زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۴/۲۷
» تله تایپ » جمال خاشقجی و همسرانش را بیشتر بشناسید
تاریخ انتشار : 2018/10/25 - 10:47
 کد خبر: 23233
 504 بازدید

جمال خاشقجی و همسرانش را بیشتر بشناسید

دو هفته است صدر اخبار داستان قتل تحلیلگر و روزنامه‌نگار سعودی، جمال خاشقجی، است. وی مدیر و سردبیر ارشد شبکهٔ خبری العرب و از نزدیکان محمد بن نایف ولیعهد برکنار شده سعودی بود. در سال ۲۰۱۷ در پی طرح انتقاد‌هایی نسبت به سیاست‌های محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و نیز زیر سوال بردن مداخله نظامی عربستان در یمن، از بیم دستگیری عربستان را ترک کرد و به آمریکا رفت.

جمال خاشقجی و همسرانش را بیشتر بشناسید

او در سال ۱۹۵۸ در مدینه به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و دبیرستانی خود را در عربستان به پایان برد و لیسانس خود را در رشته بازرگانی در سال ۱۹۸۲ از دانشگاه دولتی ایندیانا در آمریکا گرفت و تا زمانی که در عربستان بود، در رسانه‌های سعودی سمت‌های متعددی را برعهده داشت. در اوایل زندگی حرفه‌ایش، به عنوان خبرنگار چندین روزنامه مشغول به کار بود. علاوه بر کار رسانه‌ای، از سال ۲۰۰۴، مشاور رسانه‌ای شاهزاده ترکی الفیصل، سفیر سابق عربستان در لندن و واشینگتن بود.

خاشقجی و تغییر گرایش سیاسی

خاشقجی را می‌توان یکی از نیرو‌های دوران ملک عبدالله بن عبدالعزیز دانست. او در آن دوره، در رسانه‌های عربستان حضور فعالی داشت؛ یادداشت‌های او به‌طور مکرر در روزنامه سعودی الحیات منتشر می‌شد. اما در دوره ملک سلمان و پسرش محمد ماجرا متفاوت شد. خاشقجی از دسامبر ۲۰۱۶، به تدریج از حکومت عربستان فاصله گرفت. ابتدا در اندیشکده‌ای در واشینگتن از صعود دونالد ترامپ و سیاست او درخاورمیانه انتقاد کرد. خاشقجی که سابقه گفتگو با بن لادن را نیز در کارنامه خود دارد و پیش‌تر هم مشاور دولت عربستان بوده و رابطه بسیار خوبی با شاهزادگان سعودی علی‌الخصوص محمد بن نایف ولیعهد برکنار شده سعودی داشته است در سال ۲۰۱۷ در پی طرح انتقاد‌هایی نسبت به سیاست‌های محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و نیز زیر سوال بردن مداخله نظامی عربستان در یمن، از بیم دستگیری عربستان را ترک کرد و به آمریکا رفت.

کتاب‌های خاشقجی

او تالیفاتی هم دارد که از آن جمله می‌توان به ربیع العرب زمن الإخوان المسلمین (۲۰۱۶)، احتلال السوق السعودی (۲۰۱۳) و علاقات حرجة (۲۰۰۲) اشاره کرد.

خاشقجی ترک است؟

خاشقجی معرب قاشقچی، کلمه ترکی، بمعنی قاشق‌ساز است. به دلیل که جد او اصالتاً از شهر قیصریه (ترکیه) و در اواخر دوران عثمانیان حاکم شهر مدینه شده بود.

زندگی خانوادگی خاشقجی

از همسر اول او اطلاعی در دست نیست. ولی خاشقچی از ازدواج اولش چهار فرزند دارد. دو دختر و دو پسر او صلاح‌الدین، عبدالله، نهی و رزان هستند. او چندین نوه نیز دارد. الا نصیف همسر دوم اوست که در ۲۰۱۰ با او ازدواج کرده است. وی مدیر اداری مرکز ملک عبدلله است. پس از تغییر رویه سیاسی و سفر خاشقجی به امریکا، حکومت سعودی همسرش را مجبور به طلاق از او کرد.

زندگی جمال خاشقجی و همسران او

خاشقجی در امریکا چند بار ازدواج کرده است. خانم ح. ا. در مکالمه تلفنی با سردبیر «رای الیوم» اعتراف کرد که همسر چهارم خاشقجی است. این خانم که اهل یکی از کشور‌های خلیج فارس است در رمضان سال جاری در مرکز اسلامی واشنگتن با او عقد کرده است.

در می ۲۰۱۸ خاشقجی در کنفرانسی خبری طرف سوال تحلیلگر مسائل عمان قرار گرفت. او ۲۰ دقیقه به تحلیل او گوش داد و در پی این گفتگو با او ازدواج کرد. خدیجه چنگیز ۳۶ ساله و دانشجوی دکتری در دانشگاه استانبول است. خاشقجی برای ارائه مدارک ازدواجش با خدیجه به سفارت سعودی رفته بود که از آن جا باز نگشت.

زندگی جمال خاشقجی و همسران او

دادستان کل عربستان بالاخره به قتل جمال خاشقجی در کنسولگری این کشور در استانبول اعتراف کرد. در پی آن پادشاه عربستان بدون کوچکترین اشاره‌ای به مقصر بودن پسرش محمد بن سلمان در این جنایت تنها افسران سازمان اطلاعات این کشور را که مهمترین آن‌ها احمد عسیری، معاون رئیس سازمان اطلاعات عمومی این کشور است، برکنار کرد. خاشقجی روز دوم اکتبر پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شده بود.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : تله تایپ , خبر داغ , سیاسی
ارسال دیدگاه