زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۴/۲۴
» اجتماعی » تبلیغات خدمات پزشکی در «سایت دیوار» بازی با سلامت مردم است
تاریخ انتشار : 2024/06/15 - 16:10
 کد خبر: 170448
 12 بازدید

تبلیغات خدمات پزشکی در «سایت دیوار» بازی با سلامت مردم است

جراح و متخصص بیماری‌های چشم: با اینکه چندی پیش معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی از ساماندهی تبلیغات خدمات پزشکی در کشور خبر داده بود، ولی همچنان این تبلیغات در فضای مجازی به خصوص در سایت های پرمراجعه ای مانند سایت دیوار و بدتر از آن در بخش آرایشگری و زیبایی در حال انتشار هستند که ادامه این روند سلامت جامعه را به شدت تهدید می کند.

تبلیغات خدمات پزشکی در «سایت دیوار» بازی با سلامت مردم است

رئیس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران با انتقاد شدید از تبلیغ سودجویانه و عوامفریبانه عمل لیزیک چشم در بخش زیبایی و آرایشی سایت دیوار، گفت: برخی از مراکز تخصصی چشم پزشکی به جای ارائه خدمات درمانی به ارائه خدمات زیبایی روی آورده اند در حالی که تبلیغ عمل لیزیک در «سایت دیوار»، بازی با سلامت مردم است و این امر سلامت جامعه را به شدت تهدید می‌کند.

به گزارش ایرنا از مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران، پرویز زرین بخش، جراح و متخصص بیماری‌های چشم ادامه داد: با اینکه چندی پیش معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی از ساماندهی تبلیغات خدمات پزشکی در کشور خبر داده بود، ولی همچنان این تبلیغات در فضای مجازی به خصوص در سایت های پرمراجعه ای مانند سایت دیوار و بدتر از آن در بخش آرایشگری و زیبایی در حال انتشار هستند که ادامه این روند سلامت جامعه را به شدت تهدید می کند.

وی خاطر نشان کرد: درتبلیغات این سایت با عنوان حذف دائمی عینک نه تنها از روش های جراحی چشم از قبیل لازک لیزیک، ترنس فمتو و PRK نام برده شده که پزشکان تبلیغ کننده، متاسفانه با شعارهای فریبنده از جمله «ما شما را بی نیاز از عینک می کنیم» یا «حذف عینک در ده ثانیه» خبر از جشنواره های تخفیفی می دهند که این امر به دور از شان و منزلت پزشکی است.

به گفته دکتر زرین بخش، سازمان نظام پزشکی اخیرا از آغاز ساماندهی تبلیغات پزشکی و الزام پزشکان به دریافت مجوز تبلیغات خبر و نسبت به مسدود کردن شماره تلفن تبلیغ کنندگانی که بدون داشتن مجوز اقدام به تبلیغات می کنند، هشدار داده بود، اما متاسفانه هنوز هم شاهد ادامه روند تبلیغات مانند گذشته هستیم.

وی با ابراز تاسف از اینکه این روند نشانگر آن است که سلامت فدای زیبایی شده است، گفت: امروزه آرایشگاه های زنانه محلی برای ارایه لنزهای رنگی به خصوص برای عروس ها و تزریق بوتاکس توسط افراد غیر متخصص شده که در مواردی این افراد به دلیل ناآشنایی با آناتومی صورت و ناحیه اطراف چشم و نداشتن تجربه لازم در این زمینه با تزریق غلط بوتاکس باعث افتادگی پلک و نامتقارن شدن صورت شده‌اند و متاسفانه این خدمات بیشتر از طریق فضای مجازی به خصوص در سایت دیوار و شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام اطلاع رسانی می شود.

رئیس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران با تاکید بر ضرورت هشیاری مردم و اطمینان از انتخاب پزشک معالج خود ادامه داد: در بسیاری از این تبلغات شاهد ادعاهایی از قبیل بالاترین تعداد مراجعه کننده در کل تهران، جراحی توسط پزشک با سابقه هزاران عمل موفق لیزیک و لازک، حذف تضمینی و دائمی عینک بدون بازگشت و نیز جراحی در پیشرفته ترین و مجهزترین مرکز فوق تخصصی چشم تهران هستیم که تماما ادعاهایی غیر قابل اثبات و صرفا با هدف جذب هر چه بیشتر افراد برای اعمال جراحی و کسب سود است.

وی تصریح کرد: در پزشکی تضمین جنبه تبلیغات داشته و مبنای علمی ندارد و دادن تضمین به بیمار به دلیل آنکه در هر عمل جراحی احتمال ناموفق بودن وجود دارد، عملی غیر قانونی است. همانطور که معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی در مصاحبه اخیر خود اعلام کرد، تبلیغات در حوزه سلامت دچار رهاشدگی است و برخی تبلیغ کنندگان در این حوزه صرفا به دنبال رضایتمندی مشتری‌ها هستند و به هر ترفندی در این باره دست می‌زنند. به همین دلیل از ناآگاهی مردم نهایت سوءاستفاده را می‌کنند به طوری که بسیاری از مردم به جای رفتن به مبادی رسمی و یا جستجوی پزشک از طریق سایت‌های رسمی و سامانه سازمان نظام پزشکی بیشتر از طریق فضای مجازی -عمدتا اینستاگرام- به دنبال پیدا کردن فرد متخصص در اعمالی که بخواهند انجام بدهند، هستند.

وی خواستار تسریع در امر ساماندهی در تبلیغات پزشکی به خصوص چشم پزشکی از سوی سازمان نظام پزشکی کشور و وزارت بهداشت و در گام های نخست جلوگیری از انتشار تبلیغات اعمال جراحی چشم در سایت دیوار و دیگر سایت های پرمخاطب شد.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : اجتماعی , تله تایپ , حوادث , خبر داغ
ارسال دیدگاه