زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۲/۱/۱۱
» خبر داغ » خرما را حتما قبل از مصرف بشویید
تاریخ انتشار : 2018/10/12 - 18:57
 کد خبر: 20834
 316 بازدید

خرما را حتما قبل از مصرف بشویید

هنگام مصرف خرما باید به نکاتی توجه کنید. یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید شستن خرما قبل از مصرف می باشد. اگر نمی دانید که چرا باید قبل از مصرف خرما را بشویید لازم است این مقاله را بخوانید و حواستان باشد که حتما این کار را انجام دهید.

خرما را حتما قبل از مصرف بشویید

بسیاری از خانواده‌ها خرما را پیش از مصرف نمی‌شویند. یعنی ظاهر آن را می‌بینند و می‌گویند به این تمیزی که به شستن نیاز ندارد!

غافل از این‌که معمولا خرما با دستانی نه چندان تمیز چیده و درجه‌بندی می‌شود و گاهی کلاهک سر خرما با دست کنده و در نتیجه خرما نفوذپذیری بیشتری به میکروب‌ها پیدا خواهد کرد.

ضمن این‌که ممکن است میوه روی درخت آلوده به گرد و خاک یا فضولات پرندگان و حشرات موذی مثل شپشک و کنه درخت شود. به همین دلیل شستن آن قبل از مصرف توصیه می‌شود.

متاسفانه در کشور ما بسته‌بندی خرما بیشتر به صورت سنتی انجام می‌شود یعنی توسط کارگران که اغلب، نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند درجه‌بندی و بسته‌بندی می‌شود ضمن این‌که ممکن است کیسه و جعبه مقوایی که برای بسته‌بندی محصول در نظر گرفته شده خود مستعد انتقال آلودگی باشد.

ولی خرماهایی که وکیوم شده یا درون بسته‌های مقاوم نایلونی که از هر طرف غیر قابل نفوذ است بسته‌بندی می‌شوند مراحل ضدعفونی و افزایش ماندگاری را به صورت بهداشتی طی کرده‌اند.

به این صورت که قبل از بسته‌بندی آن را یک شست‌وشوی اولیه می‌دهند و پس از آن میوه را ضدعفونی می‌کنند و برای افزایش ماندگاری، برخی کارخانجات یک سرما یا گرمای ضعیف می‌دهند تا آنزیم‌ها غیرفعال شود و از فعالیت میکروب‌ها کاسته شود.

گاهی هم با اشعه، پرتو یا با استفاده از CO2 یا گازهایی ماندگاری خرما را افزایش می‌دهند، اما روی خرمای فله‌ای هیچ‌کدام از این اعمال انجام نمی‌شود و معمولا بار میکروبی محصول بالاست.

در نتیجه هیچ‌گاه خرمای فله‌ای نخرید.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : خبر داغ , سلامت
ارسال دیدگاه