زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۵/۲
» بین الملل » گرسنگی در غزه : پخت برگ توت با برنج / تغذیه نوزادان با عدسی/ یک کیلوگرم گوجه فرنگی 30 دلار ؛ پیاز 60 دلار، خیار 15 دلار و یک عدد تخم مرغ 4 دلار
تاریخ انتشار : 2024/06/28 - 20:15
 کد خبر: 170827
 22 بازدید

گرسنگی در غزه : پخت برگ توت با برنج / تغذیه نوزادان با عدسی/ یک کیلوگرم گوجه فرنگی 30 دلار ؛ پیاز 60 دلار، خیار 15 دلار و یک عدد تخم مرغ 4 دلار

گرسنگی در غزه همزمان با ادامه جنگ در این منطقه همچنان ادامه دارد و جمعیت 2.3 میلیون نفری غزه را […]

گرسنگی در غزه : پخت برگ توت با برنج / تغذیه نوزادان با عدسی/ یک کیلوگرم گوجه فرنگی 30 دلار ؛ پیاز 60 دلار، خیار 15 دلار و یک عدد تخم مرغ 4 دلار

گرسنگی در غزه همزمان با ادامه جنگ در این منطقه همچنان ادامه دارد و جمعیت 2.3 میلیون نفری غزه را تحت فشار قرار می دهد.

خبرنگاران رویترز به شرایط گرسنگی و کمبود غذا در غزه پرداخته اند. در این گزارش می خوانیم:

با گذشت نزدیک به 9 ماه از حمله نظامی اسرائیل به غزه،  گرسنگی به آرامی به اهالی این منطقه نزدیک می شود. ساعت ها در صف ایستادن برای چند پیمانه غذای پخته‌شده یا پر کردن بطری های پلاستیکی با آب آشامیدنی به بخشی از زندگی روزمره در غزه تبدیل شده است.

گاهی اوقات در خیابان های ویران شده و مدارس شلوغی که به پناهگاه اکثریت فلسطینی ها تبدیل شده چیزی وجود ندارد که ارزش صف گرفتن داشته باشد.

بسیاری از فلسطینی ها به دلیل بمباران هوایی، به مدارس پناه برده اند. مدارس در غزه به مراکز اسکان پناهندگان تبدیل شدند.

“عبدالرحمن خضوره” در حالی که در جستجوی مکانی برای پیدا کردن آب در خان یونس در جنوب غزه بود، گفت: “همانطور که می بینید، آب و غذا وجود ندارد. ما مسافت های طولانی را پیاده می رویم تا دنبال آب باشیم ولی اصلا آب وجود ندارد.”

با وجود تلاش‌های بین‌المللی، یک برنامه جهانی نظارت بر گرسنگی این هفته اعلام کرد غزه همچنان در معرض خطر بالای قحطی قرار دارد. براساس این گزارش، حدود یک پنجم جمعیت منطقه غزه همچنان با ناامنی غذایی «فاجعه‌بار» مواجه هستند.

صف توزیع غذا در غزه

افزایش گرسنگی در غزه : پخت برگ توت با آراد / تغذیه نوزادان با عدسی/ قحطی گسترده

روز چهارشنبه، بیمارستان “کمال عدوان” در شمال غزه از مرگ یک کودک به دلیل سوء تغذیه و کم آبی خبر داد.

“ام فیصل ابونقیره” در مدرسه سازمان ملل روی زمین نشسته و برای خود ، همسرش و شش فرزندش غذای کوچکی آماده می کرد. این مدرسه در شهر “خان یونس” در مرکز منطقه غزه توسط سازمان ملل متحد اداره می شود و به پناهگاهی برای آوارگان تبدیل شده است.

او گوجه‌فرنگی‌ها را در یک کاسه خرد کرد، سپس لوبیا و مواد دیگری را در یک کاسه کوچک ریخت و آنها را در هاون خرد کرد. دختران کوچکش در همان نزدیکی بودند و با بی حال بازی می کردند. همسرش به نوزاد ، با شیشه عدس مایع می داد.

“ام فیصل” گفت: “اگر هر روز به ما کمک نکنند واقعا نمی دانیم چه بخوریم”. او ادامه داد قیمت غذا در غزه بسیار بالاست و خانواده اش از ابتدای جنگ تاکنون هیچ درآمدی نداشته است.

او می‌گوید: “متاسفانه بدترین روزهای زندگی‌مان را از نظر قحطی و محرومیت می‌گذرانیم” در مقایسه با زندگی قبل از جنگ که خانواده‌ها می‌توانستند به خوبی فرزندان خود را تغذیه کنند و حتی به آنها کمک هزینه بپردازند.

