زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۱/۱۱/۱۳
» اجتماعی » وضعیت اقلام مصرفی پزشکی در بیمارستان‌ها/چرایی ماندگاری طولانی بیماران در اورژانس‌ ها
تاریخ انتشار : 2018/09/24 - 18:05
 کد خبر: 18200
 243 بازدید

معاون وزیر بهداشت تشریح کرد

وضعیت اقلام مصرفی پزشکی در بیمارستان‌ها/چرایی ماندگاری طولانی بیماران در اورژانس‌ ها

معاون درمان وزیر بهداشت در رابطه با کمبود برخی تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌ها توضیحاتی ارائه داد.

وضعیت اقلام مصرفی پزشکی در بیمارستان‌ها/چرایی ماندگاری طولانی بیماران در اورژانس‌ ها

دکتر قاسم جان بابایی در حاشیه مراسم چهل و سومین سالروز تاسیس اورژانس کشور با حضور در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درباره چرایی ماندگاری طولانی مدت بیماران در اورژانس بیمارستان‌ها و عدم انتقال‌شان به بخش‌های بیمارستانی، گفت: ایرادی که در این زمینه گرفته می‌شود، ایرادی درست است؛ از این نظر که سال‌ها بود اورژانس‌ های بیمارستانی توسعه نیافته بودند، اما خوشبختانه با آغاز طرح تحول سلامت طبق برنامه باید ۱۸۵ اورژانس بیمارستانی توسعه پیدا می‌کرد که تاکنون ۱۴۹ موردش به بهره‌برداری رسیده و بقیه هم در حال تکمیل هستند. البته نیاز داریم تا سایر اورژانس‌ های کشور را هم توسعه دهیم و حتی اورژانس‌ های تخصصی مانند اورژانس‌های مربوط به حوادث جاده‌ای و … ایجاد کنیم.

وی افزود: مشکلی که در حال حاضر با آن مواجهیم ماندن بیماران در اورژانس است. یعنی بیمار به اورژانس می‌رود، از سوی متخصص طب اورژانس در کمتر از ۶ ساعت تعیین تکلیف می‌شود، اما با اینکه تعیین تکلیف شده به دلیل بالا بودن ضریب اشغال تخت‌های بیمارستان‌ها و ازدحام بیماران در بخش‌ها، بیمار در اورژانس می‌ماند و باید صبر کند تا بیماران دیگر از بخش ترخیص شوند و سپس به بخش منتقل شود. حتی گاهی هم با توجه به اینکه هنوز در برخی استان‌ها با کمبود بخش‌های ویژه مواجهیم، بیمار زیر دستگاه تنفسی در اورژانس می‌ماند، اما تلاش‌مان این است که این مسائل به حداقل برسد.

جان بابایی با بیان اینکه در طرح تحول سلامت بیش از ۲۴۰۰ تخت ویژه اضافه شد، اما هنوز در این زمینه کمبود داریم، گفت: تخت‌های اورژانس هم در طرح تحول تقریبا دو برابر شدند، اما همچنان نیاز بیشتری وجود دارد.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: در عین حال قرار است اورژانس‌ها هم از نظر فضای فیزیکی و هم از نظر نیروی انسانی توسعه یابند. برای این اقدام عددی از محل هدفمندی یارانه‌ها مشخص شده است که هر زمان تخصیص یابد، توسعه اورژانس‌ها را انجام می‌دهیم.

جان بابایی در پاسخ به سوال دیگری درباره وضعیت کمبود تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌ها، گفت: ممکن است تامین برخی اقلام به صورت مقطعی با تاخیر اتفاق افتد، اما خوشبختانه در حال حاضر وضعیت بهتر شده است. سه تا چهار هفته گذشته در برخی اقلام کمبودهایی داشتیم، اما اکنون مشکلات رفع شده است. در حوزه دارو هم مشکل خیلی عمده‌ای نداشتیم. در موارد اورژانس اصلا مشکلی ایجاد نشده است. البته از این نظر که بیمارستان‌ها مکلف بودند خودشان دارو و تجهیزات پزشکی را تامین کنند، ممکن بود تاخیرهایی ایجاد شود، اما تمام تلاش‌مان این بوده که بیمار به خارج از بیمارستان فرستاده نشود.

وی همچنین گفت: در هفته اخیر هم خوشبختانه گمرک قسمت زیادی از دارو و تجهیزات مصرفی را آزاد کرده و میزان کمبودها بسیار کمتر شده است و در هفته‌های آینده به حداقل می‌رسد و ان‌شاءالله مشکل عمده‌ای برای مردم ایجاد نمی‌شود.


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : اجتماعی , خبر داغ , شهری
ارسال دیدگاه