زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۴/۲۴
» اقتصاد کلان » رشد اقتصادی چین چه میزان است؟
تاریخ انتشار : 2024/06/12 - 12:32
 کد خبر: 170370
 13 بازدید

رشد اقتصادی چین چه میزان است؟

تورم سالانه چین در ماه مه به ۰.۳ درصد رسید.

رشد اقتصادی چین چه میزان است؟

به گزارش ایسنا، اداره ملی آمار چین (NBS) اعلام کرد که شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) چین در ماه مه ۰.۳ درصد افزایش یافت که اندکی کمتر از انتظارات بازار بود.

این افزایش سالانه با نرخ اعلام شده در ماه آوریل مطابقت داشت و قیمت مصرف‌کننده ۰.۱ درصد کاهش یافت که نسبت به رقم ماه گذشته نزول کرده است.

اداره ملی آمار چین همچنین به کاهش قابل توجه در شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) اشاره کرد که نسبت به سال گذشته ۱.۴ درصد نزول کرده است.

به گفته دونگ لیجوان، آمارگیر ارشد اداره ملی آمار چین، کاهش ماهانه شاخص قیمت مصرف‌کننده عمدتا ناشی از کاهش قیمت‌های مرتبط با گردشگری است، زیرا فعالیت‌های مسافرتی مردم پس از تعطیلات روز کارگر در اول تا پنجم ماه مه به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

داده‌های اداره ملی آمار چین نشان می‌دهد که در ماه گذشته، قیمت بلیت هواپیما، اجاره خودرو و بلیت اتوبوس در چین به ترتیب ۹.۴ درصد، ۷.۹ درصد و ۲.۷ درصد نسبت به ماه آوریل کاهش یافته است.

همچنین تورم اصلی چین در این ماه بدون احتساب غذا و انرژی،۰.۲ درصد کاهش اما نسبت به سال قبل ۰.۶ درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، شاخص قیمت تولیدکننده چین پس از افت مداوم در ۶ ماه گذشته، رشد ماهانه مثبتی را به ثبت رساند و کاهش سالانه آن به دلیل بازگشت قیمت محصولات صنعتی داخلی و همچنین بهبود شرایط بنیادی بازارهای صنعتی بوده است.

اکونومی نوشت، به‌طور کلی بر اساس آمار این مرکز، در ماه‌های ژانویه تا مه، شاخص قیمت مصرف‌کننده چین ۰.۱ درصد در سال افزایش یافت، در حالی که شاخص قیمت تولیدکننده این کشور ۲.۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اقتصاد کلان , اقتصادی , تله تایپ , خبر داغ
ارسال دیدگاه