گفت: “امروز می خواهی برای فرزندانت از درون، خون گریه کنی. چرا؟ زیرا نمی‌توانی ابتدایی‌ترین حقوق یا ابتدایی‌ترین اجزای زندگی را برای او فراهم بکنی.”

کمبود آب

در شهر خان یونس، در میان تجمع شمار زیادی از مردم، کارگران آشپزخانه خیریه، گاری که به الاغ بسته شده را از میان آوارهای خیابان ویران شده به سمت پناهگاهی در یک مدرسه سازمان ملل هل می دهند. آنها از چیزی شبیه پارو برای هم زدن غذا در دو دیگ بزرگ استفاده کردند. آنها حجم زیادی زیادی از عدس زرد را پختند و هم زدند تا برای صف طولانی از کودکان منتظر، غذا بدهند. کودکان ، ظرف به دست منتظر بودند تا برای خانواده های خود غذا ببرند.

مقامات بهداشتی در غزه می گویند که حمله نظامی اسرائیل منجر به کشته شدن بیش از 37 هزار فلسطینی در غزه شد. این حمله همچنین باعث شد که بیشتر مردم خانه های خود را ترک و فرار کنند. سازمان های امدادرسان می گویند اسرائیل باید برای ورود بیشتر کمک ها، بیشتر تلاش کند.

“عنایت ابوحامد” پس از پر کردن سه ظرف پلاستیکی بزرگ از آب و بار کردن آنها بر روی یک گاری دو چرخ، نزدیک یک مخزن آب در خیابان ایستاد. عنایت گفت: چهار، پنج یا شش ساعت صبر می کنیم تا آب پیدا کنیم و بعد به خانه برمی گردیم، سپس او و پسر خردسالش در حالی که عرق از صورتشان می چکید سعی کردند گاری را که چرخ های آن در شن و ماسه گیر کرده بود، بکشند.

خبرگزاری آناتوتی هم در گزارشی درباره گرسنگی در غزه نوشت:

جوان فلسطینی به نام “ساعد ابوعبده” (33 ساله) در تلاش است تا دو فرزند خود مجد و سارا (8 و 5 ساله) را متقاعد کند که برای رفع گرسنگی خود مقداری برگ درخت توت پخته شده با کمی برنج بخورند.

ابوعبده، یکی از ساکنان شهر غزه، دو فرزند خود را فریب می دهد و به آنها می گوید که این برگ ها نوع متفاوتی از برگ های انگوری است که آنها دوست داشتند و قبل از جنگ ویرانگر اسرائیل در نوار غزه می خوردند اما این تلاش ها با شکست مواجه می شوند. برگها تلخ و از نظر طعم متفاوت می شوند و بچه ها خوردن آنها را قبول نمی کنند.

صف توزیع غذا در غزه

صف توزیع غذا در غزه

با توجه به کمبود آذوقه، سبزی و موارد اولیه خوراکی، آثار قحطی بر بدن ابوعبده و دو فرزندش مشخص است.  بدن نحیف، صورت رنگ پریده و چهره خسته.

ابوعبده به خبرنگار آناتولی گفت: “شبح قحطی دوباره به غزه بازگشته است. اکنون برگ درختان را می خوریم و آنها را با آرد مخلوط می کنیم. اسرائیل از ورود کمک ها و کالاها برای ما جلوگیری کرد”.

وی ادامه داد: بیماری های عفونی بدن ما و فرزندانمان را به دلیل سوءتغذیه، ضعف ایمنی، گسترش مشکلات بهداشتی و زیست محیطی و نبود خدمات بهداشتی کافی نابود می کند. اسرائیل، سیستم درمانی و بهداشتی غزه را تخریب کرده است.

ابوعبده پس از ابتلای مکرر به بیماری های عفونی مانند گاستروانتریت، هپاتیت و غیره، به ویژه با کمبود غذای مناسب و سالم، از جان فرزندان خود می ترسد.

مردم شمال نوار غزه و شهر غزه برای تغذیه خود و فرزندانشان به گیاهان وحشی و برخی کنسروهایی که در دوره های قبل ذخیره کرده بودند، وابسته هستند. ورود مواد غذایی به شمال غزه، به سختی انجام می شود.

کمبود کالا

مرد جوان به نام محمود البواب (28 ساله) در بازار الصحابه در مرکز شهر غزه پرسه می زند تا برخی از نیازهای اولیه خانواده خود را تامین کند، اما به دلیل کمبود کالا نتوانست چیزی بخرد.

صف توزیع غذا در غزه

صف توزیع غذا در غزه

این بازار مانند بقیه بازارهای شهر و شمال غزه فاقد برخی از سبزیجات و اجناس است که به دلیل افزایش چشمگیر قیمت، خرید آن برای ساکنان فلسطینی غزه با مشکل مواجه شده است. بعد از آغاز حمله اسرائیل به غزه، کسب و کارها تعطیل شده اند و بانک ها هم تعطیل هستند. در نتیجه اهالی غزه با کمبود پول روبه رو شده اند.

