زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۱/۱۱/۱۲
» بانک و بیمه » تشریح اقدامات اثربخش بانک سپه در اقتصاد ملی توسط چقازردی
تاریخ انتشار : 2018/09/23 - 15:22
 کد خبر: 17907
 325 بازدید

در مجمع عمومی بانک صورت گرفت

تشریح اقدامات اثربخش بانک سپه در اقتصاد ملی توسط چقازردی

محمدکاظم چقازردی مدیرعامل بانک سپه در مجمع عمومی عادی سالیانه بانک سپه ضمن تشریح اقدامات اثربخش این بانک در سال […]

تشریح اقدامات اثربخش بانک سپه در اقتصاد ملی توسط چقازردی
محمدکاظم چقازردی مدیرعامل بانک سپه در مجمع عمومی عادی سالیانه بانک سپه ضمن تشریح اقدامات اثربخش این بانک در سال 1396 برای حمایت از تولید و اشتغال گفت: بانک سپه با امضای بیش از 12 میلیارد دلار قرارداد با صندوق توسعه ملی در قالب عاملیت و یا مشارکت در سندیکا و انجام بیش از 9 میلیارد دلار فعالیت ارزی در قالب گشایش اعتبارات اسنادی، حواله‌های ارزی، ضمانت‌نامه‌ها و سایر فعالیت‌های ارزی و همچنین پرداخت تسهیلات قابل‌توجه به واحدهای تولیدی کوچک و متوسط، جزو برترین بانک‌های کشور در حمایت از تولید و ایجاد اشتغال بوده است.
* رشد 31 درصدی سپرده کل بانک سپه در مقایسه با رشد 22 درصدی نقدینگی
رئیس هیئت‌مدیره همسویی بانک سپه باسیاست‌های اقتصادی دولت را یادآور شد و افزود: این بانک برای کمک به رونق تولید و کاهش نرخ تورم به‌عنوان یکی از برنامه‌های مهم اقتصادی دولت، با رعایت مقررات بانک مرکزی جذب سپرده‌های کل خود را در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن 31 درصد افزایش داد این در حالی است که در همین مدت نقدینگی کل جامعه 22 درصد رشد داشته است.
وی افزود: سهم بازار بانک سپه از مجموع سپرده‌های شبکه بانکی در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن 36/. واحد درصد رشد نشان می‌دهد.
چقازردی گفت: مجموع سپرده‌های بانک سپه تا پایان مردادماه سال جاری به 920 هزار و 225 میلیارد ریال رسیده است.
* پرداخت 61 درصد از تسهیلات بانک سپه به بخش‌های مولد
رئیس هیئت‌مدیره بانک سپه در خصوص تسهیلات اعطایی این بانک به بخش‌های مختلف اقتصادی و اقشار مختلف جامعه اظهار داشت: تسهیلات پرداختی بانک سپه از 407 هزار و 713 میلیارد ریال در سال 1395 به رقم 480 هزار و 715 میلیارد ریال رسید که 18 درصد رشد نشان می‌دهد.
وی یادآور شد مبلغ کل تسهیلات اعطایی بانک سپه تا پایان مردادماه سال جاری به 520 هزار و 112 میلیارد ریال رسیده که در مقایسه با اسفند 95 حدود 23 درصد رشد داشته است.
* اختصاص 22 درصد تسهیلات اعطایی به بخش کشاورزی
محمدکاظم چقازردی خاطرنشان کرد: 61 درصد از کل تسهیلات اعطایی بانک سپه در سال گذشته به بخش‌های مولد اقتصادی اختصاص یافت.
وی افزود: تکالیف ابلاغی بانک مرکزی برای حمایت از خرید تضمینی گندم در سال جاری به مبلغ 8 هزار میلیارد ریال کاملاً اجراشده است.
چقازردی اضافه کرد: 22 درصد از کل تسهیلات پرداختی بانک سپه سال گذشته در اختیار فعالان بخش کشاورزی قرار گرفت.
* کسب رتبه نخست در فعالیت‌های ارزی
چقازردی به رشد 20 درصدی فعالیت‌های ارزی بانک سپه در سال گذشته اشاره کرد و گفت: بانک سپه با انجام 9 میلیارد و 94 میلیون دلار فعالیت ارزی رتبه نخست فعالیت‌های ارزی را به خود اختصاص داد.
وی افزود: اجرایی شدن برجام و رفع تحریم‌های منجر به برقراری رمز با 115 بانک، افتتاح و فعال شدن 58 حساب با 31 بانک کارگزار خارجی تا پایان سال گذشته شد.
مدیرعامل بانک سپه ضمن اشاره به اهمیت استفاده بهینه از ظرفیت نظام بانکی برای رفع نیاز مشتریان به‌منظور تسویه مبادلات ارزی فعالان اقتصادی، تصریح کرد: رفع موانع بخش‌های تولیدی واردات اقلام دارویی و کالاهای اساسی و طرح‌های ملی و زیربنایی در حوزه تخصیص ارز و دریافت و پرداخت‌های ارزی در اولویت‌های بانک سپه قرار دارد.
