زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۲/۷/۱
» خبر داغ » آیا می‌توان فقط شکم را آب کرد؟
تاریخ انتشار : 2018/09/28 - 19:49
 کد خبر: 18793
 446 بازدید

آیا می‌توان فقط شکم را آب کرد؟

چه اضافه وزنتان بالای بازو‌ها باشد چه در پایین تنه، با عقل جور در می‌آید که این نقاط را با ورزش‌های مخصوص آن‌ها هدف قرار دهید تا به لاغر شدنشان کمک کنید.

آیا می‌توان فقط شکم را آب کرد؟

متخصصان تغذیه به چنین کاری کاهش وزن نقطه‌ای می‌گویند. اما در بیشتر موارد ثابت شده است که کاهش وزن نقطه‌ای غیر ممکن است. در یک تحقیق که اخیرا انجام شده بود محققان به این نتیجه رسیدند که ۶ هفته ورزش شکم هیچ نقشی در کاهش وزن میان تنه کسی که ورزش را انجام می‌داد نداشته است. در یک تحقیق مرتبط دیگر محققان به این نتیجه رسیدند که ۱۲ هفته تمرین روی یک دست روی کاهش شل شدگی پوست تاثیر داشته و در چربی سوزی نقطه‌ای تاثیر نداشته است.
ورزش کردن روی یک نقطه از بدن کمکی به کاهش وزن در آن منطقه نمی‌کند. اما برخی از بخش‌های بدن وقتی ورزش می‌کنید بیشتر وزن کم می‌کنند؛ شکمتان یکی از این مناطق است.
برخی از ذخایر چربی به صورت متابولیک از دیگر بخش‌ها فعال‌تر هستند و این بخش‌ها بیشتر به مداخله ورزش جواب می‌دهند. در واقع چربی‌های شکمی یکی از فعال‌ترین چربی‌ها در سوخت و ساز بدن هستند.
وقتی ورزش می‌کنید این ورزش باعث می‌شود هورمون هایی را ترشح کنید، هرچقدر شدت ورزش بالاتر باشد میزان ترشح این هورمون‌ها نیز بیشتر است و چربی‌های فعال متابولیک بیشتری می‌سوزند.
اگر در قسمت شکم، بازو‌ها و قفسه سینه چربی اضافی دارید بسیاری از چربی هایتان از نظر متابولیک فعال هستند بنابراین به تغییر برنامه غذایی و ورزش واکنش مثبتی نشان می‌دهند؛ مخصوصا در مورد چربی‌های شکمتان نیز صدق می‌کند. خبر بد اینکه چربی اضافی در این ناحیه به معنای افزایش خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت، بیماریهای قلبی، سرطان و دیگر مشکلات مرتبط است.
از سوی دیگر اگر چربی‌های اضافه تان در قسمت‌های ران، باسن و میانه ران باشد آن چربی‌ها از نظر متابولیک فعال نیستند. وجود این چربی‌ها به معنای این است که از خطر بسیاری از بیماری‌ها در امانید، اما آب کردن آن‌ها بسیار دشوار است.

چه نوع ورزشی برای هدف قرار دادن شکم مناسب است؟ با اینکه ورزش‌های هوازی در کاهش چربی از سراسر بدن مناسب‌تر است، اما ورزش‌های قدرتی می‌توانند به صورت خاص روی شکم کار کنند؛ بنابراین هدف قرار دادن چربی‌ها در مناطق خاص بدن با ورزش در بسیاری موارد تاثیر گذار نیست. اما اگر سعی دارید چربی اطراف شکمتان را آب کنید، ترکیبی از ورزش‌های قدرتی و هوازی با شدت بالا به همراه برنامه غذایی سالم می‌توانند به کاهش چربی از این منطقه کمکتان کنند.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : خبر داغ , سلامت
ارسال دیدگاه