عباسی آخوندی را در فهرست گزینه های احتمالی شهرداری قرار داده است. شهردار تهران از نظر جایگاه و اثرگذاری چیزی از وزرا کم ندارد و در هیات دولت کنار آنان می نشیند لذا آخوندی با تصاحب این کرسی چیزی از دست نداده است. کمی واقع گرایی اما کافی است تا دریابیم که او برای رسیدن به این نتیجه شانس چندانی ندارد. هرچه باشد به تازگی از قطار کابینه پیاده شده و نمی تواند روی حمایت دولت در این زمینه حساب کند. حمایت مخالفان دولت از شهردار شدن آخوندی را می توان مصداق این ادعا دانست. مثلا جبارکوچکی نژاد نماینده منتقد دولت روحانی و نزدیک به جبهه پایداری اخیرا تاکید کرده است که « اگر شورای شهر تهران رویکرد تخصصی را دنبال کند، نگاه سیاسی نداشته باشد، حتما آقای آخوندی را به عنوان شهردار جدید انتخاب می کند.»

اعضای شورا اما قطعا در انتخاب شهردار ملاحظات سیاسی خود را دارند و بعید است که همه رقابت های حزبی درون جریانی خود را کنار گذاشته و به آخوندی به عنوان گزینه مورد حمایت ناطق نوری رای دهند.

با همه این اوصاف محسن هاشمی و عباس آخوندی از گزینه های احتمالی دیگر – سیدکامل تقوی نژاد، پیروز حناجی، جواد امام، علی ربیعی و مونسان – جدی تر به نظر می رسند. با این وجود، باید منتظر ماند و دید که در بررسی ها و رایزنی های این هفته چه کسی بیشتر مورد اقبال اصلاح طلبان شورا قرار می گیرد.


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : خبر داغ , سیاسی , گزارش
ارسال دیدگاه