* بانک سپه جزو برترین بانک‌های کشور در پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی کوچک و متوسط
چقازردی گفت: در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مبنی بر ضرورت فعال‌سازی ظرفیت‌های تولیدی صنایع کوچک و متوسط و برنامه‌های اقتصادی دولت محترم، بانک سپه سال گذشته 45 هزار و 773 هزار میلیارد ریال به 3 هزار و 814 بنگاه اقتصادی کوچک و متوسط پرداخت کرده که با در نظر گرفتن سهم بانک سپه از کل منابع نظام بانکی، بانک سپه جزو برترین بانک‌های کشور درزمینهٔ حمایت از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط بوده است.
* استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای توسعه بخش‌های مختلف اقتصادی
چقازردی در مورد قراردادهای نهایی شده از محل منابع صندوق توسعه ملی در بخش‌های آب و کشاورزی، صنعت و معدن و گردشگری گفت: سال گذشته بانک سپه 3 هزار و 813 میلیارد ریال قرارداد با صندوق توسعه ملی برای کمک به توسعه بخش آب و کشاورزی امضاء کرد. در همین مدت 8 هزار و 113 میلیارد ریال منابع از محل صندوق توسعه ملی به بخش صنعت، معدن و گردشگری اختصاص داد.
* رشد 66 درصدی پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج
محمدکاظم چقازردی اظهار داشت: این بانک برای کمک به تسهیل ازدواج جوانان سال گذشته 9 هزار و 127 میلیارد ریال وام قرض‌الحسنه به زوج‌های جوان در سراسر کشور پرداخت کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 66 درصد رشد نشان می‌دهد.
وی از رشد 464 درصدی اعطای تسهیلات به آسیب دیدگان ناشی از حوادث قهری توسط بانک سپه در سال گذشته خبر داد و افزود: این بانک علاوه بر توجه ویژه به بخش‌های کلان اقتصادی در مواقع حساس یاری‌رسان اقشار آسیب‌پذیر جامعه است.
چقازردی در مورد کمک بانک سپه به خوداشتغالی و خوداتکایی خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد گفت: این بانک با پرداخت 4 هزار و 700 فقره تسهیلات به مبلغ 863 میلیارد ریال به خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد رتبه دوم در بین بانک‌های کشور را به خود اختصاص داده است.
* نقش‌آفرین در اجرای پروژه‌های کلان و ملی
محمدکاظم چقازردی اظهار داشت: این بانک برای کمک به تحقق اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و همسویی و همگامی با راهبردهای اقتصادی دولت گام‌های مؤثری در تأمین مالی پروژه‌های کلان اقتصادی کشور برداشته است.
وی افزود: بانک سپه با مشارکت در تأمین مالی حدود 15 پروژه کلان اقتصادی نظیر نفت و گاز صبای اروند، پالایش گاز بیدبلند، توسعه سروک آذر، حفاری دانا کیش و امثال آن 12 هزار و 898 میلیارد ریال اعتبار ارزی 5 میلیارد و 689 میلیون دلار، یک میلیارد و 481 میلیون یورو و 3 میلیارد و 569 میلیون یوان اعتبار ارزی اختصاص داده است.
* مشارکت بانک در طرح آب‌رسانی به سه استان بزرگ کشور
رئیس هیئت‌مدیره بانک سپه اظهار داشت: بر اساس قرارداد امضاءشده بین سازمان برنامه‌وبودجه، وزارت نیرو و بانک سپه و بانک پارسیان پروژه آب‌رسانی به شهرها و روستاهای استان‌های فارس، کرمان و خوزستان با اختصاص مبلغ 7 هزار و 528 میلیارد ریال طی دو سال آینده عملیاتی خواهد شد.
* مشارکت در اجرای طرح‌های گردشگری
چقازردی در مورد اقدامات بانک سپه برای کمک به بخش گردشگری کشور خاطرنشان کرد: این بانک با تأمین مالی 62 طرح حوزه گردشگری به مبلغ 5 هزار و 497 میلیارد ریال در 25 استان کشور گام مهمی در توسعه زیرساخت‌های گردشگری و ایجاد هتل در مقیاس بین‌المللی برداشته است.
