زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۲/۳/۱۷
» بین الملل » انجام عملیات در ادلب منتفی شد
تاریخ انتشار : 2018/09/18 - 11:46
 کد خبر: 16970
 461 بازدید

انجام عملیات در ادلب منتفی شد

رهبران روسیه و ترکیه در یک نشست مطبوعاتی مشترک در سوچی تأکید کردند، این دو کشور بر ایجاد یک منطقه غیرنظامی در عمق ۱۵ تا ۲۵ کیلومتری ادلب به توافق رسیدند.

انجام عملیات در ادلب منتفی شد

ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان پس از یک نشست مشترک در سوچی، در کنفرانس مطبوعاتی حاضر شدند. رئیس‌جمهوری روسیه تصریح کرد که در نشست مشترک با همتای ترک خود، دوطرف پیرامون سوریه و تحولات این کشور گفت‌وگو داشتند. او در این مورد گفت: روسیه توجه خود را متمرکز بر ادلب کرده است؛ چرا که این استان درگیر تروریسم است و تروریست‌ها تهدیدی جدی برای سوریه هستند. در نشست با رئیس‌جمهوری ترکیه تصمیمات مهمی را پیرامون ادلب گرفتیم.

پوتین افزود: نیروهای روسی و ترک بر منطقه غیرنظامی در ادلب نظارت خواهند کرد. درباره ایجاد منطقه غیرنظامی در ادلب به عمق ۱۵ تا ۲۵ کیلومتر از روز ۱۵ اکتبر به توافق رسیدیم. نیروهای ترکیه و پلیس روسیه در اطراف این خط حائل به گشت‌زنی خواهند پرداخت.

رئیس جمهوری روسیه تصریح کرد: تصمیم گرفتیم که از پانزدهم اکتبر منطقه غیرنظامی در ادلب را میان عناصر معارض و نیروهای دولت سوریه ایجاد کنیم. به تلاش درجهت تشکیل کمیته قانونی متشکل از دولت سوریه و معارضان و سازمان‌های جامعه مدنی ادامه خواهیم داد. رایزنی‌های داخلی را با دمشق انجام خواهیم داد.

پوتین در این کنفرانس مطبوعاتی با اشاره به تهدیدهای ارزی خارجی گفت که این تهدیدها را با مبادلات با ارزهای ملی در تجارت با ترکیه کاهش خواهد داد.

وی ترکیه را شریکی استراتژیک برای روسیه خواند و تصریح کرد: همکاری تجاری روسیه و ترکیه افزایش خوهد یافت.

رئیس‌جمهوری ترکیه نیز در این کنفرانس مطبوعاتی مشترک گفت: درباره ایجاد منطقه غیرنظامی بین نیروهای معارض و نیروهای دولت سوریه به توافق رسیدیم. به این توافق رسیدیم که اراضی تحت سلطه تروریست‌ها فقط به ادلب محدود نمی‌شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشتیدپرس، وی تصریح کرد: مانع از پیشرفت فاجعه انسانی در ادلب خواهیم شد. برای نظارت بر مناطق غیرنظامی از طریق گشتی های نظامی تلاش خواهیم کرد. درباره حل و فصل قضیه ادلب در مذاکرات آستانه به توافق رسیدیم.

اردوغان افزود: امروز چگونگی اجرای توافقی را که در نشست تهران به آن دست یافتیم، بررسی کردیم. بزرگ‌ترین تهدید برای ترکیه، یگان های کُرد مدافع خلق است نه ادلب.

در عین حال، پوتین تأکید کرد که تمام نیروهای تندرو باید از منطقه حائل خارج شوند.

در هفته های گذشته، گزارش شده بود که گردان‌های ارتش سوریه و نیروهای نظامی و مستشاری خارجی در نزدیکی ادلب مستقر شده‌اند و خود را برای حمله‌ای بزرگ آماده می‌کنند.

همزمان، سازمان ملل هشدار داده بود که در صورت عملیات گسترده نیروهای دولتی سوریه برای بازپس گیری ادلب، فاجعه ای انسانی در انتظار غیرنظامیان خواهد بود.

در پی ملاقات اردوغان و پوتین در سوچی روسیه، سرگئی شویگو، وزیر دفاع این کشور گفت، با توجه به توافق جدید، چنین عملیاتی صورت نخواهد گرفت.

وزیر دفاع روسیه هم اعلام کرد که مسکو جزئیات را تا ساعاتی دیگر با دولت سوریه هماهنگ خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ تاس، شویگو با اشاره به ایجاد منطقه حائل، گفت که قرار است ارتش ترکیه و روسیه از ۱۵ اکتبر این کریدور را کنترل کنند و نیروهای نظامی سوریه و متحدانشان به ادلب حمله نخواهند کرد.

رئیس‌جمهوری روسیه اعلام کرده که مطابق این توافق، تمام سلاح های سنگین، شامل تانک‌ها، راکت اندازها و خمپاره اندازهای شورشیان باید تا ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر) از منطقه حائل عقب کشیده شوند.

وی مشخصا تأکید کرد که جبهه النصرة و سایر گروه‌های تروریستی باید منطقه حائل را ترک کنند.

از سوی دیگر، رئیس‌جمهوری ترکیه هم گفت که توافق کشورش با سوریه جلوی ایجاد یک بحران انسانی در منطقه را خواهد گرفت.

اردوغان در آستانه دیدار با پوتین گفته بود که مذاکرات و درخواست‌های اخیر او برای برقراری آتش‌بس در استان ادلب تاثیرات مثبتی داشته است.

اردوغان افزوده بود که آرامش فعلی در استان ادلب، نتیجه مذاکرات آنکارا با روسیه و ایران بوده که هر دو از حامیان اصلی بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه هستند.

در پایان این نشست وزیران دفاع روسیه و ترکیه یادداشت تفاهمی درباره ثبات اوضاع در ادلب امضا کردند.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : بین الملل , خبر داغ
ارسال دیدگاه