مناطق شمالی منطقه غزه با کمبود سبزیجات، میوه، گوشت و مواد اولیه غذایی روبه رو هستند. به همین دلیل قیمت آنها را به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی به 100 شیکل (واحد پول اسرائیل) معادل حدود 30 دلار، یک کیلوگرم پیاز 200 شیکل (حدود 60 دلار)، 50 شیکل (15 دلار) برای یک کیلو خیار و قیمت هر عدد تخم مرغ به 15 شیکل (حدود 4 دلار) رسیده است. هر دلار معادل 60 هزار تومان است.

محمود به خبرنگار آناتولی گفت: “قیمت ها به طرز دیوانه کننده ای بالاست. کالاهای موجود در بازار، قدیمی انبار شده هستند و کیفیت لازم را ندارند. ما فقط می توانیم آنها را در مقادیر بسیار محدود بخریم، به خصوص که همه پول نقد کافی ندارند.”

این جوان فلسطینی ادامه داد: “چیزی برای خوردن وجود ندارد، هیچ سبزی، میوه، گوشت و هیچ چیز دیگری وجود ندارد. ما مجبور شدیم برای رفع گرسنگی خود هر چیزی که تصور می شد و غیرقابل تصور بود بخوریم، مانند غذای حیوانات، برگ درختان، گیاهان وحشی. و غذاهای تاریخ مصرف گذشته.”

به نظر می رسد بسیاری از افراد پس از خوردن این غذاها دچار بیماری و مسمومیت شده و به بیمارستان ها منتقل شده اند.

توزیع غذا در غزه

گرسنگی در غزه

بر اساس گزارش صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) از هر سه کودک در شمال غزه، یک کودک از سوءتغذیه “شدید” رنج می برد.

” حسام ابوسفیه” مدیر بیمارستان کمال عدوان در شمال غزه به خبرگزاری آناتولی گفت: “شبح قحطی در غزه به دلیل کمبود مواد غذایی دیده می شود. ما نشانه هایی از سوء تغذیه را در برخی از کودکان ثبت کردیم.”

هشدارها و نگرانی ها در مورد وخامت خطرناک وضعیت انسانی در غزه و شمال و افزایش تعداد مرگ و میر ناشی از گرسنگی، به ویژه در میان کودکان و سالمندان در حال افزایش است.

حدود دو میلیون نفر از ساکنان غزه از زمان آغاز جنگ اسرائیل در 7 اکتبر از خانه‌های خود آواره شده‌اند. آنها در جستجوی امنیت مناطق مختلف را پشت سر گذاشته‌اند. آنان در شرایط سخت و غم‌انگیزی زندگی می‌کنند. بدون غذا، سرپناه، مراقبت‌های بهداشتی و آب.

گرسنگی

“محمود العواضی” خبرنگار شبکه ماهواره ای المیادین  در غزه، از وضعیت قحطی حاکم در غزه شکایت می کند. او می گوید که 8 ماه از خانواده اش دور است و در این مدت 20 درصد از وزن خود را از دست داده است.

العوادیه در صفحه فیس بوک خود نوشت: من خودم (امیدوارم بتوانم) انواع غذاها را بخورم اما چیزی پیدا نمی کنم (..) ماه هاست که گوشت نخورده ایم.

در حالی که محمود العامودی، گوینده و برنامه نویس رادیو صوت الاقصی، در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی فیس بوک گفت: من هنوز ناهار نخوردم، زیرا از خوردن نان و فلفل قرمز آسیاب شده دل درد دارم.”

توزیع غذا در غزه

گرسنگی در غزه

اسامه العشی، روزنامه نگار نیز از وضعیت گرسنگی که با اعضای خانواده اش در شهر غزه زندگی می کند، شکایت دارد.

الاشی در صفحه فیس بوک خود نوشت: “من، اسامه العشی، روزنامه نگار، بسیار گرسنه هستم و جنینی در شکم همسرم بسیار گرسنه است، زیرا او گرسنه است. خانواده، دوستان و همسایگان نیز گرسنه هستند.”

در 12 ژوئن، مارتین گریفیتس، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه گفت پیش بینی می شود نیمی از جمعیت غزه تا اواسط ژوئیه با مرگ و قحطی مواجه شوند، مگر اینکه اجازه داده شود کمک‌ها آزادانه به آنها برسد.

 


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : بین الملل , تله تایپ , خبر داغ , پیشنهاد سردبیر , گزارش
ارسال دیدگاه