* مشارکت در طرح‌های ملی
مدیرعامل بانک سپه ضمن اشاره به‌ضرورت مهار و کنترل آب‌های مرزی و به‌کارگیری آن برای رشد و آبادانی کشور تصریح کرد: 8 میلیارد دلار منابع اختصاص‌یافته به اجرای طرح ملی مهار و تنظیم آب‌های مرزی با عاملیت بانک سپه در استان‌های مرزی کشور تحت مدیریت و نظارت سازمان برنامه‌وبودجه، پروژه‌های وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی در حال اجرا می‌باشد.
وی افزود: تا پایان اسفند سال گذشته 192 هزار و 590 میلیارد ریال اعتبار به 62 پروژه مربوط به جهاد کشاورزی در 12 استان و 60 طرح مربوط به وزارت نیرو در 13 استان اختصاص‌یافته است.
* حضور فعال و مؤثر در بازار بین‌بانکی
وی خاطرنشان کرد: بانک سپه از سال 93 تاکنون فاقد هرگونه اضافه برداشت از بانک مرکزی بوده و طی این مدت منابع مازاد خود را در بازار بین‌بانکی با نرخ‌های مناسب و متعادل‌کننده بازار پولی در اختیار بانک‌های متقاضی قرار داده است.
مدیرعامل بانک سپه اظهار داشت: این بانک با تکیه‌بر مدیریت بهینه منابع و مصارف در بازار بین‌بانکی همواره در موقعیت وام‌دهی قرار داشته و به حفظ ثبات و کاهش نرخ کمک کرده است
* افزایش 8 درصدی سرمایه بانک
مدیرعامل بانک سپه خاطرنشان کرد: بر اساس قانون بودجه سال گذشته کل کشور و تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده بانک سپه سرمایه این بانک با 8 درصد رشد به 119 هزار و 532 میلیارد ریال افزایش یافت و به بهبود مثبت کفایت سرمایه در شاخص‌های نظارتی منجر شد.
* رشد 2 برابری فروش اموال و املاک مازاد
مدیرعامل بانک سپه گفت: این بانک برای اجرای تکالیف ابلاغی از سوی نهادهای نظارتی مبنی بر آزادسازی منابع بلوکه‌شده در بخش اموال و املاک مازاد 119 ملک مازاد به ارزش یک هزار و 364 میلیارد ریال واگذار کرده است.
مدیرعامل بانک سپه گفت: این بانک برای ساماندهی شبکه شعب خود، 157 شعبه ناکار را از ابتدای سال گذشته تا پایان مردادماه سال جاری ادغام و 9 باجه را منحل کرد.
وی ضمن اشاره به کاهش سالانه 43 میلیارد ریالی هزینه‌های اجاره، از محل شعب ادغامی، تصریح کرد: از همین محل 95 شعبه به ارزش دفتری 2 هزار و 600 میلیارد ریال آماده واگذاری است.
رئیس هیئت‌مدیره بانک سپه اضافه کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان سال جاری 100 شعبه ادغام و 50 باجه منحل خواهد شد.
* برنامه بانک برای واگذاری 40 درصد سهام شرکت امید
چقازردی افزود: بر اساس برنامه و زمان‌بندی انجام‌شده مقررشده حداقل 40 درصد از سهام شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید تا پایان امسال واگذار شود.
* برنامه‌های اولویت‌دار بانک سپه در سال جاری
چقازردی در مورد برنامه‌های سال جاری بانک سپه گفت: ادامه حمایت از واحدهای تولیدی، اصلاح ساختار مالی، افزایش بهره‌وری شعب و پرسنل، فروش املاک و دارایی‌های مازاد و همچنین ارتقای ارائه خدمات الکترونیک از برنامه‌های اولویت‌دار بانک سپه در سال جاری است.
مدیرعامل بانک سپه همچنین از مجمع بانک درخواست کرد برای بهبود کفایت سرمایه این بانک سرمایه نقدی بانک سپه را افزایش دهد.
* بانک سپه و مسئولیت‌های اجتماعی
محمدکاظم چقازردی از مشارکت بانک سپه در احداث 9 مدرسه در 8 استان خبر داد و افزود: این مدارس عمدتاً در شهرهای محروم کشور احداث‌شده است.
وی کمک به احداث و تجهیز درمانگاه، آزادسازی زندانیان و کمک به زلزله‌زدگان را از دیگر اقدامات بانک سپه در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی برشمرد.

 


برچسب ها : , ,
دسته بندی : بانک و بیمه
ارسال دیدگاه